Tina Tarner Foto: EPA/ALESSANDRO DELLA BELLA

Dokumentarnim filmom „Tina“ (HBO Documentary Films/ Lightbox Entertainment, 2021), Tina Turner se oprostila od publike i daljeg bavljenja muzikom. Za sobom ima zadivljujuću karijeru kojoj su mnoge životne okolnosti pretile. Ova vrsna interpretatorka pripada onom korpusu izvođača čije stvaralaštvo vezujemo za određenu muzički period. Međutim, svojom upečatljivom pojavom i pesmama Tina Turner je ostavila toliko jak trag u istoriji popularne kulture, tako da je susret nadolazećih generacija sa njom neizbežan.

PROČITAJTE JOŠ:

Tina Turner je najviše pevala o svom životu, o ljubavi, o strasti, mladalačkoj nepromišljnosti i praštanju. Poslednje dve decenije dvadesetog veka bile su za njenu karijeru najplodonosnije, pa se i naš izbor pesama manje-više kreće u tom opsegu.

Tina Turner – Let’s Stay Together (Capitol, 1984)

Kvalitet Tinine verzije ovog klasika se ogleda u tome što je toliko upečatljivu pesmu iz opusa Ala Greena, svojom interpretacijom na neki način uspela da prisvoji. Produkcija, moderan gruv i Tinin nenadmašni vokal dali su pesmi još jednu van vremensku notu. To potvrđuje i činjenica da je upravo njena verzija jedna od omiljenih klasika među ljubiteljima novomilenijumske daytime disco estetike.

Tina Turne and Bryan Adams – It’s Only Love (from „Live In Europe“) (Capitol, 1988)

Nakon fantastičnog povratka na svetsku muzičku scenu i sa samo dva studijska albuma, Tina je osvojila planetu. Tokom intenzivne svetske turneje, zabeleženi su najuspešniji nastupi na koncertima širom Evrope. Lista gostiju je impresivna (David Bowie, Eric Clapton…), a duet sa Bryanom Adamsom je jedan od eksplozivnih momenata na ovom koncertnom izdanju.

Ike & Tina Turner – River Deep, Mountain High (London Recordings, 1966)

Kada se pojavila zajedno sa Ikeom Turnerom, Tina je zadavala glavobolje tonskim snimateljima, producentima i studijskim tehničarima jer je njen glas bilo veoma teško staviti u tada tehnički svedene studijske okvire. Zbog toga su snimci sa početka njene karijere zvučali prilično nedefinisano i nerazumljivo. Pomak je nastao upravo ovom pesmom. Phil Spector je uspeo da glas Tine Turne „spakuje“ u svoj revolucionarni „wall of sound“.

Tina Turner – What’s Love Got To Do With It (Capitol, 1984)

Povratnički album Tine Turner najavio je singl „What’s Love Got To Do With It“. Iako je muzička industrija uveliko otpisala jer je u međuvremenu svetom protutnjaopank, novi talas i novi romantizam, publika je nije zaboravila. Tina je na sve tada aktuelne muzičke izazove imala, malo je reći, adekvatan odgovor.

Tina Turner – Typical Male (Capitol, 1986)

Tina je doživela vrhunac svoje karijere u zrelim godinama. Tada je u intervjuima izjavljivala da je za nju bio izazov to što se našla u ringu sa duplo mlađim koleginicama. Nije dozvoljavala bilo kakvo omalovažavanje zbog toga, demonstrirajući apsolutnu spremnost za trke na duge staze.

Tina Turner – Private Dancer (Capitol, 1984)

Veliki povratak, velikog izvođača pesmom koju je napisao Mark Knopfler (Dire Straits). Tina je sve ostavila za sobom: propali brak, novac, uloženo vreme, brz život, ožiljke, rane i psihičke traume… Nakon perioda mirovanja svetu je podarila album „Private Dancer“ na kom je pevala o sebi i svom životnom iskustvu. U tim temama i emocijama mogla se prepoznati svaka žena na svetu.

Tina Turner – Two People (Capitol, 1986)

U maniru najdivnijih soul i R&B klasika Tina je za potrebe albuma „Break Every Rule“, snimila ovu fantastičnu ljubavnu temu. Singl „Two People“ su za Tinu napisali njeni u to vreme česti saradnici Terry Britten i Graham Lyle.

Tina Turner – I Don’t Wanna Lose You (Capitol, 1989)

Sve u vezi albuma „Foreign Affair“ bilo puno iznenađenja. Singl „The Best“ je bio treći globano veoma (veoma!) uspešan hit u Tininoj karijeri. Iako je muzučka kritika sumnjala da neće imati adekvatnu ploču za deceniju u koju je svet ulazio, Tina je ovim izdanjem odagnala svaku sumnju u dalji uspeh. Na vrhuncu karijere, tokom „Foreign Affair“ svetske turneje posetila je i Jugoslaviju. Nastupila je u Velikoj Gorici i Beogradu.

Tina Turner – The Best (Capitol, 1989)

Singl koji je ušao u anale istorije pop muzike.

Eros Ramazzotti and Tina Turner – Cose Della Vita (Can't Stop Thinking of You) (BMG, 1997)

Pesma Erosa Ramazzottija, harizmatične italijanske pop zvezde, je tek u ovoj (italijansko-engleskoj) verziji sa Tinom Turner, postigla internacionalni uspeh. Nju prati simpatičan spot zamišljen kao turistička video razglednica iz Italije.

Tina Turner – Steamy Windows (Capitol, 1989)

Singl sa albuma „Foreign Affair“ urađen u tipično Tininom maniru – brzo, zavodljivo i senzualno.

Pratite portal Nova.rs i na društvenim mrežama InstagramFejsbuk Tviter.

 

 

 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar