Fudbaleri Belgije pobedili su Portugal sa 1:0 u osmini finala Evropskog prvenstva i otišli na megdan Italijanima.

„Đavoli“ su uz tešku muku savladali dosadašnje prvake Evrope, a meč je rešio jedan potez i momenat briljantnosti Torgena Azara.

Portugalci su kontrolisali ritam i igru u drugom poluvremenu, šutirali, pokušavali i obigravali oko kaznenog prostora rivala kao osice.

Ništa nije pomagalo. Tresli su i stativu, branio je Kurtoa, falilo je i sreće momcima u belim dresovima, ali su na kraju Belgijanci prošli dalje.

Oni su u prvih dvadesetak minuta „davili loptu“ pokušavajući da potpuno oduzmu kontrolu iz nogu Portugalaca.

To su i činili, mada njihova igra od noge do noge nije davala baš mnogo rezultata. Igralo se šahovski, oprezno, jer ni jedni ni drugi nisu srljali.

Prvu bolju šansu propustio je Diogo Žota koji je imao lepu poziciju za šut sa leve strane posle dodavanja Renata Sančeza u petom minutu.

On je pucao pored gola, Eden Azar je na drugoj strani, pet minuta kasnije, šutirao visoko preko gola, posle čega je usledio period lošeg fudbala.

Prekidi, ofsajdi i blokirani šutevi, sve sem pravih prilika je viđeno sve do 25. minuta kada je Kristijano Ronaldo namestio loptu na slobodan udarac.

Šutirao je punom, lopta je propala i stvorila probleme Tibu Kurtoi koji je nekako uspeo da odbrani. Portugalci su se potom malo oslobodili i uspostavili ravnotežu u kontroli lopte.

Još jednu solidnu priliku za „đavole“ imao je Menije u 37. minutu kada ga je Lukaku kritikovao što je sa nešto više od 20 metara šutirao direktno umesto da doda igraču Intera.

Pet minuta je prošlo kada istu kritiku nije mogao da uputi i na račun Torgena Azara, jer je brat Edena Azara ispalio projektil u malu mrežu gola Portugala.

Rui Patrisio je krenuo udesno sitnim korakom od tek nekoliko centimetara i kad je video kuda ide lopta šutnuta sa oko 25 metara, bilo je već kasno da se vrati.

Za toliko mu je lopta izmakla sa vrha rukavica i nije imao šansu da je zaustavi, već je paradom samo ulepšao pogodak kojim je Belgija na poluvreme otišla sa 1:0.

Drugo poluvreme je za Belgijance počelo najgore moguće, povredom jedne od glavnih zvezda – Kevina De Brujnea.

Jedan start Palinje i još jedan žustar sudar sa Žoaom Mutinjom uzeli su danak i De Brujne je ustupio mesto Drisu Mertensu.

Belgijanci su mudro čuvali prednost, pokušavali su da „kradu“ vreme kada god je bilo prilike za to dok su Portugalci postajali sve nervozniji.

Ušao je i Andre Silva, Žoao Feliks je posle nešto više od sata igre šutirao glavom, a opasnu priliku propustio je Žota.

Nanišanio je preko gola sa desetak metara. Posle 75 minuta Pepe je dobio žuti karton jer se umalo fizički sukobio sa igračima Belgije.

Gereiro je u 83. minutu pogodio stativu, a minut ranije Ruben Dijaš je umalo savladao Kurtou udarcem glavom.

Do kraja meča „đavoli“ su se panično branili, Kristijano Ronaldo i ekipa nisu uspeli da probiju odbranu koju je u u međuvremenu pojačao i Leander Dendonker.

Posle pet minuta nadoknade, Roberto Martinez i njegov stručni štab su mogli da odahnu što nijedan od 24 udarca Portugala (pet u okvir gola) nije završio u mreži, pa će s dozom optimizma ići na Italiju u četvrtfinalu.

Posao im otežava neizvesnost što ne znaju kakvo je stanje povrede Kevina De Brujnea, koji je početkom drugog poluvremena osmine finala napustio teren.

Belgija – Portugal 1:0 (1:0)

(T.Azar 42)

Stadion: La Kartuha, Sevilja; Gledalaca: Do 20.000; Sudija: Feliks Brih

Belgija: Kurtoa – Aldervireld, Vermelen, Fertongen – Menije, Tilemans, Vitsel, T. Azar – De Brujne (od 48. Mertens), Lukaku, E. Azar. Selektor: Roberto Martinez.

Portugal: Rui Patrisio – Pepe, Ruben Dijaš, Dalo, Gereiro – Renato Sančez, Palinja, Mutinjo (od 56. Feliks) – Žota, Silva (od 56. Fernandeš), Ronaldo. Selektor: Fernando Santoš.

Drugo poluvreme:

90+5′ KRAJ! Belgija je u četvrtfinalu – 1:0

Pokušavao je Portugal do kraja, promašio još nekoliko polušansi, na kraju sakupio čak 24 šuta ka golu Kurtoe, sve je završilo pored mete i prvak Evrope iz 2016. završio je takmičenje.

83′ Gereiro je pogodio stativu!

Naleteo je na odbijenu loptu na 16 metara i odatle šutirao i zatresao samo okvir gola Belgije.

82′ Kurtoa spasao gol!

Centaršut sa strane, Ruben Dijaš je šutirao veoma jako glavom, malo iznad glave Tiba Kurtoe koji je na sredini bio dobro postavljen i uspeo je da odbrani.

75′ Portugalci sve nervozniji

Umalo tuča na terenu posle duela i svađe u kojoj je učestvovao Pepe. Sve je završeno žutim kartonom za igrača Portugala.

67′ Feliks glavom, Azar na travi

Feliks je probao da posle centaršuta glavom šutira, Kurtoa mu je odbranio bez mnogo problema jer udarac nije bio dovoljno jak. Nekoliko minuta kasnije, Bruno se našao u duelu sa Edenom Azarom koji se požalio na povredu.

59′ Uh kakva šansa za Portugal!

Ronaldo je pokrenuo akciju, odigrao dupli pas, a onda poslao loptu direktno u sredinu na desetak metara od Kurtoe. Tamo je bio Žota koji je primio loptu i šutirao preko gola. Najbolja šansa za prvake Evrope do sada.

56′ Santoš menja, pojačava napad

Žoao Feliks dobija šansu umesto Žoaa Mutinja, dok je Bernarda Silvu zamenio Bruno Fernandeš.

53′ Portugalci sve ofanzivniji

Napali su aktuelni prvaci Evrope sa desnog krila odakle je lopta poletela za Žotu. Iz drugog plana se ubacio Ronaldo koji bi glavom verovatno zakucao loptu u gol, da pre njega opasnost nije otklonio Vermelen.

47′ Odmah izmena, veliki peh za Belgiju

De Brujne se žali na povredu. Posle starta Palinje, a onda još jednog duela sa Mutinjom, De Brujne ne može da nastavi meč i menja ga Dris Mertens.

Prvo poluvreme:

45′ Dobra kontra Belgije, sve opasniji „đavoli“

Palinja je u začetku akcije uklizao De Brujeu, Brih je pustio prednost, Eden Azar je dodao Menijeu, a ovaj je užasno centrirao za Lukakua. Međutim, neko od igrača Portugala je kačio loptu nogom i skrenuo je ka svom golu, pa je Rui Patrisio morao da reguje. Palinja je dobio žuti karton.

42′ GOOOOOL! Bomba Azara za 1:0

Neverovatan gol Torgena Azara, osmi reprezentativni, Belgija pred kraj prvog poluvremena vodi sa 1:0. Kao iz praćke je opalio loptu sa više od 25 metara i pogodio sam ugao gola Ruija Patrisija.

37′ Menijeu malo falilo za gol!

Tako je bar delovalo na prvi pogled kada je igrač Belgije naciljao sa dvadesetak metara iskosa. Lopta je odletela pored desne stative gola Portugala.

36′ Lukaku u žestokom naletu

Neverovatno je koliko je jak napadač Intera, kada je počeo da trči od sredine terena delovao je kao teretni voz. Izdržao je sve duele s igračima Portugala, ali je na kraju pogrešio u dodavanju pred kaznenim prostorom.

29′ Pokušaj Palinje, Portugal se oslobodio

Momak koji je iznenadio Belgijance probao je udarcem da ugrozi gol Belgije, ali nije to najbolje uradio. Njegova reprezentacija je sada malo uspostavila balans kontrole lopte na sredini terena.

25′ Udarac Ronalda, evo uzbuđenja!

Kristijano Ronaldo je izveo nezgodan slobodan udarac sa desne strane i gađao je direktno u gol. Lopta je karakteristično za njegov šut, naglo propala i Tibo Kurtoa je uz tešku muku uspeo da odbrani.

17′ Prekidi, blokirani šutevi, ofsajd…

Za sada nema ozbiljnih šansi, ali je zato blokiran udarac Torgena Azara, Kristijano Ronaldo je dobio udarac, a viđeno je i više prekida. Belgija ne odustaje od svoje taktike da drži loptu što više. U ofsajdu se u međuvremenu našao i Diogo Žota.

10′ Pokušao i Azar

Od noge do noge igraju Belgijanci za sada, ali ne uspevaju da probiju odbranu Portugalaca. Prvi pokušaj na meču imao je Azar koji je sa distance pucao daleko iznad prečke Ruja Patrisija.

5′ Prva ozbiljna šansa za Portugal!

Renato Sančez je uzeo loptu na sredini terena, asistirao je Žoti koji se ubacivao s leve strane i Žota je imao veoma dobru poziciju. Šutirao je po zemlji, ali vrlo neprecizno sa nekih 17, 18 metara.