Momcilo Moma Rajin Izlozba Novi talas
Momčilo Moma Rajin Izložba Novi talas Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

Nakon nedavno završene izložbe fotografkinje Goranke Matić u Muzeju savremene umetnosti, uz izložbu fotografija koja je na Kalemegdanu organizovana povodom četrdeset godina od objavljivanja kompilacije „Paket aranžman“, serije tekstova i analiza koji se bave novotalasnim periodom u Jugoslaviji, u fokus šire muzičke javnosti vraćen je period koji je iznedrio seriju bendova i muziku koja i danas inspiriše.

Uskoro na Nova.rs: ekskluzivno vođenje kroz izložbu “Novi talas u Beogradu: PAKET ARANŽMAN (1981–2021)” autora Zorice Kojić i Dragana Ambrozića sa Momom Rajinom.

Činjenica da je udarac koji je u datom trenutku zadat auditorijumu „od Vardara pa do Triglava“ bio neverovatno jak, ne samo muzički i umetnički već i sociološki. Otrežnjujući i radikalniji pristup rokenrolu predstavljao je refleksiju onoga što se par godina pre dešavalo u Velikoj Britaniji kroz koju je protutnjao buntovni pank, sejući seme „Novog talasa“. Oba su se, početkom osamdesetih godina prošlog veka, ukrstila na prostoru Balkana a refleksije tog sudara najbolje su uhvaćene u zvuku kompilacija „Paket aranžman“ i „Artistička Radna Akcija“.

Moma Rajin, naš uvaženi rok novinar, kritičar, publicista, rok hroničar i analitičar bio je upravo svedok tog trenutka. Kao pomoćnik urednika programa beogradskog Studentskog kulturnog centra pre četrdeset godina, direktno je pospešivao razvoj talentovanih muzičara i umetnika napravivši od SKC-a mitsko mesto o kome se i danas priča.

Kako bi u jednoj rečenici opisao Beograd s početka osamdesetih?

– U raskoračenom stavu… sa nedovoljno jasnom slikom kroz šta je sve prošao i zebnjom prema onome što sledi.

Sa kakvom si idejom stupio na mesto pomoćnika urednika SKC-a, da li je bilo teško stvarati moderan i slobodoumni program u to vreme?

– Smatrao sam da svako ko ima neku ideju i želju da je javno predstavi, a sposoban je da je obrazloži u dve-tri suvisle rečenice, to treba i da uradi. Prilično liberalan stav čiji je rezultat osvajanje slobode, pre svega u umetničkom a zatim i u svakom rugom smislu, korak po korak. Tada, za razliku od danas, mogli smo mnogo toga ako nismo gurali prste u oči političarima, danas ne možete gotovo ništa ako nemate amin političara.

Pank je do nas stigao zajedno sa „Novim talasom“ koji je u stvari – postpankerski. Pojasni nam malo te termine i periode njihove dominacije na prostoru bivše Jugoslavije?

Pročitajte još:

– Pank je predstavljao okidač za izliv neobične ali moćne energije. Cunami za ekspresiju bunta i snage. Ali, to što ste mladi i besni ne znači i neminovno da ste uvek u pravu. „Novi talas“ je ponudio daleko širi prostor i sliku. Prostor u kome je bilo mesta i za umetnike i za one osetljive i za one postojano snažne. Kako u svetu tako i kod nas.

Kako je javnost dočekala „Paket aranžman“? Da li si tada osetio potencijal tog albuma koji će voditi ka njegovom kultnom statusu?

– Mnogi su bili zbunjeni, tada, i ostali do sada jer nisu mogli da shvate i prihvate tako drastičan raskid sa prošlošću. U stilskom i žanrovskom pogledu. U izboru tema i načinu egzekucije. Imao sam tu sreću da prvi napišem recenziju tog albuma u legendarnom „Džuboksu“ i pri tom predvidim epohalan značaj te kompilacije. Srećom po taj album, njegove učesnike, njegove slušaoce, pa i mene, istorija potvrđuje da smo svi bili u pravu.

Reci nam nešto o svakom tada važnom bendu, sa relacije – Električni orgazam, Idoli, Šarlo Akrobata.

– Svi zajedno, i ne samo oni, doveli su do eksplozije i, makar za kratko, do trijumfa ideja i emocija nad materijalnim a svi znamo da emocije i ideje pokreću svet. Materijalno je samo neophodni podupirač njihovog ostvarenja. Zaista je lepo gledati sopstvenim očima kako idealizam trijumfuje. To se nalazi u pauzama između njihovih pesama. Svesno ili instinktivno to shvataju njihovi slušaoci, tada pa sve do danas i, vrlo verovatno, sutra.

Hajde da prvo preslušamo novotalasne albume ’van konkurencije’. Zamolio bih te za kratak komentar za svaki od njih.

Paket Aranžman – Razni izvođači (Jugoton, 1981)

– Tri različita benda, tri različite priče, uhvaćeni u procesu od pupljenja do cvetanja! Maestralno i istorijski nezaboravno!

Idoli – Odbrana i poslednji dani (Jugoton, 1982)

– Malo ko je na ovom svetu uspeo da na tako direktan, duhovit i uzvišen način opiše naš put od pećina do svemira. Lirski tanano i duhovno uzvišeno.

Šarlo Akrobata – Bistriji ili tuplji čovek biva kad… (Jugoton, 1981)

– Tri mlada bića zagledana u sebe i svet oko sebe stvaraju čudesno, neponovljivo delo, organski i instinktivno ispisujući istoriju.

Električni orgazam – I (Jugoton, 1981)

– „Moje su nebo vezali žicom, po mome mozgu crtaju šeme…“ Onda i sad… A ako dobijete još desetak pesama pride, onda vam nam trebaju vajni istoričari da vam tumače epohu. Sve je tu, na izvol’te!

Imali smo zadatak da uporedimo pojedinačne liste novotalasnih ’off albuma’ koji su, iako skrajnuti, vremenom stekli kultni status. Evo oko kojih izdanja smo se složili.

Razni izvođači – Artistička Radna Akcija (Jugoton, 1981)

– Idealan nastavak „Paket Aranžmana“. Odskočna daska i maksimalne ocene za želje, nade, ideje i ideale.

Paraf – Rijeka/Moj svijet je novi val (singl, RTV Ljubljana, 1979)

– Energija i bes, bes i energija. Al’ što reče jedan veliki autor – to što sam bio besan ne znači da sam bio u pravu.

Pekinška paka – Plitka poezija (Jugoton, 1980)

– Neki se udave u plićaku, neki ne samo da nauče da plivaju, nego…

Buldožer – Živi bili pa vidjeli (Helidon, 1979)

– Muzika za istoimeni film iz 1979. godine. Bend je osvojio „Arenu“ na filmskom festivalu u Puli. Na ovom albumu je opasna stvar „Novo vrijeme“.

– „Novo, novo, novo vreme… staro stanje, novo vreme (č)isto sranje!“

Prljavo kazalište – Prljavo kazalište (Suzy, 1977)

– Album koji je oslobađajući u svakom smislu možda najviše u seksualnom…

– Neki dečaci na poslednjoj tramvajskoj stanici shvate ono što mnogi iz centra nikada neće.

Dr Spira i Ljudska bića – Dijagnoza (Samostalno izdanje, 1980)

– Dušan Mihajlović Spira je album sam štampao u Londonu jer nijedna izdavačka kuće ovde nije htela da ga objavi. Prvi white label na ovim prostorima.

– „Dijagnoza“ je postavljena odavno… Za one koji su je čuli – lekovita!

Redakcija portala nova.rs se zahvaljuje gospodinu Momi Rajinu na izdvojenom vremenu za realizaciju ovog intervjua.

Pratite portal Nova.rs i na društvenim mrežama InstagramFejsbuk i Tviter.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar