Završni razgovori advokatskih kancelarija koje zastupaju Naftnu industriju Srbije i Kancelarije za kontrolu strane imovine američkog Ministarstva finansija biće održani večeras, pred istek roka za uvođenje sankcija, izjavio je direktor Srbijagasa, Dušan Bajatović. I dok se 27. februar i potencijalne sankcije čekaju sa dozom neprijatnosti i neizvesnosti - građani se pribojavaju: da li ćemo opet stajati u redovima s kantama za gorivo?
Američke sankcije NIS-u stupile su 10. januara na snagu. Generalnom licencom odložene su do 27. februara do 6 ujutro po našem vremenu. Iz tog razloga i banke su najavile gašenje računa NISu – prekosutra, tako da 27. februara ne bi mogao da se vrši promet, objašnjavaju naši sagovornici.
“Postoji i šansa da donese još jedna takva generalna licenca sutra u toku dana a to je da OFK izadje u susret NISovom zahtevu da se produži 90 dana produženja”, kaže Željko Marković, stručnjak iz oblasti energetike.
Šta ukoliko banke ugase NIS-ove račune?
„NIS će biti izolovan od svakog platnog prometa osuim eventelno sa državnim srpskim bankama I plaćanja u gotovini i sa dinom će jedino biti moguće na NISovim stanicama. To je nešto što bi bila prva posledica koju bi osetili potrošači. Kako imamo rezerve nafte za još neko vreme u prvo vreme je moguće d se neće ostetiti preterano to što se dešava, jedino što će NIS morati da smanji svoje aktivnosti iz prostog razloga što ne postoji naćin da se nadomesti nedostatak nafte koji stiže JANAF-om ni u srednjem roku”, kaže Aleksandar Stevanović, ekonomista.
Značajno manje nego pre, oko 12 do 15 odsto nafte, imamo iz domaćih izvora. Nešto malo može stići iz Mađarske, ali tu bi se javili veliki problemi ako se u roku od 2 do 3 meseca ne nađe adekvatno rešenje, podvlači Stevanović. Da li treba da se probojavamo scena iz 90ih?
“Za sada ne ali niko vam ne može reći sa sigurnožću da možemo da budemo opušteni… I nije pitanje samo nas kao gradjana tu je pitanje I privrede, tu je pitanje I funkcionisanja medjunarodnog transporta. NIS obezbeđuje kerozin za Air Srbiju i aerodrom. Neće biti sve kako bismo mi želeli“, kaže Marković.
Ukoliko se nešto ne reši, sigurno će se pojaviti problema koji se tiču i nestašice derivata, dodaje Marković.
“Da ne pominjemo recimo EPS koja za normalno funkcionisanje mora da ima mazuta koji proizvodi NIS….REZ….NE samo avio več I rečni saobraćaj, funkcionisanje poljoprivre ako imate nedostatak goriva onda imate I otežan transport svih dobara”, ističe Marković.
Neizvesna će biti i cena goriva.
“To sad sve zavisi od poteza naše Vlade, vi znate da svakog petka dobijamo …..tu bi se onda verovatno na neki način kada je veća potražnja imate I veću cenu naročito ako je smanjena ponuda”, otkriva Marković
“Biće normalna prodaja ali će biti ili za gotovinu ili dina kartica ali to neće važiti za sve banke. Ako vam je strana banka izdala dinu bojim se da će se se I tu vrlo brzo pojaviti problem. Dakle mislim da će za najveći deo gradjana gotovina biti jedina opcija koja stoji”, kaže Stevanović.
U svemu tome, kako saznaje Nova ekonomija, NIS je pre roka isplatio februarsku platu svojim zaposlenima, a sada odlučio da hitno isplati i martovsku.
“Mislim da je to praktično da im je mnogo lakše nego isplate na blagajni. Želeli su da izbegnu takav scenario tako da su se osigurali zajedno sa apilom mesecom. Posle toga, bilo bi neodgovorno da naša drž ne promeni vlasničku strukturu jer ako za 2 meseca ne mogu da ubede novu administraciju da je to pogređna odluka iz tog ugla znači da imamo problema sa percepcijom spoljne politike”, kaže Stevanović.
Prilog Irene Štikovac iz emisije „Među nama“ pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO – Aleksandar Kovačević, Miša Brkić i Goran Radosavljević: Šta nam donose sankcije NIS-u?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare