Sirijski pobunjenici proglasili su policijski čas u Damasku koji će trajati do jutra. Obavezali su se da neće napadati ambasade i diplomatska predstavništa u glavnom gradu. Posle iznenadne ofanzive koja je označila kraj vladavine porodice Asad posle pola veka, cilj im je da formiraju nacionalnu vladu koja će, kako najavljuju, graditi dalje diplomatske odnose s drugim zemljama. Bašar al Asad je napustio Siriju, ali se ne zna gde je. Detaljno, Željko Veljković, reporter Dnevnika na TV Nova.
Posle 24 godine na vlasti koju je 2000. nasledio od oca, Bašar Al-Asad nije više na čelu Sirijske Arapske Republike. Nakon što su sinoć pobunjenici ušli u Damask, sat posle ponoći Asad se navodno našao u avionu koji je poleteo iz Damaska, ali nestao sa radara u blizini Homsa. Rusko ministarstvo spoljnih poslova saopštava da je sirijski predsednik Bašar el Asad napustio funkciju i napustio zemlju nakon što je dao uputsva da se izvrši mirna predaja vlasti u Siriji. U saopštenju ruskog ministarstva nije navedeno gde je Asad sada, ali se navodi da Rusija nije učestvovala u razgovorima oko njegovog odlaska. Rečeno je da su ruske vojne baze u Siriji stavljene u stanje visoke pripravnosti, ali da u ovom trenutku nema ozbiljne pretnje po njih. Pobunjenici su uveli policijski čas, vlast privremeno prepustili dosadašnjem premijeru i pojavili se na državnoj televiziji.
„U ime Boga, Milostivog, Samilosnog, Božijom milošću, grad Damask je oslobođen, tiranin Bašar al-Asad je svrgnut, a svi nepravedno pritvoreni iz režimskih zatvora su oslobođeni. Operativni centar Fatah Damaska poziva braću mudžahedine i građane da očuvaju svu imovinu slobodne sirijske države. Neka živi slobodna i nezavisna Sirija za sve Sirijce, bez obzira na njihovu veru i pripadnost“, rečeno je na televiziji Sirije.
Asadovom rezidencijom u Damasku lutaju stotine Sirijaca koje iz palate nose sve što im dođe pod ruku. Ovakav brzi rasplet sirijske krize koja traje već deceniju, iznenadio je mnoge. Jer ono što je počelo kao već viđena ofanziva sa Severa, pretvorilo se u opšti kolaps režima.
„Ja mislim da je u pitanju potpuna zatečenost, da zapravo niko nije očekivao ni da će ta ofanziva koju su pokrenuli pobunjenici koji su bili u tom jednom dakle malom delu uz granicu sa Turskom, niko nije očekivao da će ta ofanziva da napreduje uopšte do Alepa, a kamoli da će da uspe da stigne do Hame, Homsa i da će da pokrene zapravo lančanu reakciju jer Damasl nisu zauzeli Tahrir Al-Šam koji su došli sa severa, nego su zauzeli pobunjenici koji su došli sa juga. To su dakle drugačije frakcije koje su iz grada Darve došli i zauzeli i Huneitru na liniji razgraničenja sa Izraelom, Kurdi su prešli Eufrat i zauzeli Dail El Zor i Abu Kamel, granični prelaz sa Irakom, tako da možemo d agovorimo o tome da je ova ofanziva pokrenula lančanu reakciju, odnosno da je ofanziva islamista sa severa pokrenula lančanu reakciju mnoštva tih pobunjeničkih opcija. Niko očigledno nije računao na to“, kaže Mirko Dautović, profesor Međunarodnih odnosa.
Širom Sirije ruše se spomenici Hafiza Al-Asada, Bašarovog oca koji je na vlasti bio od 1970. do predaje vlasti sinu 2000.
„Naša sreća je neopisiva. 55 godina diktature se konačno završilo. Završilo se kao san, diktator je pobegao, nije ga čak bilo briga ni za saradnike. Pomešana su mi osećanja, to je sloboda. Sada hoću da zamolim svoj narod da se smire i da planiraju budućnost. Molim se za našu decu, za ljude, moramo da budemo bolje organizovani, da nas sada ne izugraju svi ti međunarodni igrači, da mi sami Sirijci izgradimo svoju budućnost, demokratsku zemlju“, kažu građani Sirije.
