Posle pet godina provedenih u Londonskom zatvoru i ukupno četrnaest godina pravne bitke, Džulijan Asanž izašao je na slobodu. On je pristao da se izjasni krivim po jednoj tački optužnice za zaveru radi pribavljanja i objavljivanja poverljivih dokumenata američke nacionalne odbrane u zamenu za slobodu. Novinar Robert Čoban je u emsiji "Među nama" govorio o ceni Asanžove slobode, Feđi Štukanu, ali i incidentu u Prokuplju u kom su pretučene dve devojke.
Čoban kaže da mu je žao novinara koji neće više moći da koriste argument Asanža, u smislu da nije samo Putin autokrata, nego da zapadne zemlje takođe vrše pritisak na određene ljude.
„Sigurno će neki desničari Trampovi biti za to da Asanž dobije hiljadu godina robije i da je on ugrozio bezbednost vojnika“, objasnio je Čoban.
On smatra da je teško da države posle ovog slučaja promene način odnosa prema ljudima koji su odavali poverljive informacije.
„Mi smo zaista gledali Ameriku kao neki bastion slobode, uz sve grehe Amerike u Vijetnamskom ratu, da bi kroz par poslednjih godina i nekoliko ovakvih slučajeva kao što je Asanž, ta vrsta imidža bila ugrožena“, rekao je sagovornik.
Čoban je govorio i o slučaju Feđe Štukana, rekavši da mi često pričamo napamet o nekim ljudima o kojima smo jednom nešto čuli, pa smo na osnovu toga formirali svoj stav.
„To što je Feđa glumio u nekom filmu, koristiti te scene da bi se govorilo o njemu, je na nivou kao kada bi Orson Vels bio optužen da je četnik“, rekao je Čoban.
Sagovornik je rekao da se čuo sa Štukanom u septembru prošle godine, jer su ga već jednom vratili prošle godine iz Srbije.
„Ne mislim da je Feđina knjiga razlog, jer se zbog knjiga niko ne potresa, ali recimo da se pojavi kod Kesića, to je vrsta razloga da vam se tako nešto desi“, objasnio je on i dodao da je Ante Tomić imao sličnu situaciju kao Feđa Štukan.
„Neverovatno je da u regionu, raznim ljudima zabranjuju ulazak odnosno da ih vraćaju iz raznih dražava“, rekao je Čoban.
U Prokuplju su trojica mladića od dvadesetak godina pretukli dve devojke zato što im se nije dopalo kako su devojke odreagovale na njihova dobacivanja. Štukan navodi da mu je šokantno da se ta vest nije nigde prenosila sem na nekoliko portala i dodao da niko nije ustao da ih zaštiti, a da one nisu smele da slučaj prijave policiji.
„Kao da je reč o neko najnormalnijoj stvari, imamo jednu relativizaciju i normalizaciju ekstremnog nasilja, pa je tako nešto postalo okej“, rekao je Čoban i naveo da su bar novinari u medijima dužni da o takvim stvarima pričaju.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: