Imamo li osećaj da su tu novogišnji i božićni praznici? Šta je to što nam ovog 31. decembra posebno para uši i buši rupe u novčanicima? Čega smo siti, a čemu se nadamo...

Utorak, 31. decembar i Beograd. Jedna od prometnijih ulica u širem centru grada, danas je gotovo pusta. Ulični prodavci koji su inače na tom mestu, ovoga puta – nisu. Ali su tu, građani, zamišljenih lica i užurbanog hoda. Žure, kažu, čekaju da iz ove godine izađu što pre. Jer, očekuju da će naredna doneti, pre svega slobodu, stabilnost, jeftinije namirnice i punije kese. Jer čini im se, da već duže vreme u Srbiji samo snalažljivi – nisu gladni.

„Planiranje je osnovni smisao življenja, bez planiranja nema opstanka, I dobre matematike? Matematika je smisao života. Ne žalimo se jer nemamo izbora. Imamo dve penzije i od toga živimo „Snalazim se kao i svi. Gledam da prođem što jeftinije, kao ovo je na akciji, kupiću to. Ili svinjsko meso, kao na akciji je pa kupiću i staviću u zamrzivač i onda ćemo to imati za praznik”, kažu građani.

A da li su primetili da je nešto skuplje nego ranije? „Dekoracija za Novu godinu i prodavnice. Namirnice. Osnovne namirnice, to je malo više nego prošle godine”, kažu građani.

Ukoliko bi se stvarnost u Srbiji, pretočila u brojke. Videli bi smo da nam od početka 2024., život dosta skuplji nego u istom periodu prošle godine. Struja, meso, zdravstvene usluge, gorivo, duvan, pa čak i omiljeni slatkiš – čokolada, skuplja je za čak 30 odsto u odnosu na prošlu godinu. I dok vlast tvrdi da nam ide dobro i da nas očekuju veće plate i penzije – ekonomisti ocenjuju drugačije.

„Jako je visoka inflacija u Srbiji. Dakle, ako je Srbija po rastu BDP-a medju prvim zemljama u Evropi. Ona je takođe i po inflaciji, znaci i po rastu cena, a to nikako nije dobro i upravo ta inflacija sad je ono sto zapravo ljude destabilizuje i cini im loše. Zato sto su najviše rasle cene hrane i onoga što najveći broj slabo stojećih ljudi troši. Tako da su oni u goroj situaciji nego što su bili prosle godine, jer njihove plate ne mogu da dobace cene osnovnih životnih potrepština”, kaže Mijat Lakićević, ekonomski novinar.

Borba. Borba sa cenama i životnim standardom. Ali najveća je, primećuju građani, trenutno na plećima studenata i tim utiskom će, kažu zaključiti ovu 2024. godinu.

„Slobodu da osvojimo, znate. Bila sam u protestima i kad sam ja bila student, ali ova deca su mnogo pamentija. Mislim da sve ovo što nam predstoji, da će biti velika stvar i velika pobeda koju smo dugo dugo čekali”, smatraju građani.

Prilog Anite Ikanović iz emisije „Među nama“ pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – „Ova godina je primer kako statistika može da zavara“: Mijat Lakićević o Srbiji, ekonomskom tigru ili prezaduženoj zemlji

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar