Gosti emisije "Među nama" bili su pisac Vanja Bulić i psihijatrica i psihološkinja Nevena Čalovska Hercog.
Surovost sukoba Izraela i terorističke organizacije Hamas užasava prethodnih desetak dana čitavu planetu.
Psihijatri širom sveta danima izražavaju veliku zabrinutost zbog transgeneracijske traume prisutne na tim prostorima.
Kao narod koji je kroz istoriju doživeo brojne teške krize, ratove, prinudna iseljavanja, siromaštvo, strahove za golu egzistenciju, prenošenje traume kroz generacije je ono što se tiče i našeg društva i nešto što svi pojedinačo razumemo.
„Dovoljno je da pomislimo šta sve radimo u kući da naša deca ne bi videla na televiziji šta se sve može videti. To je sve počelo devedesetih, kada su deca bila manja i sklanjali smo ih da ne vide one užasne scene rata. Ali, brzo se navikneš na to, pa pogađaš da li je muški ili ženski leš. Ljudi se lako naviknu na te grozote i sa tim moraš da živiš. Ovo što se deživelo devedesetih godina pamte klinci koji su tada odrastali, a sada su roditelji i to se tako prenosi“, rekao je Vanja Bulić.
„Kada se trauma razreši, kada se o njoj razgovara, kada se leči, a leči se tako što negde prepoznamo koja osećanja imamo, kakva uverenja imamo, tako što se međusobno povežemo, što prepoznamo šta je čija odgovornost, što promenimo nešto, što zaustavimo neki dalji krug nasilja, koji se transgeneracijski prenosi, onda smo razrešili traumu. Ne možemo da obrišemo gubitke, ne možemo da negiramo patnju, da se pravimo da se to nije dogodilo, negacija je vrlo ozbiljna, zato što je to guranje pod tepih. Ali, ako je razrešimo, onda sa posebnom osetljivošću možemo da računamo da ćemo imati zdraviju priču i da nećemo biti žrtve transgeneracijeske transkripcije“, rekla je Čalovska Hercog.
Šta su sve Vanja Bulić i Nevena Čalovska Hercog rekli na ovu temu, poslušajte u video-prilogu na početku teksta.
***
BONUS VIDEO: Hamas objavio prvi snimak izraelskog taoca: Držimo između 200 i 250 zarobljenika, ne bojimo se ofanzive