Dobrodošlicu prisutnima je poželeo domačin ovogodišnje manifestacije, prof. dr Dragan Stanić poželevši svima dobar provod.

Podizanjem saborske zastave i intonacijom himne „Sa Ovčara i Kablara“ danas je u u svetskoj prestonici trube, Guči, počeo 60. jubilarni Sabor trubača.

PROČITAJTE JOŠ

„Sa trubom se u srpskoj kulturi nije desilo samo čudo njenog, više nego uspešnog preobražavanja od vojnog signalizacionog sredstva do izrazitog i prepoznatljivog folklornog instrumenta sa jakim i velikim rasponima. Sa njom se dogodilo još jedno čudo-čudo preobražavanja od našeg neofolklornog instrumenta do nesumnjive tekovine opšte, evropske i svetske kulture postmodernog doba“, rekao je Stanić.

Prema njegovim rečima ona se istovremeno uzdiže do čudesnih visina ljudske muzičke invencije, a to je moglo nastati samo u Guči i Srbiji i samo tu postaje nešto uzvišenije i moćnije.
„Svirači koji učestvuju na Saboru mogu stati rame uz rame sa najvećim majstorima iz sveta džeza poput Luisa Amstronga, Dizi Gilespi, Duška Gojkovića i drugih. U tom smislu srpska truba je nosilac muzičkih vrednosti uporedivih, kako sa doprinosima onih koji se bave džezom, tako i sa rezultatima koji stvaraju u vremenu multinacionalnih i multi-kulturalnih socijalno estetskih procesa“, smatra domaćin sabora.

Foto: Ljubica Sokić/Nova.rs

Stanić navodi da se Sabor trubača može i mora dalje razvijati.
„Trebalo bi da bude još temeljnije nacionalno i internacinalno prepozntljiv i delotvoran, kako tradicijski ukorenjen, tako umetnički razigran i ubedljiv. Ova manifestacija je odavno prestala da bude regionalna, isključivo dragačevska svetkovina već kulturni događaj najvišeg reda“, istakao je domaćin sabora.

Foto: Ljubica Sokić/Nova.rs

Predsednik opštine Lučani, Milivoje Dolović poželeo je toplu dobrodošlicu posetiocima u, kako je rekao, malu varošicu sa velikom trubačkom dušom.
„Te daleke 1961. godine kada je nastaala ideja saborovanja niko nije ni sanjao da će nakon šest decenija biti jedna od ključnih manifestacija za očuvanje kulturne baštine, ne samo ovog kraja već cele Srbije. Ovdašnji žitelji su poznati po česitosti i poštenju i zato vam hvala što ste ovde da ispišemo još jednu stranicu trubačke istorije“, poručio je on dodajući „dobro došli i dobrima došli.
Prisutnima se obratio i muzički urednik 60. jubilarnog sabora, Majstor trube, Dejan Petrović.
„Biti to na jednoj ovakvoj smotri je velika obaveza. Pre svega prema mom pradedi, dedi i ocu koji su se bavili trubaštvom, ali i prema svim nagradama koje sam ovde osvojio, kao i trubačima koji su se takmičili i koji se nadmeću u Guči. Sabor se mora vratiti tradiciji i ostane vlasništvo Dragačevaca i Srba“, istakao je Petrović.

Foto: Ljubica Sokić/Nova.rs

Inače, Guča je prestonica trube od 1961. godine, kada je prvi put održan Dragačevski sabor. Jedan je od najvećih i najposećenijih muzičkih festivala u Evropi, najznačajnijih kulturno-umetničkih dešavanja autentičnog narodnog stvaralaštva, jedinstvene muzike srpskih i balkanskih trubačkih orkestara. Našao se i na internet stranici popularnog magazina National Geographic, među deset najvažnijih događaja u svetu.

Foto: Ljubica Sokić/Nova.rs

Pratite portal Nova.rs i na društvenim mrežama InstagramFejsbuk i Tviter.

 

 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare