Foto: print screen Probudi se

Srušiti Vučića ako ne prizna Kosovo", "Napad na lekare sa svih strana", Vojnicima duplo veće povišice nego lekarima", "Proširenje Evropske unije je opet zapalo u ćošak", naslavi su današnje štampe koje je u jutarnjem programu televizije NovaS komentarisao docent političkih nauka dr Despot Kovačević.

Novosti danas pišu da su albanski lobisti tražili od američke admisnistracije da „stegne obruč“ oko Srbije.

Na pitanje da li je to najava nekog novog kursa američke administracije prema Srbiji i Zapadnom Balkanu Kovačević kaže da se to ne može nazvati „novim kursom“ ali svakako postoje nove inicijative i predlozi koji ne idu u korist Srbije.

Povezane vesti:

„Međutim, ovakvi naslovi su jako loši i za Srbiju i generalno za pregovore Beograda i Prištine. Pisati o srbomrscima, pisati o rušenju Vučića ako ne prizna Kosovo – ja to nigde nisam video na takav način“, kaže Kovačević.

Objašnjava da je kurs promenjen na način da se stvari rešavaju efikasnije.

„Više tih administracija, i američkih a i administracija u Evropskoj uniji nije uspelo da reši taj problem. Očigledno da je on jedna tačka spoticanja i u samom regionu i pitanje otvaranja drugih pitanja“, kaže on.

Smatra da se u domaćoj javnosti kroz reči u štampi „srbomrsci“ i „mrzitelji Srba“ stvara „zla krv“ koja nije dobra ni za koga, pogotovo u regionu.

Po pitanju stagnacije vezane za otvaranje novih poglavlja kaže kako smatra da je to „jako loše“.

„Mislim da je loše i po pitanju evroentuzijazma koji otpada – sve veći je evroskepticizam u zemljama koje nisu članice“, kaže on.

Osim toga, napominje da ukoliko nisu otvorena neka poglavlja imamo dobre indikatora zašto nisu otovorena – a oni su brojni.

Povezane vesti:

Smatra da je došlo do nazadovanja u oblastima o kojim treba pregovarati, a uzrok tome nije pandemija koronavirusa.

„Korona je zaista ogolila neke stvari – pre svega pitanje autoritarizma, slabljenja vladavine prava, generalno odonsa prema vladavini prava, procedurama, zakonima, pitanje infodemije“, kaže Kovačević i dodaje:

„Mediji su verovatno najslabija karika u ovim pregovorima, stanje u medijima“, kaže on.

Zaključuje da bismo mogli dugo da imamo zaustavljanje procesa, jer to nisu pitanja koja mogu „danas za sutra“ da se rešavaju.

„Nije u pitanju samo uvođenje određenih zakona, procedura pravilnika – mi to sve imamo – ovde je u pitanju poštovanje, a niz političkih aktera ne poštuje te odluke“, kaže on.

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar