Fudbaleri Italije pobedili su Španiju i plasirali su se u finale Evropskog prvenstva na londonskom Vembliju posle boljeg izvođenja penala.

Pobednik je odlučen tek u napetoj završnici susreta, u kojoj su Španci pokazivali nešto više želje, ali nisu imali sreće. Sreća je posebno nedostajala Alvaru Morati kome je Đanluiđi Donaruma odbranio penal vredan finala.

Španci su tokom meča bili agilniji i više napadali, Dani Olmo je bio posebno nadahnut, ali nije tu bilo preciznosti i to se u triler finišu osvetilo.

Meč je bio tvrd, pravi „šahovski“ i tek sporadično se u drugom poluvremenu igralo spuštenog garda. Tu se prevashodno misli na period nakon primljenog gola Španije, kada je „furija“ opasno krenula napred.

Njeni igrači su promašivali šanse tokom meča, golmani obe ekipe su solidno branili i radili svoj posao i onda se sve svelo na „lutriju“ u završnici. U penalima su promašivali Lokateli i Olmo u prvoj seriji, usledilo je nekoliko pogodaka na obe strane pre nego je promašio Alvaro Morata – jedini strelac za Španiju u regularnom delu meča.

Luis Enrike je apsolutno mogao da bude zadovoljan onim što su njegovi igrači pokazali u prvom poluvremenu. Savršeno se to poklapalo sa onim što je najavio pre utakmice.

Čuvanje poseda, brza dodavanja i visoki presing, manje-više sve je to bilo očekivano. Italijani su to znali, ali nisu uspeli da odgovore.

Zato su najbolju šansu imali samo tri minuta od početka meča. Tek što su Španci sa šestoricom i više igrača počeli da postavljaju „šator“ pred kaznenim prostorom Italije, sevnula je kontra i pas za Barelu.

Ovaj je pogodio stativu, ali je onda poslednju reč imao linijski sudija. Podigao je zastavicu i gol svakako ne bi važio.

Od tog momenta, Španija preuzima potpunu kontrolu i potiskuje protivnika potpuno na sopstvenu polovinu.

Vrebali su šansu i ona je stigla u 13. minutu. Pedri je probao da nađe Ojarzabala pred petercem, a Ojarzabal se sekund kasnije pokajao što je očajno primio loptu.

Ostao bi sam pred Donarumom, a Italijani bi mogli samo da se prekrste i pomole – ako stignu. Ovako je ostalo 0:0 i posle šuta Ferana Toresa koji je pucao pored gola u 15. minutu, ali i posle šuta Danija Olma iz 25. minuta.

Mladi Španac je dobro reagovao na odbijenu loptu, Leonardo Bonuči ga je jednom izblokirao, drugi put nije mogao pa se Đanluiđi Donaruma istakao na radost čelnika Roberta Mančinija.

Olmo je šutirao po zemlji i u desni ugao gola Italije, a Donaruma je odbranio i sačuvao svoj gol. Olmo je do poluvremena probao još jednom i lanirao loptu preko gola, što je u 45. minutu uradio i Emerson pred golom Unaja Simona, posle dodavanja Insinjea.

Na poluvreme se stoga otišlo bez postignutih golova, ali su Španci mogli da budu zadovoljniji onim što su prikazali.

Drugo poluvreme donelo nam je malo fudbala! Za promenu se igralo dinamičnije, ali ne i preciznije, jer je na pragu 50. minuta Buskets dobio pas na 16 metara i šutirao je malo preko prečke.

Odmah je uzvratio Federiko Kijeza udarcem kroz noge Đordija Albe, ali je Simon odbranio taj šut.

Ono što je „zamirisalo“ na gol, postalo je potpuni šok za Špance u 60. minutu kada su se Kijeza i Imobile bili u kontri.

Imobile je ostao bez lopte, ona je na levoj strani stigla do Kijeze koji se namestio i pogodio malu mrežu gola Simona.

Španci su nakon toga počeli da napadaju svim silama i ubrzo je Koke poslao savršen pas za Ojarzabala, a ovaj je glavom promašio zicer s pet metara.

To se nije osvetilo Špancima posle dva udarca Berardija, pa je Morata u 80. minutu izjednačio na 1:1.

On je bio siguran iz akcije sa Danijem Olmom kada je izašao sam pred Donarumu i ostavio ga nemoćnog.

Do kraja regularnih 90 minuta videlo se da Italijani čekaju dodatnih 30 minuta da bi se presabrali, pa šansi nije bilo.

Nije ih niko stvarao sve do 98. minuta kada je Dani Olmo poslao loptu iz slobodnog udarca pred gol Donarume. Golman je izbio do Morate, ovaj je probao da šutira, a u opštoj gužvi je lopta završila malo pored stative gola Italije.

Da još uvek ima pomalo „goriva“ u nogama igrača Italije pokazali su „azuri“ u 110. minutu kada je Berardi lepo prihvatio loptu i onda u padu pogodio malu mrežu gola Španije.

Međutim, linijski sudija je odmah podigao zastavicu i poništio pogodak, pa su se navijači „plavih“ uzalud poradovali.

Do kraja meča šansi nije bilo, a usledili su penali u kojima su promašivali Lokateli u prvoj seriji za Italiju, a onda i Olmo u prvoj seriji za Španiju. Nakon toga su usledili pogoci Belotija, Morena, Bonučija, Alkantare i Bernardeskija, kada je na red došao Morata.

Šutirao je u donji levi ugao gola Donarume, Đanluiđi ga je pročitao i potom je Žoržinjo samo potvrdio pobednika koji će 11. jula igrati finale Evropskog prvenstva protiv pobednika polufinala između Danske i Engleske.

Italija – Španija 2:1 (1:1) (0:0) posle penala

(Kijeza 60 – Morata 80)

Stadion: Vembli, London. Gledalaca: Oko 60.000; Sudija: Feliks Brih (Nemačka).

Italija: Donaruma, Di Lorenco, Kjelini, Bonuči, Emerson (od 73. Toloi), Barela (od 85. Beloti), Verati (od 73. Pesina), Žoržinjo, Insinje (od 85. Lokateli), Kijeza, Imobile (od 61. Berardi). Selektor: Roberto Mančini.

Španija: Simon, Aspilikueta (od 85. Ljorente), Garsija, Laport, Alba, Koke (od 70. Rodri), Buskets (od 106. Alkantara), Ojarzabal (od 70. Moreno), Feran Tores (od 62. Morata), Olmo, Pedri. Selektor: Luis Enrike.

Drugi produžetak:

120′ KRAJ! Penali odlučuju finalistu Evra

Nijedna od ekipa nije uspela da stvori prednost i sada se svi uzdaju u sreću i odbrane golmana.

110′ Gol Italije i ofsajd Berardija

Poništen je pogodak iz ofsajda napadač Italije, mada je lepo uklizao i pogodio malu mrežu gola Simona.

107′ Izmene i na početku drugog produžetka

Izlazi Buskets u timu Španije i ulazi Alkantara. U timu Italije izlazi Kijeza i ulazi Bernardeski.

Prvi produžetak:

105′ Kraj prvih 15 minuta, Španci se još i trude, Italijani čekaju

Samo jedna šansa za Španiju i jedan centaršut Đerara Morena kada je Donaruma odlično izboksovao loptu.

98′ Karambol pred Donarumom

Lukava lopta Olma posle slobodnog udarca. Nisko i oštro sa strane u peterac gde je lopta stigla do Morate. Šutirao je Alvaro Morata, ali je blokiran, a onda je lopta završila pored stative u opštem metežu.

95′ Prvih pet minuta ne obećava…

Igraju Španci u širinu, i jedni i drugi koriste svaku priliku da se odmore kod prekida i teško je očekivati da će biti mnogo energije za neku dinamičnu igru.

Drugo poluvreme:

90+3 KRAJ! Produžeci odlučuju pobednika – 1:1

Italijani su u poslednjih desetak minuta vidno igrali rezervisano i strpljivo čekajući šansu da se presaberu u produžecima, dok su Španci nastavili da napadaju ali nisu dali gol.

85′ Nekoliko izmena u Italiji

Mančini pokušava da pojača napad i uvodi Belotija i Lokatelija umesto Barele i Insinjea.

80′ GOOOOOL! Morata pogađa za 1:1

Fantastična kombinacija sa Danijem Olmom, završava akciju pogotkom iz udarca po zemlji u bliži ugao gola Donarume.

80′ Berardi opet preti Simonu

Španski golman brani udarac sa 16 metara.

76′ Španci sve nestrpljiviji

Greše igrači „furije“ u dodavanjima sve češće, imaju sve manje vremena.

71′ Kijeza za Berardija, brani Simon!

Dobar napad Italije, još jedna kontra i pas udesno odakle Berardi „tuče“ po zemlji i u bliži ugao gde ovog puta Simon uspeva da zaustavi udarac.

67′ Olmo nastavlja da promašuje!

Hoće ga lopta, ali ga neće gol. Dvadeseti šut ka golu protivničkog tima, opet pored stative.

65′ Šta promaši Ojarzabal!

Zicer i jedna od najboljih prilika utakmice. Peterac, sam čovek, idealna lopta Kokea i promašaj! Frustrirajuće za Špance koji su odmah krenuli da napadaju.

60′ GOOOOOL! Italija vodi 1:0

Odigrali su kontru igrači „azura“ u kojoj je Imobile ostao bez lopte, ona je završila na levoj strani kod Federika Kijeze, a Kijeza je postigao možda i gol karijere. Precizno je nanišanio u levi ćošak gola Simona za minimalnu prednost.

58′ Ojarzabal po sredini

Morao je bolje da šutira igrač Španije iz sredine, lagano je to odbranio Donaruma.

53′ Konačno se igra fudbal!

Kijeza je šutirao u okvir gola Španije kroz noge Đordija Albe, ali je Simon bio siguran.

52′ Buskets malo preko prečke!

Ojarzabal je prošao po desnom krilu, vratio je za Busketsa koji je sa 16 metara šutirao tok preko prečke. Jedna od boljih prilika.

49′ Nekako je šutirao Imobile, Di Lorenco spasava gol

Lopta je poletela napred iz odbrane, Imobile ju je prihvatio i uspeo da šutira pored Laporta i Garsije ali slabo. Već u sledećem napadu Olmo je poslao opasan centaršut za Toresa ali je reagovao Di Lorenco.

46′ Počelo je drugo poluvreme!

Španci su odmah krenuli agresivno kao i u prvom delu igre.

Prvo poluvreme:

45′ Konačno dobra akcija Italijana!

Insinje je vukao loptu po levoj strani, ulazio je ka sredini i iskoristio to što je Laport kasnio kada je Lorenco poslao pas za Emersona, a ovaj šutirao iskosa. Nedovoljno precizno za pogodak, ali napokon solidan pokušaj „azura“.

37′ Italijani ljuti na Briha

Vukao je kontru Emerson i oborio ga je Buskets, koji je i nagazio igrača Italije. Feliks Brih je ostao nem, samo je pokazao igraču „azura“ da se pridigne.

32′ Olmo baš nema sreće

Čak 19. šut mladog igrača „furije“ koji nije postigao nijedan gol na prvenstvu. Ovog puta je lopta išla preko prečke gola Donarume.

25′ Olmo u najboljoj šansi utakmice!

Donaruma je ispucao loptu ni do sredine terena, ona je brzo preko desne strane stigla do šesnaesterca gde je bio Olmo. Iz prve ga je izblokirao Bonuči, ali drugi put je slobodno šutirao sa desetak metara, ali je Donaruma maestralno odbranio.

22′ ‘ajmo momci, brže to malo…

Rezervisana igra oba tima. Italijani su izveli jedan slobodan udarac gde je lopta išla pred gol Španije posle spore reakcije Busketsa, ali ni od toga ništa nije proizišlo. Sporo, sporo, previše rezervisano.

15′ Imao je sreće Donaruma

Feran Tores je povukao akciju, napravio jedan dribling i šutirao sa dvadesetak metara. Malo je otišla ta lopta pored gola Italije. U svom ovim akcijama centralnu pokretačku ulogu ima Dani Olmo, nekadašnji igrač Dinama iz Zagreba.

13′ Opasna šansa i loš prijem!

Lopta je išla u kazneni prostor od Pedrija ka Ojarzabalu koji nije dobro primio loptu i ostao je bez nje pred golom Italije. Morao je bolje.

10′ Španci „dave“ loptu

Igrači „furije“ mnogo zuje, malo meda daju za sada. Obe ekipe su jake na sredini terena i bez mnogo tempa igraju u prvih desetak minuta. Oprezno i polako. Često lopta ide i u odbranu Španaca.

3′ Stativa Italijana

Azuri su rešili presing Španije, izašli su napred, ispred ostalih je bio Barela koji je dobio loptu iz pozadine sa leve strane i bio korak prebrz. Međutim, akcija je nastavljena sve dok nije pogodio stativu. Tek tada je podignuta zastavica.

2′ Španci agresivni u presingu

Olmo faulira Bonučija na startu utakmice, a Španci izlaze duboko na polovinu rivala sa pet, šest igrača.