Željko Mitrović Foto: Instagram/zeljkomitrovic

Vlasnik TV "Pink" Željko Mitrović, čija produkcija već danima izbegava da odgovori na pitanje - da li u rijalitiju "Zadruga" ima zaraženih koronavirusom, nakon što su se pojedini učesnici žalili na visoku temperaturu i druge zdravstvene tegobe, u jeku epidemije lansirao je lažnu metodu za lečenje od korone takozvanim "ozoniranjem krvi". Time je, prema mišljenju stručnjaka, obesmislio već postojeće metode u medicini, koje su još uvek nedovoljno istražene i čija primena se vrši u strogo kontrolisanim uslovima. Na sve to, samo dva meseca kasnije, uprkos nadrilekarskom leku koji javno propagira, njegova televizija postala je novo žarište COVID-a 19.

Mnogim lekarima je zasmetalo ovakvo Mitrovićevo istupanje u javnost, pa su pojedini ukazali na veliku opasnost koju može prouzrokovati nestručno savetovanje o upotrebi ozona (O3), gasa koji je poznat po tome što štiti planetu od štetng Sunčevog zračenja, ali se taj proces odvija u stratosferi, koja se nalazi u višim slojevima atmosfere (50-55 km iznad površine), dok u troposferi, najnižem sloju atmosfere, on nije poželjan i nastaje samo pod određenim uslovima.

PROČITAJTE JOŠ

„Ozon je molekul koji se sastoji od tri atoma kiseonika. U normalnim uslovima, molekul kiseonika se nalazi u obliku O2 i stabilan je. Pod određenim uslovima, može doći do stvaranja O3 , koji je veoma reaktivan i nestabilan. Ovaj gas spada u jedan od opštih parametara koji se ispituju kada je u pitanju procena kvaliteta vazduha, zajedno sa oksidima sumpora, azota i ugljen-monoksidom. Veoma je jako oksidaciono sredstvo, što znači da brzo reaguje sa svim materijalima podložnim oksidaciji. Biljno i životinjsko tkivo sačinjeno je od organskih materija koje su podložne ovoj vrsti reakcije. Prilikom kontakta tkiva sa ozonom dolazi do cepanja veza u molekulima tkiva i njegovog oštećenja. Pri nižim koncentracijama, ovim oštećenjima su podložna osetljiva tkiva poput sluzokože, kao i tkiva u plućima, koje je veoma osetljivo. Kako raste koncentracija ozona i vreme izlaganja, oštećenja su veća, a tkiva koja su inače otporna podležu oštećenjima“, objašnjava za Nova.rs izvor, koji se bavi medicinskom naukom, ali ne želi da se njegovo ime dovodi u kontekst sa nadrilekarima, te dalje navodi:

„O štetnosti ozona govore mnoge studije, a Evropska agencija za zaštitu životne sredine je izdala i vodič pod nazivom Health Risk and Exposure Assessment for Ozone (https://www3.epa.gov/ttn/naaqs/standards/ozone/data/20120716healthrea.pdf), gde je detaljno objašnjen način njegovog nastajanja u životnoj sredini i štetni efekti na ljudsko zdravlje i ekosisteme, kao pregled zakonske regulative o kontroli ovog zagađenja i tehnika koje se primenjuju. Ozon je posebno opasan za ljude sa hroničim bolestima disajnih organa zbog već postojećeg oštećenja. U Republici Srbiji je Uredbom o uslovima za monitoring i zahtevima kvaliteta vazduha ("Sl. glasnik RS", br, 11/2010, 75/2010 i 63/2013) ciljna vrednost koncentracije prizemnog ozona 120 µg/m 3 i ova vrednost ne sme biti prekoračena više od 25 dana u toku merenja od tri godine“.

View this post on Instagram

Preventivno, još jednom ozoniram sopstvenu krv!

A post shared by Zeljko Mitrovic (@zeljkomitrovic) on

Inače, naš sagovornik navodi da ozonoterapija nije priznata od zvanične medicine, iako postoje naučne studije koje govore o uspešnom lečenju ovom metodom.

„Interesantan primer istraživanja koje pokazuje da ova terapija ima efekta je pregledni rad pod nazivom Use of ozone in medicine (https://www.researchgate.net/publication/330081915_the_use_of_ozone_in_medicine). Ovo je pregledni rad koji ima 11 referenci. Pregledni radovi inače ne sadrže nikakvo novo istraživanje, već daju pregled literature i dostignuća u određenoj oblasti na datu temu. Ovakvi radovi sadrže barem 80, a neki i više stotina referenci, u zavisnosti koliko je oblast do sada istražena. Naučni rad sa 11 citata, koji ne sadrži nikakvu novu informaciju svakako ne može biti relevantan. Doze ozona koje se spominju se kreću od 5 do 45 µ po ml krvi. Stručnjaci koji su se oglasili protiv ove terapije otvoreno govore o tome da bi doza koja bi ubila virus u krvi ubila i čoveka koji je pod terapijom. Činjenica je da ne postoji dovoljno naučnih dokaza da je ova metoda delotvorna jer studije koje su započete nisu bile dovoljno uspešne kako bi bile nastavljene i dale dovoljan broj rezultata. Između ostalog, jedan od argumenata je taj da se ozon koristi za prečišćavanje vode, pogotovo vode piće. Ovo je tačno. Ozon je veoma efikasan prilikom uklanjanja organskih materija iz vode jer veoma brzo reaguje sa njima i dovodi do njihove razgradnje na CO 2 i H 2 O ili barem do cepanja na manje molekule koje je kasnije lakše ukloniti iz vode. Ova tehnika se primenjuje tako što se ozon generiše pod određenim uslovima iz O2 koji se nalazi u vazduhu, propušta se kroz vodu koju pročišćava, nakon čega se propušta kroz rastvore koji će ga zadržati i sprečiti da dospe u atmosferu. Dakle, kao što je već naglašeno ozon je veoma destruktivan molekul. Takođe je korozivan, što znači da oštećuje i metale i cevi kojima se sprovodi“, naglašava izvor i dalje kaže:

„Još jedna stvar koja se spominje u medijima je to da prilikom ozonoterapije ozon dospeva u krv gde se pretvara u vodonik-peroksid koji dezinfikuje krv. Ova konstatacija nema nikakvog smisla, jer je vodonik-peroksid zapravo hidrogen. 3%-ni hidrogen se koristi za dezinfekciju rana i funkcioniše po istom principu kao i ozon, samo što je dosta slabiji. Hidrogen reaguje sa jednostavnijim molekulima u rani koji su podložni oksidaciji, pri čemu se izdvaja kiseonik kao gas i stvaraju se mehurići koji "čiste" ranu iznutra. Rastvor koji sadrži 3% hirogena ne može oštetiti kožu, dok su veće koncentracije, 10 i više % veoma opasne. Hidrogen se nikako ne preporučuje za unutrašnju upotrebu jer bi ozbiljno poremetio ravnotežu u osetljivom sistemu u organizmu. U svakom slučaju, ozon je veoma opasna supstanca, a ozonoterapija je još uvek nedovoljno istražena da bi se mogla primenjivati i u kontrolisanim uslovima, a pogotovo se ne sme propagrati i koristiti samostalno“, zaključuje naš sagovornik.

Profesor dr Slobodan Savić, Foto:Privatna arhiva

 

Među lekarima koji su se javno usprotivili Mitrovićevom plasiranju informacije o „ozoniranju sopstvene krvi“ odnosno autohemoterapiji, kao „načinu lečenja“ zaraženih koronavirusom je dr Slobodan Savić, koji je još u aprilu istakao da to predstavlja nemoralan čin i potencijalno krivično delo.

Dr Savić, koji je inače profesor sudske medicine na Medicinskom i Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu, reagovao je na svom Fejsbuk nalogu na reportažu prikazanu na ovoj televiziji o tome kako Željko Mitrović sebi „menja krv“ tj. sebi ubacuje sopstvenu krv koju je prethodno „ozonirao“ u aparatu, uz napomenu da je prema rezultatima italijanskih lekara to dalo dobre rezultate kod obolelih od kovida-19.

PROČITAJTE JOŠ

„Ja sam lekar sudske medicine, ali tada sam reagovao tako na nešto što je stvarno neprimereno i iza toga stojim i danas. Dobijao sam potvrde studenata, koji žive širom sveta da niko tim putem nije lečen. Ozonoterapija postoji, ali za neke druge stvari, o kojima ja nisam stučan da govorim. Međutim, to da se koristi kod kovida je potpuna besmislica. Ono što zaista nije bilo u redu je da naša zvanična medicina nije reagovala zvanično u toj situaciji, sad je to prošlo, pa se više niko i ne bavi time, a meni je u tom trenutku, kao lekaru, zasmetalo da on primenjuje nešto što može da stvara lažne nade ljudima koji se ne razumeju u medicinu. To mi je bilo najgore. U to vreme je i Svetska zdravstvena organizacija reagovala na to da takve dezinformacije ne treba da se šalju, dok je naša zvanična medicina ćutala. To stvarno nije bilo u redu“, rekao je dr Savić za naš portal i potrvdio da je Mitrovićevo ozoniranje nelogično i besmisleno:

„Naravno, da je on to obesmislio. Sigurno da postoje naučna istraživanja u koja ni ja kao lekar sudske medicine nisam upućen, te moja reakcija nije ni bila protiv korišćenja ozona ili bilo čega što se koristi u medicini, ali ta slika da sedite u svojoj kući i sami sebi dajete infuziju bez lekarskog prisustva, da nije bilo tužno i tragično vreme, možda bi bilo smešno, i da je to neko drugi radio, a ne preko servisa koji je javni. S takvim stvarima se ne sme šaliti. Treba uvažiti svakoga ko se ozbiljno bavi naučnim istraživanjem, ali na ovaj način na koji ga Mitrović predstavlja, to je zaista bila i ostala besmislica“.

Zoran Radovanović Foto:Nova S

 

Epidemiolog Zoran Radovanović je takođe osudio Mitrovićevo „poigravanje“ sa ozbiljnim stvarima, a njegove reči takođe idu u prilog tezi da je jedna ozbiljna naučna metoda potpuno obesmišljena pristupom vlasnika TV „Pink“.

„Ozon se koristi za dezinfekciju spoljašnje sredine. Pa, ne možete da dezinfikujete organizam iznutra, pogotovo da u krv ubacujete ozon, pa navodno da se on pretvara u hidrogen. Šta to znači? Taj koncept je toliko lud kao ideja, da neko može sebi da napravi štetu zato što je naivan ili glup i posluša to, pa takvu besmislenu metodu primeni na sebi“, naveo je tada Radovanović za naš portal.

Pratite portal Nova.rs i na društvenim mrežama InstagramFejsbuk Tviter.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar