Grenlandska vlada odlučno je demantovala tvrdnju američkog predsednika Donalda Trampa da je američka delegacija pozvana u posetu ovom autonomnom danskom teritoriju.
Uša Vens, supruga američkog potpredsednika Džej Di Vensa, trebalo bi da sleti na Grenland u četvrtak, zajedno s američkim savetnikom za nacionalnu bezbednost Majkom Volcom i ministrom energetike Krisom Rajtom.
Ova poseta izazvala je talas nezadovoljstva u zemlji. Odlazeći premijer Mute B. Egede nazvao ju je „vrlo agresivnom“ američkom kampanjom za preuzimanje Arktičkog ostrva.
„Došli smo do tačke gde se ovo više ne može opisati kao obična poseta supruge političara. Jedina svrha je demonstracija moći nad nama“, izjavio je Egede.
S druge strane, Tramp je juče tvrdio da su upravo „zvaničnici sa Grenlanda“ zatražili da Vašington pošalje delegaciju.
„Ljudi sa Grenlanda traže da dođemo tamo“, rekao je američki predsednik.
Međutim, grenlandska vlada je jasno poručila da to nije tačno.
„Za zapisnik: Nalakersuisut, vlada Grenlanda, nije uputila nikakav poziv – ni za privatnu, ni za zvaničnu posetu“, objavljeno je na zvaničnoj Fejsbuk stranici vlade.
Pipaluk Linge, visoka poslanica u grenlandskom parlamentu i predsednica parlamentarnog odbora za spoljnu i bezbednosnu politiku, izjavila je za „Politiko“ da Trampove tvrdnje o pozivu „nisu istinite“. Dodala je i da je planiran protest povodom dolaska Uše Vens u grad Sisimiut, nakon što su u protekle dve nedelje već održana dva protesta protiv Trampovih izjava o preuzimanju Grenlanda.
„Protestujemo politički, u ime naroda Grenlanda“, poručila je Linge.
Još tokom svog prvog mandata, Tramp je govorio o mogućnosti preuzimanja Grenlanda, ali otkako se vratio u Belu kuću, dodatno je zaoštrio retoriku, nazivajući ostrvo „apsolutnom nužnošću“. Nije isključio ni upotrebu vojne sile ili ekonomskog pritiska kako bi ga prisvojio.
U januaru je, kao novoizabrani predsednik SAD-a, poslao svog sina Donalda Trampa Mlađeg na ostrvo kako bi „izgradio podršku“ za američko preuzimanje Grenlanda – posetu koju su lokalni političari osudili kao „režiranu političku predstavu“.
Trampove ambicije naišle su na snažan otpor unutar samog Grenlanda. Sve izabrane političke stranke odbacile su ideju aneksije, a ankete pokazuju da velika većina stanovništva ne želi priključenje SAD-u, već se zalaže za punu nezavisnost. Isto važi i za Dansku, koja i dalje ima određene nadležnosti nad ovim teritorijom.
Zbog svog strateškog položaja u Arktiku i bogatih, još uvek nedovoljno istraženih nalazišta retkih minerala, Grenland postaje sve važniji faktor u globalnoj geopolitici.