Emanuel Makron, Valeri Pekres, Marin Le Pen i Ana Hidalgo
Emanuel Makron, Valeri Pekres, Marin Le Pen i Ana Hidalgo Foto: EPA-EFE/LUDOVIC MARIN/CHRISTOPHE PETIT TESSON/Marcin Obara/IAN LANGSDON

Građani Francuske u aprilu će birati novog predsednika. Uoči kampanje, aktuelni predsednik Emanuel Makron razbesneo je Francuze najavom novih korona mera, što je dovelo do pada njegove popularnosti među biračima. Iz prikrajka vrebaju tri kandidatkinje opozicije koje žele da Makrona pošalju u političku penziju i usele se u Jelisejsku palatu.

Liderka kranje desnice Marin Le Pen, gradonačelnica Pariza An Idalgo iz redova socijalista i konzervativna guvernerka Valeri Pekres predstavljaju izazov za sadašnjeg predsednika Francuske Emanuela Makrona. Iako još uvek nije proglasio kandidaturu na predsedničkim izborima, svima je jasno da Makron želi još jedan petogodišnji mandat.

Zadatak pred tri kandidatkinje je veliki, ali ne i nemoguć. Da bi Francuska prvi put u svojoj istoriji dobila ženu na čelu države, liderke tri partije morale bi da pobede široku listu protivnika u prvom krugu glasanja koji se održava početkom aprila. Ukoliko u prvom krugu niko ne dobije više od 50 odsto glasova, izbori ulaze u drugi krug, u kom će se birati između dva najbolja kandidata iz prvog.

Valeri Pekres Valerie Pecresse
Valeri Pekres Foto: EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Ovo je potencijalno prelomni trenutak u francuskoj politici i društvu. Imajući u obzir da je poslednji predsednik koji je pobedio na reziboru bio Žak Širak pre skoro dve decenije, poznato je da Francuzi vole da prihvate nešto novo.

Valeri Pekres – najopasniji takmac

Nakon što je prošlog meseca pobedila na izborima unutar svoje partije, Valeri Pekres se pozicionirala kao najznačajniji Makronov izazivač. Kandidatkinja desnog centra je do sada uspevala da nastavi oštru borbu sa kriminalom, i nastoji da očuva ono što mnogi vide kao tradicionalne vrednosti.

„Vrednosti desnice su vrednosti autoriteta, reforme, hrabrosti, i to je ono što će biti potrebno“, rekla je Pekres gostujući na nacionalnom radiju.

Sebe poredi sa bivšom nemačkom kancelarkom Angelom Merkel i bivšom britanskom premijerkom Margaret Tačer, tvrdeći da predstavlja savršenu kombinaciju dve čelične političarke.

Marin Le Pen Marine Le Pen
Marin Le Pen Foto: EPA-EFE/Marcin Obara

Marin Le Pen – druga šansa

Liderka krajnje desnice je 2017. godina ušla u drugi krug izbora, kada je izgubila upravo od Makrona. On je tada osvojio 66 odsto glasova, dok je Le Penova dobila 34 odsto podrške birača. Ovog puta nju čeka znatno teža izborna trka, pošto njoj planove komplikuje novi izazivač krajnje desnice, a to je televizijski voditelj Erik Zemur.

Zemur se medijima i javnosti predstavio islamofobičnom platformom zbog koje je dva puta osuđen za podsticanje na rasno nasije i govor mržnje.

Le Pen je sa svojom partijom „Nacionalni pokret“ izbegavala većinu Zemurove ekstremne retorike, ali ona i njen otac imaju stalne sledbenike koji se zalažu za ideologiju „Francuska Francuzima“.

Ana Hidalgo Anne Hidalgo
Ana Hidalgo Foto: EPA-EFE/IAN LANGSDON

An Idalgo – gradonačelnica sa planom

Pored desnice, tu je i levica koja je već godinama u težem položaju nakon vladavine Fransoa Miterana i Fransoa Olanda. Nijedan od levičarskih kanditata, rasutih po partijama u rasponu od komunista do zelenih, ne daje rezultate iznad jednocifrenih brojeva.

Tu na scenu stupa gradonačelnica Pariza An Idalgo, koja je rešila da izađe na crtu Makronu. Idalgo je predstavila svoju misiju da se uhvati u koštac sa saobraćajnim zagađenjem Pariza tako što će kreirati trake isključivo za bicikliste, skutere i trkače.

Izvan Pariza, Idalgo je malo poznata, osim po planovima za upravljanje saobraćajem i loše upravljanje gradskim budžetom, čiji se dug udvostručio od kada je došla na funkciju.

PROČITAJTE JOŠ:

Ukoliko je poredimo sa Le Penovom i Valeri Pekres, ona trenutno ima najmanje šanse da ugrozi Makrona u drugom krugu.

Makron – želja za vladanjem

Tu je naravno i Makron. Dok Francuska preuzima predsedavanje Evropskom unijom koje će trajati šest meseci, Makron želi da se pozicionira kao zakoniti naslednik Angele Merkel.

„Radio sam neumorno skoro pet godina da bi Francuska bila poštovana u Evropi. Ona sada to jeste“, poručio je predsednik Francuzima u novogodišnjoj poruci.

Naposletku, izbori u Francuskoj bi mogli da se svedu na njeno situaciju sa virusom korona.

Makron se za drugi mandat oslanja na podršku zbog upravljanja kriznom situacijom, a krajnja desnica mu je zamerila na oštrim merama.

Na kraju krajeva, Francuzi su uvek prihvatali pobednika – bespogovorno i univerzalno.

BONUS VIDEO: Makron pogođen jajetom

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare