U pokušaju da oživi turističku industriju koju je pandemija koronavirusa potpuno uništila, Grčka se okrenula svojim malim ostrvima i vakciniše tamošnje stanovništvo kako bi ova ostrvca bila "korona fri".
Postoje i praktični razlozi zašto mala ostrva dobijaju primat u vakcinaciji – zvaničnici kažu da nema mnogo smisla slati timove tamo i nazad kako bi vakcinisali nekoliko desetina ili stotina stanovnika po grupama.
Fornoj, Čalki, Simi, Ereikuosa i desetina drugih ostrvaca sa manje od 1000 stanovnika u Jonskom i Egejskom moru su se sada našli na „meti“ vlasti. Naudaljenije ostrvo Grčke, Kastelorico, prvo je mesto u Grčkoj sa vakcinisanom kompletnom populacijom – njih 500.
„Gotovo svi starosti od 20 do 94 godine su vakcinisani. Osećamo se slobodno i optimističnije“, rekao je zamenik gradonaćelnika Stratis Amigdalos. „Vidimo kako se trendovi menjaju u odnosu na isti period prošle godine. Prošlog marta smo imali otkazane rezervacije a sada nas zovu zainteresovani turisti“, dodao je on.
Turizam je važna ekonomska grana Grčke i čini više od petine prihoda i zapošljava oko četvrtinu zaposlenih. Prihodi od turizma pali su sa 18 milijardi evra 2019. godine na 4,28 milijardi evra 2020. dodatno pritisnuvši zemlju koja se već deset godina muči sa recesijom i dugovima. Broj turista opao je čak 76 procenata na sveka 7,4 miliona 2020.
„Jedino što sa sigurnošću možemo da kažemo je da će ova godina biti bolja od prethodne“, rekao je Politiku ministar turzima Hari Teokaris. „Prošle godine smo uspeli da preguramo, u veoma teškim okolnostima. Ovog leta, sa više podataka i alatki na raspolaganju i sa programom vakcinacije, moći ćemo da postignemo nešto mnogo bolje“, dodao je on.
Kovid pasoši i bilateralni sporazumi
Grčka vlada želi da postigne dogovor sa EU o uvođenju kovid pasoša koji bi olakšali putovanje unutar Unije. Grčka je već početkom godine uvela lokalnu verziju sertifikata o vakcinaciji koji omogućava Grcima da se lakše kreću po zemlji.
Teokaris kaže da je proces uvođenja kovid pasoša previše spor. „Ako Evropa nastavi ovako sporim tempo, izgubiće priliku da pokaže da je globalni lider. Moramo da delamo što je brže moguće. Mislim da ovo nije tehničko pitanje već da treba da postoji politička volja svih zemalja da se ovo što pre realizuje“, rekao je on.
Teokaris je naveo da kovid pasoš, koji nikoga ne isključuje i koji osim podatka o vakcinaciji može da sadrži negativne PCR testove, ili test na antitela, nikoga neće ugroziti a istovremeno će osigurati jednu od glavnih sloboda u EU, slobodu kretanja.
Iako je u Grčkoj i dalje na snazi zatvaranje, Atina je prošlog meseca potpisala bilateralni sporazum sa Izraelom na osnovu kog vakcinisani mogu da putuju iz Grčke u Izrael i obrnuto. Atina radi i na još nekoliko bilateralnih sporazuma, uključujući dogovor sa Srbijom i Velikom Britanijom.
Početak sezone i stroge mere
Kada sezona poćne, a Grčka se nada da će početi 14. maja, hoteli i hosteli će morati da poštuju stroge mere higijene i fizičke distance, a osoblje će se testirati dva puta mesečno.
Za sada nije poznato da li će i kada noćni klubovi i barovi biti otvoreni ali je Teokaris rekao da su još prošle godine zatvorena sva mesta gde su se odvijale žurke koje su izazvale toliko problema.
Vlada je navela i da će oni koji rade u turističkom sektoru imati prioritet kada je reč o vakcinaciji, nakon što se vakcinišu ranjive grupe.
Teokaris je takođe odbacio kritike da je turistički sektor kriv za drugi talas epidemije prošle jeseni.
„Grčki eksperti procenili su da je uticaj turizma na širenje korone bio oko 3 procenta a da su ćak i zemlje koje nisu bile otvorene za turiste, poput Izraela, imale drugi talas sredinom leta.
Iz grčke Federacije hotelijera navode da će, čak i ako sve bude po planu, teško pregurati još jednu godinu. „I dalje očekujemo pad od 50 procenata posle pada od 80 2020. godine. Bojim se da će nam biti potrebna međunarodna novčana pomoć za turistički sektor od 2022. do 2025.“ rekao je Grigoris Tasios, predsedavajući Federacije.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: