Reprezentacija Češke je napravila veliko iznenađenje i pobedom protiv Holandije rezultatom 2:0 uspela da se plasira u četvrtfinale Evropskog prvenstva u fudbalu.

Češka će u borbi za polufinale igrati protiv Danske koja je eliminisala Vels rezultatom 4:0.

Strelci za veliku pobedu Čeha su bili Holeš u 68. i Šik u 80. minutu, a prelomni trenutak je bio isključenje De Lihta u 67. minutu zbog igranja rukom posle kojeg se igra Holandije potpuno raspala.

Holandija je odmah krenula ofanzivno i već u prvom napadu zapretila, ali nije bilo velike prilike. Česi su se brzo stabilizovali, pokušali da krenu napadački, ali su imali velikih problema sa kreacijom napada.

Prvo uzbuđenje smo videli u osmom minutu kada je De Liht iz sjajne pozicije umesto u prazan gol loptu vratio nazad, ali je srećom po njega bio u ofsajdu, jer bi imali promašaj turnira.

Pet minuta kasnije, Holandija dolazi u odličnu priliku kada je jednu dubinsku loptu, Damfris iskoristio i prebacio golmana Vaclika, ali je njegov udarac koji je usledio izblokirao defanzivac Češke.

Česi su uzvratili u jeku inicijative narandžastih kada je jedan centaršut iz teške pozicije uspeo da pokupi Suček glavom, ali je zamalo bio neprecizan.

Reprezentacija Češke je imala veliku priliku u 37. minutu kada je Barak bio u odličnoj poziciji ali je njegov udarac sa desetak metara maestralno izblokirao De Liht.

Holandija je uzvratila preko Damfrisa, a u nadoknadi vremena u prvom delu je dobru priliku imao i Van Anholt posle majstorije Depaja, ali bi gol verovatno bio poništen zbog ofsajda.

U drugom poluvremenu smo videli pravi vatromet.

Sve je krenulo velikom šansom Malena koji je izbio sam ispred Vaclika koji spektakularno skida zicer, a Česi u kontranapadu dolaze u odličnu priliku, ali Holeša zaustavlja De Liht. Posle gledanja VAR-a, De Liht dobija crveni karton jer je rukom namerno zadržao loptu i sprečio Holeša da izađe sam ispred golmana.

To kao da je paralisalo Holanđane i osokolilo Čehe koji ubrzo kažnjavaju golom pomenutog Holeša glavom sa svega nekoliko metara.

Holandija se potpuno raspala posle toga, a dotukao ih je gol Šika deset minuta pre kraja utakmice.

To je potpuno demoralisalo ekipu Frenka De Bura i do kraja utakmice je bilo odrađivanje posla, a malo je falilo da vidimo i ubedljiviju pobedu.

Meč izmešu Danske i Češke u četvrtfinalu igraće se u Bakuu 3. jula u 21. čas.

Gde gledati EURO 2020

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (Promo)

Mogli ste da pratite sva dešavanja na blogu Nova.rs

Holandija – Češka 0:2 (0:0)

Strelci: Holeš 68′, Šik 80

Stadion: Ferenc Puškaš (Budimpešta)      Sudija: Sergej Karasev (Rusija)

Holandija: Stekelenburg – De Vrij, Blind (od 81. Timber), De Liht – Damfris, Van Anholt (od 81. Berijs), De Ron (od 73. Veghorst), De Jong – Vajnaldum – Depaj, Malen (od 57. Promes)

Češka: Vaclik – Cufal, Čelustka, Kalas, Kaderabek – Souček, Ševčik (od 85. Hložek) – Masopust (od 79. Jankto) , Barak (Sadilek 90+2), Holeš (od 86. Kral) – Šik (od 90+2. Krmenčik)

Kraj! Šok u Budimpešti, Češka ide dalje a Holandija kući

Sve je gotovo, Česi nastavljaju put ka evropskom tronu. Iskoristili su sve što su dobili na tacni.

Ovako je Češka povela sa 2:0

80′ Maestro Šik dotukao Holandiju

Sjajna kontra Čeha, lopta dolazi do Šika koji elegantno šalje loptu u bliži ugao i postiže svoj četvrti gol na prvenstvu.

Gol kojim je Češka došla na prag četvrtfinala

68′ Goooool Češka vodi

Posle gomile napada Češke, usledio je i gol posle kornera. Iskoristili su prednost u visini i Holeš je sa dva metra doveo Čehe u vođstvo.

64′ Šta maši Češka

Kaderabek je dobio savršenu loptu i sa nekih 7-8 metara imao fenomenalnu šansu, ali je previše ležerno šutirao.

60′ Česi tražili penal, VAR nije promenio odluku

Posle jednog udarca Sučeka glavom, sudije su pregledale snimak da vide da li je bilo igranja rukom i eventualni penal, ali nije bilo promene odluke.

52′ Crveni karton za Holandiju, kakva glupost De Lihta

Posle promašaja Malena je usledila kontra Češke, a De Liht je posle jednog duela ispred kaznenog u padu namerno odigrao ruko i sprečio veliku šansu. Posle gledanja VAR-a, sudija je pokazao crveni štoperu.

51′ Šta je Holandija sada promašila

Malen je proleteo kroz odbranu Češke, i izapao sam ispred golmana. Krenuo je da obilazi Vaclika, ali mu je ovaj sjajno ušao u noge i skinuo zicer. Odbrana turnira bez premca.

De Liht rekorder

Štoper Holandije je postao najmlađi igrač u istoriji svoje zemlje koji je odigrao 30 utakmica u nacionalnom timu.

47′ Prvi žuti karton i povreda

Neoprezan start Damfrisa posle kojeg je Kaderabek završio na travi, ali posle ukazane pomoći je nastavio sa utakmicom.

46′ Nastavljena je utakmica

Holandija je krenula sa centra.

Kraj prvog poluvremena Nema golova, nema sjajnog fudbala

posle prvih 45 minuta nismo videli nijedan pogodak, a nije bilo ni previše šansi. Gledamo prosečan fudbal do sada.

45+2′ Veliki promašaj Holanđana, srećom pa je bio ofsajd

Depaj je majstorijom izbacio svog čuvara na levoj strani i poslao loptu Van Anholtu koji je promašio nemoguće, ali snimak je pokazao da je bio ofsajd  pa je bruka sprečena.

39′ Šansa i za Damfrisa, rasplamsala se borba

Odmah je Holandija uzvratila. Sjajan prodor Damfrisa po desnoj strani. Šutirao je Holanđanin iz mrtvog ugla, a da je lopta prošla dv aigrača su čekala da je smeste u mrežu, ali je Vaclik sjajno odbranio.

37′ Au kakva prilika, šta je De Lih sada spasao

Iznenada je Barak dobio loptu na desetak metara od gola iz jefne polukontre i iz sjajne pozicije uputio udarac, ali ga je De Liht čudesno izblokirao.

31′ Evo opet prilike za Holanđane

Dobar napad narandžastih, lopta je u kaznenom došla do Malena, ali je izblokiran u izglednoj situaciji.

22′ Iznenadna šansa za Čehe

U jeku napada Holandije, Češka je odigrala solidnu kontru iz koje je došla do neočekivane šanse. Suček je dobio centaršut sa desne strane i glavom u padu iz ne baš lake pozicije odlično šutirao, ali je bio za malo neprecizan.

20′ Nastavlja se ofanziva Holandije

Napadju žestoko Holanđani, Češka se povukla i krenula da se brani. Nije bilo velikih šansi, ali lopta zuji kroz kazneni prostor Čeha.

13′ Au kakva šansa za Holanđane

Jedna duboka lopta iz zadnje linije odbrane Holandije je pala ispred kaznenog prostora Češke, a Damfris je primetio da je golman Vaclik izašo i glavom loptu prebacio preko njega. Ona je otišla malo u stranu, a pokušaj Damfrisa da je pošalje u praznu mrežu je osujetio defanzivac Čeha i od svega se završilo samo kornerom.

8′ Sjajan korner Holanđana, De Liht u ofsajdu

Svoj prvi korner na utakmici, Holandija je izvela kratkim dodavanjem nakon čega je usledio sjajan centaršut a De Liht je umesto u prazan gol odigrao povratnu. Usporeni snimak je pokazao da je bio ofsajd, tako da je De Liht spašen Bruke.

5′ Češka pokušava kroz prekide

Posle prvog napada Holandije, Češka je krenula u napade, očigledno sa namerom da igra ofanzivan fudbal. Pokušali su sa distance i iznudili dva prekida na polovini Holandije, ali su bili bezopasni.

2′ Preti Holandija već na startu

Odličan napad narandžastih je došao po levoj strani. Usledio je opasan centaršut na drugu stativu, ali je malo kasnio Depaj pa nije bilo opasnosti po Čehe.