Izigrana budućnosti posle pola veka prošlosti u diktaturi, biće najveći izazov, smatraju upućeni. Rušenje Asadovog režima vide kao pad onoga što je padu bilo sklono, kao i u svim autokratskim režimima.
„Asadov režim bio je interno truo, nalik mafiji, korumpiran, i bilo je vrlo malo stvarne lojalnosti. Ceo ovaj sistem bio je održavan strahom“, rekla je Karsten Viland , bivši savetnik Specijalnog izaslanika UN za Siriju.
A onda se dogodilo ono što što je strah svakog diktatora – narod. Brzina kojom se sve dogodilo mogla bi da bude jedan od znakova da je zaista reč o spontanoj lančanoj reakciji, bez podrške sa strane iako svoje baze u Siriji imaju i Rusi i Amerikanci.
„Nijedna strana sila nije oslobodila Sirijce, to su učinili sami Sirijci. Sada su Sirijci ponovo preuzeli stvari u svoje ruke, a način na koji će se nositi s tim i odgovornost koju će pokazati u oblikovanju svoje budućnosti može poslužiti kao primer čak i za druge arapske zemlje. Takođe, Asadova sudbina mogla bi da bude primer drugim diktatorima koji sada u Siriju gledaju sa strahom“, kaže Viland.
Pre Damaska, u ruke drugih pobunjeničkih grupa pali su i gotovo svi veći gradovi, vojne baze i aerodromi.
„Pre svega, zahvaljujem se Bogu što nam je omogućio da još jednom vidimo ovo mesto. Nakon 10 godina izbeglištva iz Homsa, danas se vraćam uzdignute glave i pun ponosa. Homs je sada slobodan—ovo je Homs o kojem smo sanjali. Bog nam je danas podario pobedu, omogućivši nam da se ponovo ujedinimo sa svojim porodicama i braćom, kao i sa onima koje smo upoznali tokom izgnanstva u Idlibu, Alepu, Hami, Deir el-Zoru, priobalnim gradovima i Damasku“, kaže Hamam Abu Al-Zain, stanovnik Homsa.
„Ovo je vojni aerodrom Hama, sa kojeg su napadane naše civilne porodice u Siriji, u svim oslobođenim oblastima. Hvala Bogu, uspeli smo da oslobodimo vojni aerodrom Hama, koji je sadržao vojnu opremu i helikoptere koji su bacali barel bombe na naše raseljene ljude na severu Sirije. Hvala Bogu, uspeli smo da ga oslobodimo i da se rešimo ove svinje Asada. Ako Bog da, oslobodićemo Homs, Damask, Daru i celu Siriju, ako Bog da“, rekao je Ahmed Budani, pripadnik pobunjeničke grupe Tahil Al – Šam u Hami.
Predsednik Evropskog saveta Antonio Kosta i visoka predstavnica EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku Kaja Kalas pozdravili su kraj vladavine sirijskog predsednika Bašara al Asada, dok francuski predsednik Makron kaže da je konačno pala varvarska država. Sjedinjene Države će nastaviti da održavaju svoje prisustvo u istočnoj Siriji i preduzeće mere neophodne da spreče ponovno oživljavanje Islamske države, rekao je zamenik pomoćnika sekretara za odbranu za Bliski istok Danijel Šapiro. Svi susedi Sirije pojačali su vojno prisustvo na granicama, a širom sveta slavi se pad diktatora pred sirijskim ambasadama, dok su neke od njih i zauzete i iz njih izbačeno diplomatskog osoblje bivšeg režima, poput one u Atini. U Beogradu danas pre sirijskom ambasadom slavlje Sirijaca koji žive u Srbiji, dok Ministarstvo spoljnih poslova Srbija saopštava da su ambasador i diplomatsko osoblje ambasade Srbije u Damasku privremeno izmešteni sa teritorije Srbije. Na snazi je i preporuka MSP-a nosiocima pasoša Srbije da se privremeno uzdrže od putovanja u tu zemlju.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO – Sirijci slave i u Beogradu: „Nisam video porodicu od 2018, kao doktor se vraćam u Siriju“
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare