Fudbaleri Belgije savladali su Dansku sa 2:1 u drugom kolu Evropskog prvenstva u jednom od najsadržajnijih mečeva na turniru. Do poslednjeg trenutka se nije znalo kako će se susret završiti, a Dancima je malo nedostajalo da dođu do prvog boda na prvenstvu.

Belgija je druga selekcija koja je izborila nokaut fazu takmičenja (nakon Italije), dok će Danci morati još mnogo da se namuče da bi na „mala vrata“ stigli do osmine finale.

Ipak, ovakav scenario se nije naslućivao nakon prvog poluvremena.

Već u 2. minutu je Jusuf Polsen postigao pogodak nakon jedne greške odbrane „crvenih đavola“. Primio je loptu na vrhu kaznenog prostora, a onda silovito pogodio dalji ugao gola Tiba Kurtoe.

Danci su u tim momentima potpuno dominirali, pa Belgijanci na momente nisu uspeli da stvore nikakvu šansu.

Čitav meč je bio u čast Kristijana Eriksena, čiji je ogroman dres bio na terenu i pre prvog sudijskog zvižduka. Na tribinama je bilo mnogo parola poput „Eriksene, izdrži“, „Belgija te voli Eriksene“…

Na terenu su pak igrači na svoj način odali počast jer su zaustavili igru u 10. minutu (upravo taj broj na leđima nosi Eriksen u selekciji Danske), a usledio je aplauz čitavog stadiona. Lukaku, saigrač Eriksena iz Intera, bio je na ivici suza.

Ipak, sve se promenilo u drugom delu kada na scenu stupa Kevin De Brujne.

Ofanzivni vezista Mančester sitija je propustio prvi meč zbog povrede, a onda odmah pokazao koliko zapravo nedostaje ovom timu.

U 55. minutu je nakon ukradene lopte Lukaku trkom probio po desnoj strani, dodao do De Brujnea koji je jednom fintom „polomio“ defanzivce Danske, a onda savršeno poslužio Torgana Azara.

Gde gledati EURO 2020

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (Promo)

Nije se na tome zaustavio, pa je već u 70. minutu iskoristio dodavanje Edena Azara i silovito zakucao loptu iza leđa Kaspera Šmajhela.

Danci su u tim momentima ostali bez snage, a samo je Brajtvajt ostao na nivou.

Nakon jedne akcije pogodio je prečku, a onda je u nadoknadi vremena usledila prava drama.

Propustila je Danska nekoliko šansi, a Šmajhel je čak otišao u kazneni prostor Belgije kako bi pokušao da postigne pogodak. Nakon toga je usledio kontranapad Belgijanaca, ali nisu uspeli da zatresu nebranjenu mrežu.

Bio je ovo jedan od onih mečeva koji će se dugo prepričavati.

Drugo poluvreme: Danska – Belgija 1:2 (Polsen 2 – T. Azar 55, De Brujne 70)

Stadion: Parken, Kopenhagen. Gledalaca: do 11.250. Sudija: Bjorn Kujpers (Holandija).

Danska: Šmajhel, Kristijanse, Kjer, Vestergard, Maele, Vas, Hojbjerg, Dilejni, Polsen, Brajtvajt, Damsgard.

Belgija: Kurtoa, Aldervireld, Denajer, Vertongen, Menije, Tilemans, Dendonker, Azar, Mertens, Karasko, Lukaku.