Peta beogradska gimnazija izgleda dobija prinudnu upravu. To zaključuju profesori iz poslatog dopisa ministarstva prosvete u kojem se konstatuje da je inspekcijski nadzor ustanovio u radu školskog odbora. Dopis i profesori i učenici i roditelji doživljavaju kao represiju. Zbog toga su večeras svi ispred škole. Ana Zulbehari zvala je i ministasrtvo da pita šta se krije iza dopisa - evo priče.

Sadašnji i bivši đaci, nastavnici, roditelji, komšije sa Palilule, sinoć su bili ispred Pete beogradske gimnazije…

„Ne damo profesore da isključite…. tako je ne damo Petu“, kaže Saša Jovanović, otac učenika Pete beogradske gimnazije.

Tu su da kažu da ne prihvataju prinudnu upravu, koju sumnjaju da ministratsvo planira da im nametne. Jer je sa te adrese stigao dopis u kojem se navodi da je inspekcijskim nadzorom utvrđena nepravilnost u radu školskog odbora, da će ga zbog toga razrešiti i zameniti privremenim.

„Umesto dosadašnje konstalacije od 9 članova, koju čine 3 roditelja, tri profesora iz saveta roditelja i 3 predstavnika iz lokalne zajednice. ovog puta bi to bilo imenovanje nekih nama nepoznatih lica, 5 članova i to bi verovatno vodilo nekom vidu represije“, kaže Dragana Đukić, profesorka engleskog jezika

„Dopis koji je stigao iz ministarstva je nesumnjivo pokušaj opstrukcije čitave naše blokade i borbe koju vodimo već četiri meeseca. Mi smo i dlaje solidrani sa našim profesorima u dva zahteva- rezrešneje novog vd direktora i postavljanje novog iz redova nastavnika“, kaže Srna Radović, učenica Peta beogradske gimnazije.

Traže razrešenje Danke Nešović, poznatije kao Lejdi dron, vd direktorke koja je svojim zaposlenima i đacima, po stupanju na tu funkciju zaključala vrata škole. Od tada odbija svaku komunikaciju sa svim organima škole i izbegava obavezu da potpiše ugovor u radu sa školskim odborom. Kako tvrde profesori, odbor gimnazije nije propustio da izvrši zakonske obaveze, nego je bio onemogućen njenim nezakonitim postupanjem.

„Šta to ustvari znači za nas, za školu prvenstveno smanjenje autonomije u njenom radu, potencijalno pokretanje discipinskih postupaka protiv nastavnika, a za nas roditelje, mi sebe vidimo u ograničenom radu dalje škole.“

„A da sada ne slutim, ali kako što se pretpostavlja, možda bi se tu postavili neki nestručni ljudi, koji ne razumeju suštinu ovih stvari koje se dešavaju u Petoj gimnaziji“, kaže Đukić.

A dešava se to da učenici više od meseca potpuno blokiraju rad škole i u tome imaju punu podršku svojih nastavnika i roditelja.

„Ako imate 3 nastavnika iz koletiva, a svi su u obustavi, imate 3 roditelja , a roditelji većinom podržavaju nastavnike, dovolno vam je 5 glasova da se rešenje o random odnosu poništi i da se vrati direktor. A meni prosto ovo deluje da se imenuje 5 članova kao privremena uprava prosto postavlja svojih 5 ljudi da se takve žalbe odbiju i da se krene u disciplinske postupke verovatno“, kaže Marko Mandić, Forum beogradskih gimnazija.

A ako bi bili pokrenuti postupci protiv svih nastavnika u obustavi – u Petoj bg gimnaziji više ne bi imao ko da predaje.

„Ako se te sve nepravilnosti ne otklone u roku od 6 meseci vi po zakonu možete da zabranite rad ustanove. Ako to uradite u 10 gimnazija, gde ćete vi da smetsite 10.000 učenika. Ja to vidim kao zastrašivanje da bi se pokazalo da tako može da se zabrani rad ustanove, ali mislim da je to de facto nemoguće sprovesti“, kaže Mandić.

Zastrašivanje od kojeg se ne tresu ni nastavnici, ni roditelji, ni đaci. Ostaju pri 6 studentskih 6 i svoja 2 zahteva.

„Samo dolazak nekog ko pozanje Petu Gimnaziju, kolektiv, stanje u školi bi mogao da dovede do toga da se desi neka vrsta normalizacija, ne potpuni izlazak iz blokade, ali iz 24 sata blokade u kojoj i jesmo zbog nove vd dirketora“, kaže Radović.

„Mi čvrsto stojimo uz našu decu prvenstveno, a onda i uz njihove nastavnike kako bi istrajali u ovoj borbi koja je prilično iscrpljujuća i iskrneo se nadamo da će nadležne isntitucije ispuniti zahteve i vratiti dostojanstvo Petoj beogradskoj gimnaziji“, kaže Jelena Simić Milojević, majka..

OFF Da li je u pitanju zastrašivanje i uvod u prinudnu upravu kao recept koji bi se dalje mogao primenjivati na sve škole u obustavi – od ministarstva prosvete odgovore nismo dobili.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Protest ispred Pete gimnazije, profesori privremeni organ upravljanja vide kao oblik represije

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar