Fudbaleri Holandije pobedili su Ukrajinu u svom prvom meču grupe C sa 3:2 i došli do prvih bodova na Evropskom prvenstvu.

Meč na Johan Krojf areni rešen je tek u završnici susreta, a sve što se nije pogađalo u prvom poluvremenu, „otvorilo“ se u drugom, pa je meč završen sa pet golova u obe mreže.

Holanđani su od prvog poluvremena bili daleko konkretniji i opasniji. Već u prvih deset minuta imali su sedam šuteva ka golu rivala što samo pokazuje koliko su Ukrajinci bili podređeni.

Oni su čekali svoju šansu za pozicioni napad, ali nisu mogli da dođu na red zbog brze tranzicije „narandžastih“.

Rekordnih sedam udaraca Holanšana za deset minuta nije bilo dovoljno za gol, iako su imali tri opasne šanse.

Već u drugom minutu šutirao je Memfis Depaj u kontri, zatim je Damfrisu golman Bushan skinuo čistu situaciju.

Malinovski je zakačio loptu rukom u šesnaestercu, a Holanđani su nastavili da dominiraju. Bushan je odbranio u 22, pa refleksno i u 37. minutu.

U 37. je pucao Vajnaldum sa 16 metara, golman Ukrajine je bio zaklonjen, ali je sačuvao mrežu. Tri minuta kasnije ne bi mogao da uradi ništa.

Damfris je opet bio sam u neposrednoj blizini, šutirao je glavom malo iskosa sa desne strane i promašio je, pa se na poluvreme otišlo bez golova.

Već na početku drugom, Holanđanima se vratilo za promašaje. Vajnaldum je dobio loptu posle intervencije Bushana u 52. minutu i sa petnaestak metara je šutirao u nebranjenu mrežu za 1:0.

Šest minuta kasnije desila se donekle sporna situacija. Mikolenko je pao posle duela sa Damfrisom, lopta se odbila do Vuta Vejhorsta, a on je pogodio mrežu.

Nekoga je na putu do gola zakačila lopta, pa je Feliks Brih, glavni sudija meča gledao VAR snimak. Utvrdio je da Damfris, koji je u tom trenutku bio uz golmana, nije bio u ofsajdu i priznao je pogodak.

Ukrajina je u nastavku meča za samo četiri minuta umalo šokirala Holandiju. Prvo je Jarmolenko poslao pravu bombu sa 25 metara i evrogolom savladao Stekelenburga posle duplog pasa sa Romanom Jaremčukom.

Zatim je i Jaremčuk pogodio glavom posle centaršuta Malinovskog u 79. minutu i pravo niotkuda, Ukrajinci su došli do povoljnog rezultata.

Međutim, Damfris, koji je u nekoliko navrata promašio tokom meča, bio je precizan u 85. minutu, pa je Holandija upisala prvi trijumf.

Da podsetimo, u istoj grupi, Austrija je pobedila Severnu Makedoniju sa 3:1.