Fudbaleri Švajcarske pobedili su Francusku i plasirali su se u četvrtfinale Evropskog prvenstva. Kilijan Mbape je tragičar i doživeo najteži momenat u svojoj karijeri.

On je, posle 3:3 za 120 minuta igre, promašio odlučujući penal u seriji u kojoj su svi Švajcarci bili hladni „kao špricer“. Pobednik će u četvrtfinalu na megdan Španiji, koja je u svom „ludom“ meču bila bolja od Hrvatske.

U okršaju Francuza i Švajcaraca sve je rešeno tek posle penala, a cela utakmica bila je veliki rolerkoster u kom su se ekipe i njihove šanse za prolaz drastično menjale kako je meč odmicao.

Francuska je u drugom poluvremenu imala nalet od dvadesetak minuta apsolutne dominacije, a onda se vratila u letargiju u kojoj je bila tokom prvog poluvremena.

Prvi deo igre pripao je Švajcarskoj, kojoj je falilo sreće da potpuno šokira svetskog prvaka, jer je pitanje da li bi se Francuzi vratili u meč da su gubili sa 0:2 u 55. minutu.

Rikardo Rodrigez je tada delovao kao tragičar jer je promašio penal, posle čega je krenuo sunovrat „sajdžija“ začinjen golčinom Pogbe.

Euro 2020, Francuska, Švajcarska

Tako je bar delovalo, ali su se onda Francuzi opustili i zaboravili koliko su Švajcarci uporni. Zato smo i dobili jedan od najboljih mečeva poslednjih godina.

Francuzi su krenuli agilno u napadu i rano su napali udarcem Rafaela Varana posle kornera. Međutim, taj udarac iz uvodnih pet minuta bio je jedna od retkih šansi.

Za nekoga ko sebe zove svetskim šampionom – premalo. Švajcarci od starta nisu pokazivali znake panike. Naprotiv, mirno su igrali, taktički i tehnički perfektno.

Lopta je kružila, od noge do noge, a dva napadača Haris Seferović i Bril Embolo bili su nagoveštaj da će i „sajdžije“ ići na ceo plen u ovom meču.

I to bez bunkera, uz svu napadačku moć Francuske. Ipak, malo ko je mogao da pretpostavi da će Seferović već u 15. minutu potpuno baciti u trans navijače crveno-belih.

Zuber, koji je pravio probleme na desnom beku Francuske, odatle je centrirao, Seferović se bez mnogo problema izborio za poziciju pored Klemona Lenglea i zabio gol glavom za 1:0.

Francuzi su jedino preko Mbapea nešto pokušavali na levom krilu, a Švajcarci su se, očekivano povukli nazad u plitku odbranu.

To je otvorilo prostor za nekoliko udaraca, prvo Mbapea u 26, onda i Adrijena Rabioa u 28. minutu. Rabio je bio znatno bliži stativi, ali to nije uplašilo izabranike Vladimira Petkovića.

Švajcarska je nastavila da se brani, ali je Embolo postao aktivniji u napadu i vratio je balans na terenu, pa je u 41. minutu zbog lošeg prijema pred petercem propustio lepu šansu za drugi pogodak.

Ostalo je 1:0 za Švajcarsku, a „trikolori“ su sačuvali nadu i šansu da se u nastavku meča vrate u igru i preokrenu.

Drugo poluvreme donelo je zanimljiviji fudbal i pokazatelj zašto su Francuzi šampioni samo u rasponu od dvadesetak minuta. Švajcarci su propustili zlatnu šansu da ih potpuno nokautiraju već u 55. minutu.

Tada je Rikardo Rodrigez izveo penal koji je skrivio Pavar, startom nad Zuberom. Sudija je taj detalj propustio i utakmica se nastavila.

Već su Francuzi bili pred golom Švajcarske kada je Rapaliniju stigla sugestija iz VAR sobe. Pogledao je snimak, video da je faula bilo i pokazao na belu tačku.

Rodrigez je izveo jedanaesterac, šutirao je u desni ugao gola Lorisa i francuski čuvar mreže mu je skinuo šut.

Time je spasao svoj tim i uništio Švajcarce. U narednih pet minuta već će biti 2:1 za „galske petlove“, jer je dva puta Karim Benzema majstorski iskoristio šanse koje su mu se dale.

Prvo je u sredini dobio pas od Mbapea iza leđa i nekako je primirio loptu i šutirao sa desetak metara za 1:1 u 57. minutu.

Dva minuta zatim bio je na drugoj stativi posle pokušaja Grizmana i odbrane Zomera, da glavom samo ugura loptu u mrežu – 2:1.

Vladimir Petković je menjao igrače, Francuzi su ušli u ubitačan ritam i to je samo potvrdio Pol Pogba u 75. minutu kada je lansirao bombu sa 25 metara u rašlje gola Švajcarske za 3:1.

Nadu Švajcarskoj vratio je Seferović u 81. minutu kada je na centaršut Kevina Mbabua glavom zakucao loptu u Lorisovu mrežu za 3:2.

A ako je to bila nada, onda je Gavranovićeva majstorija posle kontre u 90. minutu bila za pad u nesvest. Mario je imao prostora u sredini, šutirao je sa oko 16, 17 metara i pogodio nisko po zemlji za 3:3.

Koman je u nadoknadi očešao prečku, ali se ležernost i „lako ćemo“ pristup opravdano osvetio Francuzima koji su kroz produžetak morali da traže četvrtfinale.

Produžetke su obeležile povrede i jedna odbrana Zomera. Skinuo je Pavaru veoma dobar udarac u 95. minutu, posle čega se igralo znatno sporije.

Drugi produžetak obeležile su šanse Mbapea. U razmaku od dva minuta je dvaput bio u prilici, prvo sa 16 metara, onda i sa leve strane iskosa i oba puta je lopta išla pored gola.

Usledili su penali u kojima su redom pogađali Gavranović, Šer, Akanđi, Vargas i Mehmedi, dok su kod Francuza precizni bili Pogba, Žiru, Tiram i Kimpembe, a promašio je Mbape i izbacio svetskog prvaka sa Evropskog prvenstva.

Francuska – Švajcarska 3:4 (3:3) (0:1) (posle penala)

(Seferović 15, 81, Gavranović 90 – Benzema 57, 59, Pogba 75)

Stadion: Nacionalna arena Bukurešt; Gledalaca: Do 15.000; Sudija: Fernando Andres Rapalini

Francuska: Loris – Varan, Lengle, Kimpembe, Pavar, Rabio – Pogba, Kante – Grizman – Benzema, Mbape. Selektor: Didije Dešam.

Švajcarska: Zomer – Rodrigez, Akanđi, Elvedi, Zuber, Vidmer – Džaka, Frojler – Šaćiri – Embolo, Seferović. Selektor: Vladimir Petković.

Drugi produžetak:

120′ Pokušaj Džake za kraj iz slobodnjaka

Penali na kraju odlučuju pobednika prvi put na prvenstvu.

119′ Zomer brani Žiruu!

Dobra pozicija, šut glavom Žirua i odlična intervencija Zomera koji je opet na visini zadatka.

115′ Pogba za Tirama, ovaj za Žirua, Žiru šutira…

I blokira ga Mbape! Na pogrešnom mestu se našao mladi Francuz koji je zasmetao iskusnijem kolegi i rezervisti u Dešamovom timu.

111′ Opasna šansa za Mbapea!

Akanđi je zakasnio da se povuče, Pogba je uposlio Mbapea pred golom i igrač PSŽ-a je šutirao u spoljni deo mreže.

109′ Mbape podiže uzbuđenje

Francuzi imaju nešto više snage, Koman vraća za Mbapea a ovaj sa ruba šesnaesterca šutira pored gola.

Prvi produžetak:

105′ Francuzi imali bolju šansu, Švajcarci konkretniji

Igralo se u sporijem tempu jer su igrači ostali bez energije na obe strane.

98′ Kakvi napadi na obe strane

Francuzi se jedva odbranili od Mbabua, na drugoj strani Koman pogađa spoljnu mrežu gola Švajcarske.

95′ Neverovatna odbrana Zomera!

Pavar je šutirao posle centaršuta Komana, nije idealno pucao, ali je golman Švajcarske vrhunski desnom rukom skinuo loptu.

92′ Švajcarska prva napada…

Gavranović je iznudio korner, dobar pokušaj Mehmedija koji je šutirao u okvir gola sa prve stative, ali nedovoljno jako da savlada Lorisa.

Drugo poluvreme:

90+4 Prečka! Koman pogađa na pet sekundi pre kraja nadoknade

Četiri minuta su bila malo Francuskoj koja je ležerno ušla u poslednjih dvadeset minuta i to joj se osvetilo.

90′ GOOOOOL! Gavranović za 3:3

Povukao je kontru, nanišanio sa 16 metara i bacio „sajdžije“ u delirijum. Francuzi se hvataju za glavu, a Loris je opet nemoćan.

85′ Švajcarskoj poništen gol zbog ofsajda!

Neverovatno šta se dešava u Bukureštu. Šut sa distance dohvatio je Gavranović pred golom, primio je loptu i sproveo je u mrežu. Ako je i bio ofsajd, nije bio veliki.

81′ GOOOOL! Švajcarska se vraća u život!

Kevin Mbabu je savršeno centrirao sa desne strane. Sveža krv je pomogla Švajcarskoj, pa je i ovo ubacivanje bilo precizno, na glavu natrčalog Seferovića za drugi Harisov gol na meču.

75′ GOOOOL! Pogba pogađa za 3:1

Namestio se na više od 25 metara, šutirao i pogodio sam gornji ugao gola Švajcarske. Zomer je bio nemoćan, a Švajcarska je na konopcima.

69′ Kakva greška Švajcarske…

Umalo je jedan od igrača iz zadnje linije glavom zatresao svoju mrežu kada je poslao povratnu loptu.

66′ Evo šanse za Švajcarce

Seferović na drugoj stativi posle centaršuta Šaćirija, napravio je faul pritom nad Varanom i zato je šansa propala.

59′ GOOOOL! Francuska pogađa za 2:1

Ponovo je Benzema dao gol. Lepa kombinacija Komana, Mbapea i Grizmana završena je šutem igrača Barse, odbranio je to golman, ali odbio loptu na glavu Benzemi koji je čekao na drugoj stativi i ugurao je u gol.

57′ GOOOOL! Francuska uzvraća i izjednačuje rezultat 1:1

Karim Benzema je strelac! Dobio je od Mbapea ne baš dobru lotpu u sredini, snašao se iako mu je pas išao iza leđa, primirio je loptu i pogodio je za izjednačenje.

55′ Pogba za Mbapea, kakav promašaj

Odlična šansa za zvezdu Pari Sen Žermena, slobodan je bio Mbape na levoj strani iskosa i gađao je pored stative.

54′ Promašili su Švajcarci penal!

Rodrigezu je Loris skinuo loptu, bacio se udesno i lagano odbranio udarac koji nije bio loš, ali je bio pročitan.

52′ Penal za Švajcarsku!

Pavar je pokupio Zubera koji je sjajno istrčao po levom krilu. Ustao je igrač Švajcarske u želji da nastavi akciju, sudija Rapalini je sa velikim zakašnjenjem dobio sugestiju iz VAR sobe i otišao je to da proveri. Utvrdio je da je start bio za jedanaesterac i Rodrigez se spremio da ga izvede.

51′ Dve opasne akcije

Švajcarci ulaze u šesnaesterac, tamo je bio Embolo koji je probao da centrira u sredinu, neko je reagovao tamo od igrača Francuske.

46′ Počelo je drugo poluvreme!

Odmah u prvom napadu je sa distance šutirao Grizman. Nije lopta prošla daleko od gola.

Prvo poluvreme:

45+2 KRAJ! Švajcarci su potpuno ravnopravni

Neočekivano, ali Francuzi apsolutno ne blistaju. Tek nekoliko polušansi, ništa što dokazuje da su prvaci sveta. U finišu poluvremena Rabio je „patosirao“ Embola u sudaru glavama. U tom sudaru je prošlo poslednjih tridesetak sekundi poluvremena.

41′ Embolo se ubacio u kazneni prostor

Tamo nije najbolje prihvatio loptu i iznudio je samo korner jer je Varan stigao da ispuca loptu. Iz kornera je Akanđi šutirao glavom, pa je Francuska imala sreće.

34′ Grizman, Benzema i Mbape besni na Rabioa

Grizman je dobio po nogama od Elvedija zbog duplog pasa, ali je Rabiou ostavljen sav prostor ovog sveta da bi ušao u kazneni prostor. U trku mu je pobegla lopta pa su ljutito reagovali Benzema i Mbape.

28′ Uh kakav šut Rabioa!

Brane se Švajcarci suviše plitko, igraju defanzivu praktično otkako su dali gol i to ostavlja prostora Francuzima da napadaju udarcima s distance. Šut Rabioa je bio mnogo bliži nego malopređašnji Mbapeov, pa je pitanje samo kada će jedna ovakva lopta proći.

26′ Mbape pored gola

Slobodan udarac za Francusku, izveo ga je Mbape i pogodio živi zid. Lopta mu se odbila i ponovo je nategao iz prve. Otišlo je to pored gola, a Zomer nije morao da strahuje za svoju mrežu.

21′ Francuzi neubedljivi…

Jedino Mbape nešto pokušava da uradi na krilu, a i kada je dobio loptu od Pogbe iz pozadine, bio je korak u ofsajdu pa je prilika propala.

15′ GOOOOL! Švajcarska vodi 1:0

Zuber je centrirao sa leve strane, Seferović je na snagu uspeo da se izbori za poziciju za šut u petercu i savladao je Lorisa. Lopta je otišla u donji desni ugao gola i Francuzi su ostali u neverici. Pored napadača Švajcarske bio je Klemon Lengle koji je sve vreme bio  u lošoj poziciji.

10′ Solidni napadi Švajcaraca

Čuvaju loptu, polako grade akcije, Embolo i Zuber uglavnom vuku te napade tima Vladimira Petkovića. Do sada je bilo nekoliko centaršuta, bez konkretnog pokušaja, ali su kompaktni i ne srljaju.

7′ Prodor Mbapea, pokušaj Benzeme

Skinuli su Švajcarci loptu Benzemi kada mu je stigla na desetak metara od gola u sredini. Sa levog boka konstantno opasan Kilijan Mbape kome protivnici vrlo teško oduzimaju loptu i uporno ga udvajaju.

4′ Sada i Švajcarci u prilici

Opet korner, samo na drugoj strani, Elvedi je skočio i pucao uvis veoma neprecizno.

2′ Varan u prvoj šansi

Varan je skočio posle kornera i glavom je šutirao preko gola. Imao je dobru poziciju, ali nije dovoljno dobro skočio i zbog tajminga je promašio. U istom skoku se povredio Kimpembe koji je nezgodno iskrenuo zglob. Nastavio je meč.