U nekoj drugoj zemlji, u nekom drugom vremenu, ove reči zvaničnika koje slede izučavaće se kao poseban istorijski fenomen i navoditi kao primer toga koliko je jedno društvo, usred veka digitalne i AI revolucije koji uveliko traje, može nisko da padne u civilizacijskom smislu. To sam pomislio kada sam krenuo da sumiram utiske iz dva medijska nastupa najmoćnijeg čoveka Srbije (A.) i najmoćnijeg čoveka Beograda (Š.), koji su se desili u ponedeljak, na ovih prijatnih +35 stepeni, u razmaku od samo 5-6 sati.
Hronološki, najpre je govorio gradonačelnik Š. Obraćao se kolegama sa N1 i Nove ovako:
„Kada nisam koristio ovaj medij kada mi je bilo najvažnije ove prethodne godine, a šta ćete vi meni sad? Objektivno mi ne trebate. Šta me briga šta ćete vi da pišete i da govorite o meni… Ovde vlada jedno uvreženo mišljenje da protiv medija ne možeš da ideš. Evo vidite da ja mogu. Vidite da me niste oborili za ove dve godine svom svojom kampanjom. I rekao sam vam bio pre, godinu i po dana, ukoliko vi, vaša televizija i vaši mediji, zahvaljujući onome načinu kojim izveštavate, budu uticali na izbor kako će Beograđani glasati, ja ću opet smatrati da sam pobedio, jer ne želim da budem na čelu Beograđana koji na osnovu vaših izveštavanja donose sud“, rekao je Š.
Ništa u ovom segmentu nije normalno. Gradonačelnik više i ne krije da medije percipira isključivo kao sredstvo za održavanje ili sticanje moći. I tu je on upravu – tako izgledaju mediji koje finansira SNS danas. Ali to ne znači da je to normalno. Potom je rekao da ne želi da bude gradonačelnik ljudima koji te medije gledaju. To već podseća (idejno) na aparthejd.
Zatim je govorio gazda A. Sazvao je vanrednu konferenciju za novinare (redovna je na Pinku, valjda).
„Živimo u vreme najveće geopolitičke krize posle Drugog svetskog rata i ja želim zarad istorije da vam kažem, pošto naravno imam i određenih saznanja više nego obični građani, a neretko se uzdam i u ono što osetim kroz razgovore sa najvećim svetskim liderima, ja očekujem eskalaciju situacije u narednim mesecima i očekujem da se suočimo sa veoma teškim posledicama. Govorim o Evropi i svetu“, rekao je A. Od 2020. godine i izjave „Groblja će nam biti mala“, A. ne prestaje sa varijacijama ovog evergrina.
Onda je ovako govorio o litijumu.
„Ti koji viču da ne daju (rudnik Rio Tinta, prim. prev.) ni na Guglu ne mogu da pronađu bujične reke koje su razorile Krupanj, niti su bili u Tršiću“; „To je (protesti protiv Rio Tinta, prim. prev.) bila prava minijatura pojedinih zapadnih službi da zaustave ubrzani razvoj Srbije. Šahovska minijatura u kojoj su nas porazili, oduzeli nam dve godine dok nisu ostvarili neke svoje interese“, rekao je Vučić.
CIA, snajka, CIA. Onda o letećim automobilima:
„A 20.000 letećih automobila će u gradu veličine Beograda po jednom satu leteti iznad nas. To je za samo deset godina, imaćemo po satu 20.000 automobila koji će leteti iznad nas, da ne mislite da pričam o čudima i bajkama, svakako nećemo biti prvi u svetu i Evropi, ali bićemo među prvima, daleko smo odmakli u pregovorima sa više kompanija“.
Mene su, ipak, dokusurili delfini, kao da me neko udario pesnicom u pleksus.
„Imaćemo i delfinarijum. Akvarijum će biti kod Ušća, a na EXPO delfinarijum. Kažu da ništa na decu sa autizmom ne utiče kao terapeutski delfini“, rekao je A.
Sa kojim se stručnjakom za autizam konsultovao A.? Da nije sa Ivanom Bošnjakom, vlasnikom „MIlenijum tima“, firme koja gradi kompleske za EXPO u ovoj početnoj fazi? Da nije sa nekim od roditelja 70.000 dece sa autizmom u Srbiji za koje nema ni nacionalnog registra pa su prinuđeni da svake godine, sve do detetove 18, dokazuju da ima dijagnozu koja je trajna i neizlečiva, kako bi od države dobili finansijsku pomoć.
Ta pomoć inače iznosi 38.000 dinara mesečno.
Predsedniče, delfini su empatična bića. I njih je sramota ovoga što pričate, a kamo li mene.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare