Foto: EPA-EFE/HUGO DELGADO

Završeno je treće kolo šampionata Evrope, poznato je ko će u nokaut-fazu, ko ide kući, a i treću rundu su obeležili pojedini igrači.

Izdvojili smo njih 11 koji su se posebno istakli, i od njih napravili tim 3. kola EURO 2020 šampionata.

Golman – Rui Patrisio (Portugal)

PROČITAJTE JOŠ

Iako je primio dva gola – jedan sa penala, drugi nakon kontre početkom drugog poluvremena – ono što je bilo do njega, uradio je. To se posebno odnosi na šut Pola Pogbe, a potom i odbranu udarca Antoana Grizmana u momentima kada je Portugalu bio potreban pozitivan rezultat jer je Mađarska imala prednost protiv Nemačke. Patrisio je savršenim odbranama trasirao put ka pobedi, i istakao kandidaturu za nagradu namenjenu najboljem čuvaru mreže turnira.

Levi bek – Luk Šo (Engleska)

Engleska je još ranije obezbedila mesto među 16 najboljih, ali je želela i prvu poziciju na tabeli, no rival je u 3. kolu bila neugodna Češka. Da su briljirali ofanzivno Englezi, nisu, ali su zato u poslednjoj liniji odigrali gotovo savršeno, a jedan od najzaslužnijih za to bio je Luk Šo.

Savršena partija, zatvorena leva strana, gotovo bez propusta – dovoljno za tri boda i plasman u narednu fazu. Tamo, doduše, čeka znatno ozbiljniji rival, ali su Česi poslužili kao sasvim pristojna priprema za meč protiv Nemačke.

Štoper – Andreas Kristensen (Danska)

Dancima je bila potrebna pobeda u poslednjem kolu kako bi prošli u narednu rundu, i do nje su došli protiv Rusije ubedljivo, 4:1, a jedan gol delo je bio i Kristensena. No, nije samo to u pitanju – defanzivac Danske je tokom čitavih 90 minuta bio najdominantnija figura na terenu, što mu je donelo i epitet prve zvezde meča. Iako po poziciji štoper, Kristensen je protiv Rusa u formaciji sa tri igrača pozadi bio zadužen da pokriva desnu stranu, ali se to nije svodilo samo na defanzivni deo, što je uradio bez greške, već i u napadu, što kroz fantastičan pogodak, što kroz učešće u igri i organizaciju napada svog tima.

Štoper – Hari Megvajer (Engleska)

Pored Luka Šoa, i Megvajer je pružio odličnu partiju, dirigovao defanzivnom linijom bez greške… Dovoljno da Engleska slavi, a navijači „gordog albiona“ puni optimizma dočekaju osminu finala i meč protiv Nemačke.

Foto: EPA-EFE/Tibor Illyes

Desni bek – Atila Fiola (Mađarska)

Nije ovog puta postigao gol, ali je bio odličan u poslednjoj liniji protiv Nemačke. Šest puta je dobio duel sa protivničkim igračima, osvojio je osam lopti, i tokom najvećeg dela meča bio prava nerešiva enigma u defanzivi za Nemce. Nije se isplatilo, Nemačka je slavila, ali je Fiola ostao upamćen kao jedan od tihih heroja Evropskog prvenstva koje ćemo pamtiti.

Centralni vezni – Džordžinjo Vajnaldum (Holandija)

Rutinski su Holanđani slavili protiv Severne Makedonije, a Vajnaldum je bio prva zvezda utakmice. Dva gola iz dva šuta, dovoljno da trasira put ka trijumfu svog tima od 3:0, ali i pokaže da nema opuštanja kod ove generacije „lala“.

Centralni vezni – Pjer Emil Hojbjerg (Danska)

Dve asistencije protiv Rusije, 50 kompletiranih pasova, pored toga i sjajan doprinos defanzivi – Hojbjerg je protiv „baćuški“ odigrao svoj možda i najbolji meč u reprezentativnoj karijeri, a bio je i jedan od najzaslužnijih za ekstremno važnu pobedu svog tima.

Fotoo: EPA-EFE/Michael Regan

Ofanzivni vezni – Kevin De Brujne (Belgija)

Asistencija protiv Finske, gospodario je sredinom terena, i ponovo pokazao koliko je zapravo važan za ekipu „crvenih đavola“. Dodatan podstrek za Belgijance je to što se De Brujne tek vraća u formu, pa je ovo tek početak, gledajući sve ono što tek može da pruži.

Ofanzivni vezni – Emil Forsberg (Švedska)

Dva gola protiv Poljske, junak pobede koja je ovoj reprezentaciji donela prvo mesto u grupi, i to ispred Španije… Ako na to dodamo i zaista kvalitetne partije koje prikazuje, Forsberg bi mogao da bude ne samo zvezda ovog šampionata, već i da postane jedan od najtraženijih igrača Evrope u narednim mesecima.

Foto: EPA-EFE/HUGO DELGADO

Napad – Kristijano Ronaldo (Portugal)

Ronaldovi saigrači su odigrali dovoljno kvalitetno da njihova prva zvezda može da zablista punim sjajem. Nije dao gol iz igre, ali je dva puta rutinski realizovao penal, i to jednom u situaciji kada je, makar u tom trenutku, za Portugalce bilo „biti ili ne biti“. Izjednačio je rekord po broju golova u istoriji reprezentativnog fudbala (109), došao do svog 14. na prvenstvima Evrope… I što je najvažnije, ne namerava da se zaustavi, već je još uvek ubedljivo najagilniji igrač svog tima.

Napad – Robert Levandovski (Poljska)

Za razliku od Kristijana, Levandovski nema toliko kvalitetne saigrače koji mogu da nivo njegove igre dignu na viši nivo. No, uprkos tome Levandovski je uspeo da prvo donese bod protiv Španije, a potom i da protiv Švedske pogodi mrežu rivala dva puta i dovede Poljake nadomak čuda. Na njegovu žalost, i na žalost svih navijača ove zemlje, tu su stali, u dobroj meri jer nisu imali načina da isprate napadača Bajerna iz Minhena, već je Levandovski gotovo sve morao sam, a snage mu je, u završnici meča, ponestalo.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar