Pre mesec dana u medijima je poput bombe odjeknula vest kako je do tada ugledan profesor glume Miroslav Aleksić silovao i seksualno uznemiravao polaznice svoje škole "Stvar srca". Kako je vreme prolazilo, sve više žrtava je izašlo u javnost sa svojim optužbama. Od Milene Radulović i Ive Ilinčić, pa sve do sada, istraga se vodi za deset žrtava.
Za slučaj, koji je duboko potresao srpsku javnost, saznalo se pre tačno mesec dana, kada je glumica Milena Radulović istupila i javno ispričala šta je pretrpela od svog profesora glume, Miroslava Aleksića. Njeno saslušanje u tužilaštvu tada je trajalo pet sati, a tokom višesatnog ispitivanja do detalja je ispriča šta je preživela.
„Šest godina sam bila u školi Mike Aleksića kada me je silovao. Imala sam 17 godina. To se nije dogodilo jednom. Ponavljalo se“, rekla je ranije glumica u ispovesti za “Blic”.
Ispičala je da ju je Aleksić prvi put silovao početkom novembra 2012. godine. Ona je tada imala 17 godina, a on 61.
„Do tog trenutka nisam pomislila da je takvo nešto uopšte moguće. Nisam ga poznavala takvog i u tom periodu bila sam ubeđena da sam jedina i sama. Bio je to šok. Slom! To je za mene bila druga porodica“, rekla je ona.
Ubrzo nakon Milene, o strahotama koje je preživela pričala je i glumica Iva Ilinčić. Ona je istakla da ju je Aleksić prvi put seksualno uznemiravao kad je imala 17 godina.
„Nisam silovana, srećom nemam takvo iskustvo, ali jesam kontinuirano seksualno uznemiravanje. Šest godina sam ćutala, negirala, nikom nisam govorila, bukvalno nikom. Bilo mi je jasno da je loše. Kada se dogodilo prvi put, rekla sam sebi: ‘Mika mi je kao otac, nemoguće da se ovo dešava i ne dešava se. A ako se dešava, onda on mene čeliči, hoće da me spremi za surovi svet reditelja, producenata’. Pravdala sam to, odbijala da prihvatim. Ignorisala sam. A onda sam priznala sebi, što je bio ogroman korak“, rekla je ona tada.
Nakon što su ove dve hrabre glumice javno pričale o svemu što su doživele, oglasile su još neke devojke koje su takođe bile žrtve ovog profesora glume. Tužilaštvo za sada tereti Aleksića da je počinio silovanja i nedozvoljene polne radnje od 2008. do 2020. godine, na štetu deset devojaka, od kojih je jedna trenutno maloletna. Pored njih, još 20 devojaka navodno je prijavilo Aleksića za uznemiravanje.
Mnogi glumci podržali su svoje koleginice Milenu Radulović i Ivu Ilinčić. Najglasniji povodom Aleksićevog monstruoznog ponašanja bili su glumci koji iza sebe imaju dugu i uspešnu karijeru.
Mira Karanović je povodom ove priče rekla za portal Nova.rs sledeće:
„On je propovedao porodične vrednosti, strogost, disciplinu i hrišćanski moral i sve to koristio kao sredstvo za dominaciju i seksualno zlostavljanje. Nadam se da će policija, tužilaštvo i celo društvo osuditi ovog čoveka. I nadam se da će to biti ohrabrenje za druge žrtve da istupe. Mislim da ih ima i da ćemo tek slušati o njima. Dosta je bilo ćutanja!“
Reditelj Srđan Dragojević na svom Tviteru takođe je uputio reči podrške.
„Herojski gest ovih hrabrih devojaka koje su digle glas protiv nasilja morao bi da sve nas motiviše i inspiriše protiv ćutanja, kukavičkog povlačenja, tradicionalnog ‘gledanja svog posla’. Jer oko sebe imamo hiljade tobože zrelih i odraslih bića koja pristaju na isti ovakav odnos, na arhetipsku figuru patrijahalnog ‘Oca’ koji čitavom društvu čini upravo ono što je radio ovaj užasni, manipulativni predator.“
Miloš Timotijević je svoje prve glumačke korake napravio upravo sa Aleksićem, u Radio Beogradu, te je za Nova.rs otkrio kakva su njegova iskustva u radu sa njim.
„To je bilo neko drugo vreme. Aleksić je tada bio u Radio Beogradu, i nije imao svoju privatnu školu glume. Međutim, uvek je bio strog, i ta strogoća se sad, kad malo bolje razmislim u ovim svojim godinama, mogla podvlačiti pod neku vrstu sadizma.“
Kako je vreme prolazilo, sve više informacija o nezgodnoj naravi profesora glume isplivalo je u javnost.
Glumica Aleksandra Anđelković bila je na čelu grupe glumaca koja je pre 20 godina želela da smeni Miroslava Miku Aleksića sa upravničkog mesta pozorišta „Duško Radović“ zbog jako lošeg ponašanja prema svim zaposlenima. Organizovala je potpisivanje peticije i okupljala je nezadovoljne kolege sa kojima je napisala i otvoreno pismo upućeno gradskoj upravi Grada Beograda.
„U to vreme četvoro gumaca: Jelena Tinska, Rada Plećaš, Goran Balančević i Dragana Mrkić dalo je otkaz, a skoro pola tehnike napustilo pozorište zbog psihičkog maltretiranja, vređanja i katastrofalnog odnosa prema ljudima. Meni je, lično, pretio. Smanjio mi je platu 30 posto zbog neposlušnosti“, rekla je glumica za Novosti.
Ivan Lalić, predsednik UO Sindikata dramskih umetnika u vreme dok je Miroslav Mika Aleksić bio upravnik pozorišta „Duško Radović“, u razgovoru za portal Nova.rs, objašnjasnio je razloge zbog kojih je još te 2000. godine apelovao na Skupštinu grada Beograda da se Aleksić hitno razreši funkcije koju je obavljao.
„Imali smo jedno iskustvo koje je meni sada retroaktivno poslužilo da sklopim ovaj mozaik i da zaista poverujem da je cela ova priča sa Aleksićem sasvim realna i logična. On je imao jako loš odnos, posebno sa ženskim delom ansambla. Sećam se da su tad uglavnom došle žene da se žale, mada bilo je i ljudi iz tehnike. Takođe, mnogi su tada napustili pozorište zbog njegovog vokabulara, odnosa prema zaposlenima, kao i pretnji koje je upućivao. Očigledno je da on ima takav metod komunikacije. Njegovo delovanje najpribližnije je sekti, u kojoj je vođa neprikosnoven, a svi oni koji su u tom sistemu moraju bespogovorno da ga slušaju i slede“
S druge strane, ovoj osetljivoj temi pojedini mediji izveštavali su u potpunosti neprikladno. Naime, za neke medije ovaj slučaj samo je još jedan povod da umesto zastupljanja javnog interesa, na skandalozan način i neprimeren način pokušaju da dođu do novih čitaoca ili gledaoca. Kako drugačije objasniti objavljivanje slike nasmejane Milene Radulović, u društvu kolega i učitelja glume, ili TV emisiju u kojoj su astrolozi i numerolozi tumačili natalne karte Aleksića i njegovih žrtava.
Pre nekoliko dana, sudija za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu produžili su pritvor Aleksiću koji može trajati najduže 30 dana i to zbog postojanja osobitih okolnosti koje ukazuju da će u kratkom vremenskom periodu ponoviti krivično delo. Za krivično delo koje mu se stavlja na teret propisana kazna zatvora preko deset godina, a način izvršenja krivičnog dela i težina posledice dela doveli su do uznemirenja javnosti koje može ugroziti nesmetano i pravično vođenje krivičnog postupka.
„Tužilaštvo radi delotvorno, istraga će potrajati ukupno oko tri meseca, ne očekujem da se prvostepena presuda donese bez godinu do godinu i po, što je u Srbiji efikasno“, rekao je danas advokat Jugoslav Tintor za Prvu TV i dodao kako se istraga trenutno vodi za deset žrtava.
Pratite portal Nova.rs i na društvenim mrežama Instagram, Fejsbuk i Tviter.