NASA kaže da je brzina prevoza ključna komponenta za ljudske misije na Mars, jer duga putovanja zahtevaju mnogo zaliha i katastrofalno robusne sisteme.
NASA je objavila planove za testiranje raketa na nuklearni pogon koje bi dovele astronaute, a kasnije i ljude, na Mars rekordnom brzinom.
Projekat ima za cilj da razvije pogonski sistem za svemirska putovanja koji se značajno razlikuje od sistema koji su dosad postojali.
We’re partnering with @DARPA to demonstrate a nuclear thermal rocket engine in space. This new engine would allow us to do more science and reach destinations faster—key steps for sending the first crewed mission to Mars. https://t.co/xhWJYNbRz2 pic.twitter.com/JUDN6nUGbj
— NASA (@NASA) January 24, 2023
Upotreba nuklearne termalne rakete omogućava kraće vreme putovanja i smanjuje rizik za astronaute“, navodi Nasa u saopštenju za štampu.
Oni dodaju da je bolje da se taj prostor iskoristi za prevoženje instrumenata i aparata koji su potrebni naučnicima za istraživanja.
Uz trenutnu tehnologiju putovanje do Marsa trajalo bi oko sedam meseci. Šef „NASE“ Bil Nilson kaže da, iako još uvek ne može da kaže precizne brojke, novi sistem će omogućiti svemirskim letilicima i ljudima da putuju u duboki svemir u rekordnom roku.
NASA se nada da će odvesti ljude na „crvenu planetu" negde tokom 2030-ih u okviru svog programa „Sa Meseca na Mars".
„Uz pomoć ove nove tehnologije, astronauti bi mogli da putuju u buboki svemir brže nego ikad, što je velika prednost u pripremama budućih misija i odlaska posada na Mars“, rekao je Nelson.
Nasa to test nuclear rockets that could fly astronauts to Mars in record time https://t.co/FB2sHjxhJI
— The Guardian (@guardian) January 24, 2023
Ovakvi sistemi koriste pogonsko gorivo mnogo efikasnije od hemijskih raketa, ali obezbeđuju nisku količinu potiska. Reaktor generiše električnu energiju koja pozitivno puni gasne pogone kao što su ksenon ili kripton, gurajući jone kroz potisnik, koji dalje pokreće svemirsku letelicu napred.
Američka svemirksa agencija, koja je prošle godine uspešno testirala svoju letelicu „Artemis“ kao odskočnu dasku za povratak na Mesec i odlazak na Mars, se udružila sa Agencijom za napredne odbrambene istraživačke projekte (Darpa) kako bi demonstrirala nuklearni termalni raketni motor u svemiru već 2027. godine.
„Darpa i NASA imaju dugu istoriju odlične saradnje u unapređenju tehnologija za naše ciljeve.“
„Od rakete „Saturn V“ koja je prvi put odvela ljude na Mesec do robotskog servisiranja i punjenja satelita gorivom“, kaže direktorka „Darpe“ dr Stefani Tompkins.
Nasina misija „Artemis 2“, zakazana je za 2024.
***
(Gardijan)