Prolaznici koje smo u neposrednoj blizini spomen obeležja zatekli, uglavnom, nisu znali šta predstavlja ovo kamenje. Neki od njih su pretpostavili da je reč o spomeniku koji govori o dešavanjima iz turskog vremena, do prolaznika koji su se setili da obeležje pripada Prvom svetskom ratu i mladića koji kaže da mu je majka, dok je još bio dete, pričala o spomeniku, ali da on danas ne može da se seti o čemu je reč.
U znak sećanja na pobedu nad Bugarima, na Kajmakčalanu 1916. godine, posle proboja Solunskog fronta, dve godine kasnije, volovskom zapregom dovezeno je kamenje od koga je u Beogradu izgrađena srpska osmatračnica. Kamenje je preneto sa vrha Svrti Ilija, visokog 2524 metra u tadašnju, zidom ograđenu, baštu Starog dvora.
Na pročelju spomenika nalaze se bareljefi sa likovima kralja Petra Prvog Karađorđevića i kralja Aleksandra Prvog Karađorđevića, srpskih vojvoda Živojina Mišića, Stepe Stepanovića, Petra Bojovića, generala Pavla Jurišića Šturma i Živka Pavlovića, kao i francuskih vojskovođa.
Živeo je skromno, ne mareći za zasluge
U dva navrata bio je general i ministar vojni, 1908. i od 1911. do 1912. godine, čin vojvode je dobio nakon pobede nad austrougarskom vojskom u Cerskoj bici, u avgustu 1914. godine.
Sto godina od smrti Živojina Mišića: Od kavaljera do vojvode
Najuspešniji srpski vojskovođa Živojin Mišić umro je 20. januara 1921. godine u Beogradu, sahranjen je, uz najveće državne i vojne počasti, na Novom groblju. Učesnik je svih ratova koje je Srbija vodila od 1877. do 1918. godine, od srpko-turskog, srpsko-bugarskog, Balkanskih ratova – do maestralnog proboja Solunskog fronta u Velikom ratu. Sa Nemicom Lujzom, koja će kasnije prihvatiti pravoslavlje, imaće šestoro dece, tri sina i tri ćerke.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar