Da li korupcija može biti opravdana državnim interesima? To pitanje nametnulo se nakon što je gradonačelnik Aleksandar Šapić, posle afere sa audio snimkom o Kentkartu, rekao da državni službenik namešta u interesu države, a ne u svom.
Reporterka: Marija Čanković
Osim ponude gradonačelnikovog šefa kabineta da namesti tender za javnu nabavku, jednako je sporan i prethodni neuspeli dogovor za nabavku „u pregovaračkom postupku“. To navode u organizaciji Transparentnost Srbija.
„Takav dogovor oko pregovaračkog postupka je takođe zabranjen zakonom. Ne mogu se unapred dogovarati naručilac i ponuđač oko posla već to treba da bude zasnovano na potrebama naručiocva, u ovom slučaju grada odnosno gradskog preduzeća koje je osnovano radi naplate prevoza nedavno. Ugovor između grada i ove firme Kenkart uopšte nije raskinut. Dok je ugovor na snazi ne može se sprovoditi novi postupak nabavke koji bi za predmet imao pružanje istih tih usluga „, kaže Nemanja Nenadić iz Transparentnost Srbija.
Nelogična je i činjenica da su predstavnici Grada hteli da uđu u novi aranžman sa firmom koju označavaju kao nekoga ko krade novac građanima, ne daje tačne podatke i toime slično, dodaje Nenadić.
Ali, hajde da se vratimo na sporni audio snimak. Poslednja linija odbrane gradonačelnika jeste da je šef njegovog kabineta nezakonito postupao da bi zaštitio interes grada.
Opširnije pogledajte u prilogu iz emisije „Među nama“:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar