Kad država ne reaguje, građani moraju da vrše pritisak jer klizimo u diktaturu i haos, gde će nadvladati volja jačeg, kaže gošća "Razgovora o vesti". Proglas će pomoći građanima i organizovati od sutra akcije u više od 20 gradova Srbije. Ali Ivanka Popović nije samo zbog toga u studiju, već i zbog činjenice da je jedan od najrelevantnijih sagovornika o temi koja mori akademsku zajednicu, a tiče se budućnosti zemlje. Izmene zakona o visokom obrazovanju.

Komentarišući blokade ispred suda i tužilaštva u Novom Sadu zbog uhapšenih aktivista koji su na ranije održanom protestu tražili odgovornost zbog rušenja nadstrešnice na Železničkoj stanici Ivanka Popović, profesorka Tehnološko-metalušrkog fakulteta i članica incijative ProGlas, kaže da je nakon toliko dana od tragedije barem portparol tužilaštva mogao da izađe i da da neku informaciju.

„Vidim da su građani uzeli stvar u svoje ruke a dobro je da su prisutni i poslanici, pokrajinski i republički, jer to jeste mesto gde treba da budu. Ako sistem ne funkcioniše građani treba da ga podstaknu da krene. Dok god se sud i tužilaštvo ne oglase, taj pritisak mora da se vrši“, smatra nekadašnja rektorka Univerziteta u Beogradu.

Najavila je da će inicijativa ProGlas, u želi da podrži građane Novog Sada, u petak organizovati akcije u više od 20 gradova Srbije.

Govoreći o najavi dolaska stranih fakulteta u Srbiju, ocenila je da je to „deo rasprodaje resursa jedne zemlje“.

„Rasprodaja ljudskih resursa, ono najelementarnije ulaženje u našu egzistenciju i budućnost naše zemlje. Nijedna zemlja koja nema snažno sopstveno obrazovanje, ne može da napreduje i nema nikakve budućnosti“, navela je ona.

Prema njenim rečima veoma je važno što je konferencija univerziteta Srbije (KONUS) zatražila je povlačenje predloga zakona o dopuni Zakona o visokom obrazovanju iz skupštinske procedure jer smatraju da su dopune zakona sačinjene „bez adekvatne procedure, javnog uvida i rasprave sa predstavnicima državnih institucija u oblasti visokog obrazovanja i visokoškolskih ustanova“.

Dodala je da briga što dolaze strani univerziteti ne bi ni postojala, da se ne otvara pitanje pod kojim uslovima oni dolaze.

„Nekom odlukom Ministarstva, koje se stavilo iznad Nacionalnog akreditacionog tela, Ministarstvo postaje to mesto koje će odobriti da jedan može da drži, drugi ne, to će možda i debelo da se naplati, sve se netransparentno dešava, postavlja se pitanje koji su i kakvi to studijski programi. Možda ćete imati apsurdnu situaciju, da ćete dobiti diplomu u Srbiji od univerziteta koji je registrovan drugde, pa ćete ovde morati da nostrifikujete tu diplomu“, kaže ona.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Radomir Lazović o probijanju korodona policije i ulasku poslanika u sud 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare