Dr Katarina Bajec rekla je u jutarnjem programu "Probudi se" na TV Nova S da pacijenti koji imaju dijagnozu šećerne bolesti treba da budu oprezni sa proizvodima na kojima piše da su pogodni za dijabetičare ili dijet proizvodima, jer se na poleđini neretko vidi da sadrže više šećera nego što je to dozvoljeno nekom ko ima tu bolest.
„Važno je da se razlikuju dva tipa šećerne bolesti. Postoji tip „1“ gde praktično mi nemamo značajan uticaj na njegov nastanak. On se javlja kod mlađih ljudi, koji ne moraju da budu gojazni, koji su vitki i koji praktično od samog postavljanja dijagnoze moraju da krenu sa terapijom. Tu se misli da je u osnovi bolesti neki autoimuni uzrok. Ovaj drugi tip, koji je 90 odsto svih dijagnoza šećerne bolesti, to je tip na koji naše navike i te kako utiču. Neću pogrešiti ako kažem da smo mi tvorci te dijagnoze“, navela je dr Bajec.
Ona je dodala da je jedna od tih navika gojaznost.
„Višak telesne težine i svih onih viseralnih ektopičnih masti dovodi do toga da se poremeti i proizvodnja insulina, ali i osetljivost ćelija na insulin. Taj šećer umesto da uđe u ćelije i da bude nama energija, u stvari ostaje u krvi i oštećuje krvne sudove. Nije samo ishrana problem, već i fizička aktivnost, a treća stvar je stres“, rekla je dr Bajec.
Ona je dodala da šećerna bolest – bolest krvnih sudova.
„Krvnih sudova ima svuda i zato se oštećuju svi organi“ rekla je dr Bajec.
Ona je navela da onaj kome bude postavljena dijagnoza šećerne bolesti, moraće da se odriče nekih stvari ukoliko želi da drži bolest pod kontrolom, ali, kako dodaje, treba naći sredinu, koja je mera zdravlja.
„Postoje česte greške koje pacijenti sa dijagnozom šećerne bolesti prave, to su zaslađeni napici, različiti sokovi… Ljudi često reaguju na ono dijet. Jedu nešto na čemu piše pogodno za dijabetičare ili dijet proizvod, a taj proizvod kada se okrene vidite da je sadržaj šećera mnogo veći od onog koji je dozvoljen nekom ko ima šećernu bolest. Pacijenti moraju da budu jako oprezni“, rekla je dr Bajec.