A to je uradio Haris Seferović sa dva gola tokom regularnih 90 minuta, a onda je prvake sveta dokusurio Jan Zomer odbranjenim penalom.

Seferović je prvo u 15. minutu zatresao mrežu za 1:0 i nevericu na licima Francuza. Onda je zajedno sa ostatkom svog tima morao da se bori za vazduh, kao bokser koji trpi udarce i nema vremena ni da diše, već samo beži po ringu.

Tako su Švajcarci izgledali od 55. do 75. minuta. Pogba je mislio da ih je dovršio golčinom sa 20 i kusur metara za totalni preokret i 3:1 i tu se grdno prevario.

Nije računao na tvrdoglavost tog Seferovića koji je pokazao zašto se za nijansu izdvojio kao najveći kandidat za junaka dana.

Pošteno je reći da ništa manje zasluge ne pripadaju ni Mariju Gavranoviću, a ne treba zaboraviti ni Alvara Moratu iz ludog meča Španije i Hrvatske (5:3).

Morati su pretili smrću zbog promašaja, a on u 100. minutu postigne gol za lom „vatrenih“, posle čega je Ojarsabal samo dovršio posao.

E baš to Francuzi nisu mogli da urade Švajcarcima – da dovrše posao, jer im Seferović nije dao. Golom u 81. minutu za 3:2 potpuno je vratio svoj tim u igru.

Pomogao mu je i Gavranović koji je u 90. minutu pogodio sa 16 metara ono što bi mnogima bilo nezamislivo, ali je Haris ipak bio za gol bolji.

Kada se na odmor između regularnog dela utakmice i produžetaka otišlo posle prečke Komana sa 3:3, činilo se kao da su i Švajcarci i Francuzi dišu na škrge.

Seferović je u 97. minutu morao da napusti teren, ali je svoj tim izvukao u situaciji kada je bio na patosu. Posle promašenog penala Rikarda Rodrigeza trebalo je naći snage i upornosti, ili smirenosti da bi se lopta posle centaršuta Kevina Mbabua sprovela u mrežu.

Igrač Švajcarske je to uradio i uz spomenutog Gavranovića i golmana Jana Zomera stavio se u prvi red pobednika dana.

Naravno, Zomer je tu jer je odbranio ključni penal Kilijanu Mbapeu, a ne može mu se zameriti ni to kako je radio svoj posao i tokom meča, iako je primio tri gola.

Pa isto toliko je završilo i u mreži Uga Lorisa, a on je pritom odbranio i penal u regularnom delu meča.

Suma sumarum, nijanse dele trojicu saigrača, jer je teže odlučiti da li su veće odbrane Zomera, gol u 90. Gavranovića ili dva komada Seferovića.

Ipak, tamo gde bi mnogi timovi već bili prežaljeni, Seferović je raspalio nadu i zato sada gledamo Švajcarsku u četvrtfinalu Evra, a Francuzi već pakuju kofere i gledaju kad imaju let za neku egzotičnu destinaciju. Oni preostali prosto idu kući.