U javnosti je odjeknula vest da se na poznatom Institutu "Torlak" više ne proizvode "be-se-že" vakcine koje su se pravile još od 1927. godine. Za to vreme, Institut demantuje navode da je proizvodnja obustavljena, građani primaju bugarske supstitute, a država glasno ćuti i ulaže novac u fabriku kineskih vakcina - koja i dalje ne radi.
Kako smo došli u situaciju da više nemamo ovu vakcinu, kolika je odgovornost države i hoćemo li ikada više imati proizvodnju ovih sredstava za imunizaciju u jutarnjem programu „Probudi se“ razgovaramo sa Stanom Bekčić, doktorkom farmaceutskih nauka i članicom predsedništva „Nove – Da se struka pita“.
Javnost je prethodne sedmice bila prilično iznenađena vešću koju je upravo ona saopštila, odnosno da Institut za virusologiju, vakcine i serume „Torlak“ više ne proizvodi be-se-že (BCG) vakcinu, koju je proizvodio od 1927. godine. Dakle, gotovo 100 godina kasnije mi više nemamo tu vakcinu, te gošća „Probudi se“ objašnjava zbog čega.
Torlak je pak izdao saopštenje da Odsek za proizvodnju BCG vakcine nije rasformiran već da je planirana reorganizacija tog pogona.
Bekćić pojašnjava zbog čega je ova vakcina značajna i od čega nas ona štiti i zbog čega je ona značajna za naš imuni sistem.
Ona je punih devet godina učestvovala i radila na raznim poljima kada je reč o doprinosu imunizacije ovdašnje zajednice i pratila je razvoj Torlaka, te sad analizira kako smo došli u situaciju da se u ovom nekada velikom gigantu više ne proizvode vakcine i da je on praktično „na kolenima“.
„Svedočimo egzodusu struke sa Instituta „Torlak“, mnogi beže u penziji i dobijaju otkaze“, kaže Bekčić
U javnosti se neretko spominje da deca u porodilištu primaju Be-se-že (BCG) vakcinu bugarskog proizvođača. Bekić dodaje ima li podatke da li su ove vakcine više ili manje kvalitetne od onih koje je ranije proizvodio Torlak i kako to da Bugarska proizvodi vakcine, a Srbija ne.
Za ovo se otkrilo tokom incidenta koji se u oktobru 2022. godine desio u GAK „Narodni front“ kada je bebama greškom dat fiziološki rastvor umesto BCG vakcine otkrio je da se vakcinacija novorođenčadi obavljala bugarskom umesto „Torlakovom“ vakcinom.
Bekčić dodaje i koliko dugo se umesto Torlakove vakcine koristi bugarski serum i čija je ovo odgovornost.
„Bugarska vakcine se ne testira, već se samo kontroliše njena dokumentacija“, kaže Bekčić.
Ako imamo u vidu da je Torlak planirao adaptaciju Odseka za proizvodnju vakcine, a da je novac država te pare uzela od Instituta i dala ih nekom drugom, Bekčić komentariše da li je krivica na nadležnim organinama, u krajnjem slučaju MInistarstvu zdravlja ili države.
„Torlak“ je u aprilu 2024. godine raspisao javnu nabavku za adaptaciju Odseka za proizvodnju vakcina u cilju usklađivanja procesa proizvodnje sa Smernicama Dobre proizvođačke prakse. Vrednost projekta bila je oko 1,2 miliona evra.
„Ako se BCG vakcina ne proizvodi dve godina, ne znam kako može proizvodnja ponovo da se kontroliše“, ističe Bekčić.
Doktorka farmaceutskih nauka ističe koliko je ovo veliki problem i za čitav region imajući u vidu da su se godinama Crna Gora ali i Republika Srpska snabdevali vakcinama iz Torlaka, kao i šta se dešava sa našim kadrovima i stručnjacima koji su godinama „nosili“ priču oko Torlaka i imunizacije građana. Bekić takođe dodaje da li ovakvi potezi mogu samo da ubrzaju da oni svoje usavršavanje nađu na nekom drugom mestu.
Gotovo paralelno sa pričom oko be-se-že vakcina u fokusu javnosti bila je fabrika vakcina kineskih vakcina Sinofarm. U maju ove godine će biti tri godine od kako je završena njena izgradnja, ali ona nije otvorena. Ako uzmemo u obzir da su u ovu investiciju uloženi milioni evra, Bekić komentariše da li je država i ovde zakazala i da li je ova investicija promašaj.
Gošća TV Nova za kraj objašnjva da li sve ovo što se dešava sa Torlakom, korišćenjem stranih vakcina i podacima koji nesumnjivo pokazuju da naša zemlja više ne proizvodi be-se-že vakcine može da stvori dodatnu lošu atmosferu oko imunizacije građana, odnosno, koliko sve ovo stvara nepoverenje među građanima.
„Vakcine koje ulaze u Srbiju moraju da budu bezbedne“ smatra Bekčić.
Na Torlaku su pogoni, iz kojih su nekada nastajala cepiva za ceo svet, u nedostatku finansijske podrške države, ali i loše organizacije nestručnog rukovodećeg kadra, jedan po jedan prestajali sa radom proteklih godina
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Katarina Bajec o testiranju vakcina protiv raka pluća