Tastatura za računare, ali ne bilo kakva, već dvoazbučna. Ministar kulture, Nikola Selaković najavljuje da će ministarstvo predložiti Vladi da se, od sledeće godine, u svim javnim nabavkama informatičke opreme kupuju isključivo dvoazbučne tastature. Razlog: stvaranje uslova da ćirilica postane ravnopravna u tehničkoj upotrebi sa latiničkim pismom.

U svom nepokolebljivom zalaganju za očuvanje srpskog indentiteta, Ministar kulture, Nikola Selaković želi da uvede dvoazbučnu tastaturu. U prevodu, svaki računar, a možda u budućnosti, i mašina za pranje veša – imaće i ćirilicu i latinicu. Jer, zašto da komplikujemo život kad možemo da ga….dodatno iskomplikujemo?

„Od prvog januara naš će predlog biti da bude obuhvaćena ovom merom da kada se nabavljaju tastature i računarska oprema da se postavi standar da te tastature budu dvoazbučne. Zašto da budu dvoazbučne?! Prvo kada pogledate tastature koje se koriste u Srbiji nisu čak ni na našoj latinici“, rekao je Selaković.

A to zapravo znači…

„Tastatura koja na prvi pogled izgleda isto, ali ono što se na dugmićima nalazi jeste dva slova. A to su i azbučna i abecedna slova, recimo da zamislimo jedno dugme, gde je „g“, sada u centrali imamo latinično „g“, a sada na novoj takvoj tastaturi u jednom ćošku ćirilično, a u drugom latiničnom kaže Nikola Jagodić, IT stručnjak.

Na internetu postoje sajtovi na kojima mogu da se kupe stikeri za srpski ćirilični i engleski kodni raspored. Ali, beograđani ipak više vole da pišu latinicom na elektronskim uređajima.

Ako Vlada usvoji predlog, od 2025. godine više nećete tražiti „Enter“ – biće „ulaz“ ili možda „uđi“, zavisi od raspoloženja tastature.

Prilog Anđele Janković iz emisije „Među nama“ pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Ministar kulture Nikola Selaković na komemoraciji Bori Đorđeviću

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar