Foto: Zoran Lončarević

Teško da je njen suprug mogao da pređe granicu bez pisane i overene saglasnosti. Moralo je to da postoji, jer deca su napustila Srbiju. Da bi napustio Srbiju, jedan roditelj sa maloletnom decom, morao je da poseduje da saglasnost. Deca ne bi mogla da pređu granicu bez toga. Ako je saglasnost Tanje Savić, kao roditelja bila pravno perfektna, onda je sve čisto. Međutim, ako je došlo do manipulacije sa tom saglašnošću, ako se radi o unošenju neistine u takvu saglasnost, da je ona falsifikovana praktično, i protiv pravno je sačinjena, to je druga stvar", priča za Nova.rs advokat Marko Pušica, komentarišući s pravnog aspekta borbu Tanje Savić da vrati decu, za koju tvrdi da je muž odveo u Australiju bez njenog znanja i saglasnosti.

Dušan Jovančević, surpug pevačice Tanje Savić u aprilu ove godine odveo je njihove sinove Maksima i Đorđa u Australiju, navodno, bez Tanjinog odobrenja. Deca su do prema rečima pevačice do pre nedelju dana bila u kontaktu sa majkom, a sada je Jovančević navodno supruzi i to zabranio.

Prema ranijim saznanjima iz policije, Tanja je supruga prijavila kada je saznala da je odveo decu, što je kasnije i potvrdila. Ipak, za sada je još uvek nejasno pod kojim okolnostima je Jovančević izveo decu iz zemlje, s obzirom na to da je ona ispričala kako za odvođenje dece nije dala nikakvo odobrenje, a da Jovančević s druge strane tvrdi kako je sve uradio u dogovoru sa njom.

„Na Veliki petak moj muž je otišao sa decom u Australiju. Ja sam jaja farbala u četvrtak da bih im ih odnela u petak. Kada sam otvorila vrata stana, on je bio prazan, bez dečijih stvari, bez kofera, deca nisu bila tu. Ja dva dana nisam znala gde su deca, Dušan je isključio mobilni telefon, bio je neostupan“, ispričala je ona u jednoj emisiji.

PROČITAJTE JOŠ

Tanja je pre nekoliko dana saopštila da prolazi kroz pravu dramu, jer nema mogućnost da se čuje sa decom, a onda je odlučila da sve iznese u javnost i nađe način da vrati sinove. Ovaj slučaj predočili smo advokatu Marku Pušici, koji je za Nova.rs obrazložio sve moguće scenarije u slučaju Savić-Jovančević, ali i opcije majke da vrati decu.

Tanja Savic
Foto: E stock Aleksandar Nalbantjan

„Znam da je bilo i ranije slučajeva međunarodne otmice dece, pa roditelji nisu mogli da vrate decu iz nekih zemalja. Ako su njih dvoje još uvek u braku, oni zajednički vrše roditeljsko pravo i saglasno porodičnom zakonu, sporazumno odlučuju o svim revelantnim pitanjima vezanim za zajedničku decu. Ako je jedan supružnik imao nameru da otputuje sa decom u inostranstvo, bila je neophodna prethodna saglasnost drugog supružnika. Saglasnost člana 54 iz Zakona o graničnoj kontroli mora da postoji kada su u pitanju maloletna lica koja prelaze granicu sa jednim roditeljem. Neophodno je da taj roditelj poseduje overenu pisanu saglasnost drugog roditelja koji je pristao da oni pređu granicu. Teško da je mogao da pređe granicu bez pisane i overene saglasnosti. Moralo je to da postoji, jer deca su napustila Srbiju. Da bi napustio Srbiju, jedan roditelj sa maloletnom decom, morao je da poseduje da saglasnost. Deca ne bi mogla da pređu granicu bez toga“, počeo je priču advokat i dodao:

„Ako je saglasnost Tanje Savić, kao roditelja bila pravno perfektna, onda je sve čisto. Međutim, ako je došlo do manipulacije sa tom saglašnošću, ako se radi o unošenju neistine u takvu saglasnost, da je ona falsifikovana praktično, i protiv pravno je sačinjena, to je druga stvar“, kaže on.

Tanja Savic sa decom
Foto: Instagram/tanja_savic_private

Pušica objašnjava i ulogu Haške konvencije u ovakvim slučajevima, koja je posvećena međunarodnim otmicama dece.

„U svakom slučaju, postoje međunarodni mehanizmi koji uređuju ovu situaciju, jer je u konkretnom slučaju došlo do povrede prava nad staranjem jednog roditelja. Tu sad postoje dve konvencije. Kada je u pitanju odnos Srbija – Australija, onda je revelantna Haška konvencija o građansko-pravnim aspektima međunarodne otmice dece iz 1970. godine. Pošto su i Australija i Srbija potpisale konvencije, roditelj može da se obrati Ministarstvu pravde koji predstavlja centralni izvršni organ na bazi te konvencije, i da zatraži vraćanje deteta ili ostvarivanje prava na viđanje“.

Na pitanje koje su još mogućnosti da Tanja vrati svoje sinove, s obzirom da se obratila i Ministru spoljnih poslova, Ivicu Dačiću, Pušica kaže:

Foto: Instagram/tanja_savic_private

„Pretpostavljam da postoji način i da se Ministarstvo spoljnih poslova pozabavi tim pitanjem. Ona praktično može i policiji da prijavi tu situaciju. Uslovno rečeno, možda ima prostora da bude progonjen zbog krivičnog dela oduzimanja maloletnog lica. Tu je sada sve uslovno. U odnosu na Hašku konvenciju, revelantno je poslednje boravište dece. Ako su bila sa majkom u Srbiji, ona ima pravo da se obrati Ministrastvu pravde. Ona teoretski ima mogućnost da vrati decu, samo je pitanje šta će uraditi, šta je i kome prijavila. Sve zavisi od njene volje“, zaključio je Marko Pušica.

Pratite portal Nova.rs i na društvenim mrežama Instagram, Fejsbuk i Tviter.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare