Foto: NASA / Zuma Press / Profimedia,NASA/MSFC (IXPE)/SWNS / SWNS / Profimedia

Američka svemirska agencija (NASA) objavila je snimak koji su sačinila dva rendgenska svemirska teleskopa, kombinujući svoje moći snimanja, kako bi otkrili „kosti“ magnetnog polja i svemiru, izvanredne strukture u obliku ljudske šake.

Ovi teleskopi, kako se navodi na sajtu NASA, zajedno otkrivaju ponašanje mrtve kolabirane zvezde koja živi kroz čestice energizirane materije i antimaterije.

Pročitajte još

Reč je o džinovskoj zvezdi u našoj galaksiji kojoj je pre oko 1.500 godina ponestalo nuklearnog goriva za sagorevanje. Kada se to dogodilo, zvezda se kolabrirala, formirajući izuzetno gust objekat koji se naziva neutronska zvezda.

Kako objašnjavaju iz NASA, rotirajuće neutronske zvezde sa jakim magnetnim poljima, ili pulsari, predstavlaju svojevrsne laboratorije za ekstremnu fiziku, sa uslovima koji se ne mogu simulirati na Zemlji. Mladi pulsari mogu stvoriti mlazeve materije i antimaterije koji se udaljavaju od polova pulsara, zajedno sa intenzivnim vetrom, formirajući „nebulu pulsarnog vetra“, prenosi N1.

Foto: NASA/MSFC (IXPE)/SWNS / SWNS / Profimedia

Godine 2001, NASA-ina rendgenska opservatorija Čandra je prvi put primetila pulsar PSR B1509-58 i otkrila da njegova nebula pulsarnog vetra (koja se naziva MSH 15-52) podseća na ljudsku ruku. Pulsar se nalazi u dnu „dlana“ nebule. MSH 15-52 se nalazi 16.000 svetlosnih godina od Zemlje.

Sada je NASA-in najnoviji rendgenski teleskop, „Imaging X-ray Polarimetry Explorer (IXPE)“, posmatrao MSH 15-52 oko 17 dana, što je najduže što je posmatrao bilo koji pojedinačni objekat od kada je lansiran u decembru 2021.

„Podaci IXPE daju nam prvu mapu magnetnog polja u ’ruci‘“, rekao je Rodžer Romani sa Univerziteta Stenford u Kaliforniji, koji je rukovodio istraživanjem. „Naelektrisane čestice koje proizvode rendgenske zrake putuju duž magnetnog polja, određujući osnovni oblik nebule, kao što to čine kosti u ruci čoveka.“

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar