U 2052. godini u Srbiji će živeti 5,2 miliona stanovnika, što je za milion i po ljudi manje u odnosu na 2022. godinu, najnovije su prognoze iz izveštaja Republičkog zavoda za statistiku. Predviđa se da će mladih biti duplo manje nego starijih, i da će mnogi gradovi postati sela. Koji razlozi dovode do pesimističnih prognoza i kako da se one ne ostvare? To ovoga jutra u jutarnjem programu "Probudi se" pitamo demografkinju Danicu Šantić.
Ona pojašnjava da li je iznenadio izveštaj Republičkog zavoda za statistiku ili je to sve očekivano, obzirom da svedočimo konstantnom demografskom padu.
„U najnegativnijoj projekciji broj stanovnika iznosi ispod pet miliona. Prema ovom izveštaju, očekivani životni vek će biti 80 godina“, kaže Šantić.
U ovom izveštaju se navodi da će Srbija biti nacija starih, dok će se broj mladih prepoloviti. Koliko će se ovaj odnos u narednih 30 godina promeniti u odnosu na trenutnu sitaciju, pojašnjava demografkinja.
Iako će se udeo mlade populacije do 14 godina u ukupnom stanovništvu zadržati na nivou od oko 14 odsto u periodu 2022 – 2052. godine, veličina ovog kontingenta će se smanjiti za oko 25 odsto.
„Smanjenje se podjednako odnosi na decu predškolskog (0-6 godina) i školskog (7-14 godina) uzrasta. Ovo je direktna posledica manjeg broja živorođenih. U poređenju sa brojem starih 65 i više godina, broj mladih uzrasta 0-14 godina biće dvostruko manji na kraju projekcionog intervala“, rezultati su Popisa stanovništva.
Rezultati pokazuju i da će Srbija 2052. godine biti demografski starija nego 30 godina ranije, prema svim projekcionim varijantama.
„U 2022. godini, prosečna starost stanovništva Srbije iznosila je 43,8 godina, a prema očekivanim projekcijama, predviđa se da će do 2052. porasti na 46,4 godine. Takođe, u narednih 30 godina, biće značajna i promena udela stanovništva starog 65 i više godina u ukupnom stanovništvu, sa 21,9 odsto (2022) na 28,5 odsto (2052) – navodi se u izveštaju.
Najveći gubitak stanovništva do 2052. godine desiće se u borskoj i zaječarskoj oblasti, približno za 50 odsto, dok je najmanji gubitak projektovan za beogradsku i južnobačku oblast – manje od 10 odsto. Šantić pojašnjava zašto istok Srbije predvodi u padu broja stanovnika.
„Borska i Zaječarska oblast će izgubiti 50 procenatata stanovništva. Mi smo zemlja emigracije“, pojašnjava Šantić.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO – Petar Vasić, profesor demografije na Geografskom fakultetu: Problem nedovoljne reprodukcije u Srbiji je star više od 70 godina