Na mestu nekadašnjeg Generalštaba jugoslovenske vojske mogao bi da nikne hotel Tramp.
Džared Kušner, zet novoizabranog američkog predsednika Donalda Trampa ima ambiciozne namere u Beogradu, a kako je ranije Nova pisala, praktično se radi o poklonu srpske vlade firmama povezanim sa Kušnerom.
Investiciona kompanija „Affinity Partners“, koju su osnovali Džared Kušner i emiratski milijarder Mohamed Alabar, zajedno će izgraditi luksuzni hotel i apartmanski kompleks koji će se zvati “Tramp“ i obuhvataće luksuzni hotel i stanove, piše Blumberg.
Kušner je u interjuu za agenciju Blumberg kazao da je razgovarao sa nekoliko brendova pre nego što se odlučio za ime „Tramp“.
Projekat u Srbiji, navedeno je, označava prvi zajednički poslovni poduhvata Kušnera i Alabara i on se nada da je to samo prvi od zajedničkih projekata koji će biti realizovani u budućnosti.
Odluka o brendiranju projekta „Tramp“ doneta je posle pobede Donalda Trampa na izborima u novembru, što je, kako je navedeno, učvrstilo globalni brend porodice Tramp.
Radi se o izuzetno kontroverznom projektu na osnovu ugovora koji je Kušner potpisao sa sada smenjenim i optuženim ministrom Goranom Vesićem.
A kontroverze nisu ništa novo za Džareda Kušnera, a ni za njegovu porodicu.
Vlada Albanije dodelila je status strateškog investitora kompaniji povezanoj sa Kušnerom, kako bi izgradila luksuzno odmaralište na nenaseljenom mediteranskom ostrvu koje je nekada bilo vojna baza.
Strateški investicioni odbor balkanske države, na čijem čelu je premijer Edi Rama, 30. decembra je odobrio predlog kompanije Atlantic Incubation Partners LLC za projekat na ostrvu Sazan, koje pokriva površinu od 45 hektara, sa planiranom investicijom od 1,4 milijarde evra (1,4 milijarde dolara).
U pisanoj odluci, u koju je Rojters imao uvid, odbor je naveo da projekat ispunjava zakonske zahteve za strateške investicije, uključujući i kriterijume o broju radnih mesta, ističući da se procenjuje da će zaposliti oko 1.000 ljudi.
Kušner je najavio planove za izgradnju raskošnog hotela i kompleksa vila na kopnu gde je jedna albanska porodica generacijama obrađivala zemlju. Porodica tvrdi da je deo ove imovine koruptivno oduzet od njih nakon završetka komunističke vladavine 1991. godine.
Sazan, najveće ostrvo u Albaniji, nalazi se na strateškoj tački severno od granice s Grčkom u blizini Italije. Tokom skoro 1.000 godina, ovo uglavnom nenaseljeno ostrvo bilo je vitalna vojna lokacija.
Kušner je meti kritika zbog investicije od 2 milijarde dolara koju je osigurao njegov privatni investicioni fond, Affinity Partners. Ova sredstva, obezbeđena od strane saudijskog fonda kojim upravlja prestolonaslednik Mohamed bin Salman, primljena su šest meseci nakon što je Kušner napustio svoju funkciju u Beloj kući u januaru 2021.
Godine 2022, kongresni odbor pokrenuo je istragu povodom tvrdnji da je Džared Kušner iskoristio svoju poziciju u administraciji svog tasta kako bi osigurao saudijsku investiciju od 2 milijarde dolara. U oktobru iste godine, demokrate u Predstavničkom domu zatražile su imenovanje posebnog tužioca kako bi se istražilo da li je Kušner delovao kao neregistrovani strani agent.
Postavljanje Džareda Kušnera za višeg savetnika Donalda Trampa u Beloj kući u januaru 2017. godine dovedeno je u pitanje zbog zakona protiv nepotizma iz 1967. godine. Taj zakon zabranjuje javnim zvaničnicima da zapošljavaju članove porodice, uključujući eksplicitno zeta, u agencijama ili kancelarijama kojima rukovode. Zakon je usvojen kao odgovor na odluku predsednika Džona F. Kenedija da imenuje svog brata, Roberta F. Kenedija, za državnog tužioca 1961. godine.
Međutim, 20. januara 2017. godine, Kancelarija pravnog saveta Ministarstva pravde izdala je mišljenje u kojem se navodi da se zakon protiv nepotizma ne odnosi na imenovanja unutar Bele kuće. Ovo je usledilo nakon što je Kušnerova advokatica, Džejmi Gorlak, tvrdila da se zakon iz 1967. godine ne odnosi na Belu kuću jer ona nije „agencija“.
Dok je služio u Trampovoj administraciji, Džared Kušner je zadržao vlasništvo nad poslovnim poduhvatima, što je izazvalo kritike stručnjaka za etiku u vladi koji su tvrdili da to stvara sukobe interesa.
Nakon što je imenovan za višeg savetnika Donalda Trampa u januaru 2017. godine, Kušner je podneo ostavku na mesto šefa porodične firme za nekretnine, Kushner Companies, i delimično se povukao iz vlasništva nad nekim njenim sredstvima, uključujući ceo svoj udeo u Thrive Capital-u, firmi za rizični kapital koju je suosnovao njegov brat, sve deonice običnog kapitala i preko 35 drugih investicija, kao i svoj udeo u nekretnini na adresi 666 Fifth Avenue.
Međutim, nije prodao svoju imovinu niti uspostavio blind trust sa spoljnim upravljanjem. Umesto toga, preneo je vlasništvo nad nekim sredstvima na svog brata i na fond pod nadzorom svoje majke, umesto da ih proda trećem licu ili uspostavi nezavisni blind trust. The New York Times je izvestio da je Kušner zadržao „veliku većinu svog interesa u Kushner Companies“.
Štaviše, Kušner i njegova porodica su se dodatno obogatili za vreme prethodnog Trampovog mandata.
Porodica Kušner procenjuje se na vrednost od 7,1 milijardu dolara—što je značajan porast u odnosu na 1,8 milijardi dolara iz 2016. godine. Ova suma uključuje kompaniju Kushner Companies, kao i udele u osam ličnih nekretnina koje zajedno vrede najmanje 100 miliona dolara. prema pisanju Forbsa, porodica Kušner, na čelu sa Čarlsom, koga je Tramp imenovao za ambasadora u Francuskoj, bogatija je nego porodica Tramp.
Inače, Čarls Kušner je ranije bio osuđen po više tačaka, uključujući utaju poreza i davanje ilegalnih donacija za kampanju.
Zajedno sa Donaldom Trampom Mlađim i tadašnjim predsednikom kampanje Polom Manafortom, Kušner je učestvovao na ozloglašenom sastanku sa ruskom advokaticom i još četiri osobe povezane s Rusijom, 9. juna 2016. godine. Iz mejlova se saznaje da je Tramp Mlađi organizovao ovaj sastanak uveren da će dobiti kompromitujuće informacije o Hilari Klinton od ruske vlade. Kasnije je prosledio prepisku o tome Kušneru.
Svi učesnici sastanka, uključujući Kušnera, tvrde da se ništa značajno nije dogodilo — ne samo da nisu razmenjene nikakve informacije, već, prema njihovim rečima, korisne informacije nisu ni bile ponuđene.
Vođena je i istraga da li je neko iz Trampovog digitalnog tima sarađivao sa ruskim sajber operativcima i botovima koji su ciljali glasače 2016. godine u ključnim područjima propagandom. Upravo je Džared Kušner bio zadužen za nadzor te digitalne operacije, uključujući izbor Breda Parskejla kao rukovodioca tima.
Džared Kušner bio je na spisku od 13 članova porodice i tri člana kabineta kojima je obezbeđenje Tajne službe produženo za dodatnih šest meseci nakon što je Donald Tramp napustio Belu kuću, što je povlastica koja je prethodno bila odobrena i Saši i Maliji Obami.
U maju 2021. godine, četiri meseca nakon što je Tramp napustio predsedničku funkciju, portal Dejli bist je izvestio da je Kušnerov tim Tajne službe pratio njega u Abu Dab, što je Ministarstvo spoljnih poslova SAD koštalo 12.950 dolara. Kušner je naveo potrebu za visokim stepenom bezbednosti, zbog čega je rezervisano ukupno 50 „noći“ po ceni od 259 dolara svaka, u hotelu Ric-Karlton u Abu Dabiju od 5. do 14. maja.
Etičke organizacije izrazile su zabrinutost zbog mogućih finansijskih veza između Kušnera i UAE, ističući da se veruje da je bivši visoki savetnik američkog predsednika bio „posebno podložan manipulaciji“ od strane UAE. Mesec dana pre nego što je Tramp napustio funkciju, Kušnerovo poslednje putovanje u inostranstvo koštalo je američke poreske obveznike oko 24.335 dolara samo za hotelske troškove.