Gilejn Maksvel je nedavno uhapšena posle godinu dana potrage - bila je jedna od najtraženijih žena u FBI službi - zbog optužbi da je sada pokojnom finansijeru i milijarderu Džefriju Epstinu sa kojim je bila u vezi podvodila maloletne devojčice.
Ipak, „madam“ Maksvel, ćerka tajkuna Roberta Maksvela i nekada popularna parti devojka iz visokog društva, uprkos godinama života u platini i sjaju nije ostala nesposobna da se snađe kad muka potera. Konačno je pronađena i uhapšena u luksuznoj kući u šumama Nju Hempšira, a prema poslednjim izveštajima stranih medija o njenom slučaju, ispostavilo se da se čitavu godinu koju je provela u bekstvu lažno predstavljala kao novinarka Džen.
Ni suđenje koje će uslediti zbog optužbi da je regrutovala maloletnice koje je Epstin napastvovao nije želela da sačeka u zatvoru, pa su njeni advokati predložili sudiji da gospođica Maksvel odsedne u luksuznom hotelu do izlaska na sud. Sudija je, logično, odbila predlog, a Maksvelova je suočena sa mogućnošću zatvorske kazne od 35 godina.
Sudija Alison Nejtan je presudila da Maksvelova do suđenja bude u pritvoru jer smatra da ima motiv, ali i da bi to bila savršena prilika, da pobegne iz Amerike, naročito ako se u obzir uzmu njeni vrlo verovatno ogromni finansijski resursi i mreža kontakata kojom raspolaže.
Gilejn Maksvel, kako su preneli mediji, ima više od jednog pasoša, a u inostranstvu poseduje najmanje jednu nekretninu značajne vrednosti. Maksvelova je državljanka SAD, Velike Britanije i Francuske koja ne vrši ekstradiciju svojih građana, a činjenica da je provela godinu dana u bekstvu je dovoljno dobar dokaz njene lukavosti i umešnosti da se drži dalje od organa reda.
Gilejn, sada 58-godišnjakinja, u utorak je prisustvovala prvom saslušanju i odgovarala je na najosnovnija pitanja. Izjasnila se kao nevina.
Na suđenju je tužilaštvo podsetilo da se Maksvelova povezuje sa bankovnim računima čija ukupna vrendost prelazi 20 miliona dolara, a onda je otkriveno i nešto dosad nepoznato.
Agent za nekretnine koji je prodao imanje u Nju Hempširu na kojem se Maksvelova skrivala rekao je da je u obilazak kuće došao par, „Skot i Džen Maršal“. Oboje su govorili britanskim akcentom. Skot se predstavio kao agent britanske vojske u penziji, a Džen – tačnije „Džen“ – kao novinarka koja želi privatnost.
Tek pošto je Maksvelova uhapšena, agent je shvatio kome je prodao kuću.
Na suđenju je bilo i svedokinja koje su potvrdile navode da je Maksvelova regrutovala devojčice, a jedna od njih je ispričala da je, kada je učestvovala u građanskoj parnici koja se prethodno vodila protiv Maksvelove, neko zvao „usred noći“ i pretio smrću njenom dvogodišnjem detetu ukoliko bude svedočila protiv Gilejn.
Tužioci su naveli i da je Maksvelova pokušala da pobegne kada je policija stigla na imanje u Nju Hempšir, a njena odbrana je navela da je Gilejn samo poštovala bezbednosni protokol koji je ustanovila sa firmom koja joj je pružala usluge obezbeđenja.
A, da, i umotala je mobilni telefon u foliju, ali ne da policija ne bi mogla da prati njeno kretanje i komunikaciju, nego da joj, kako su objasnili njeni advokati, neko ne bi opet hakovao telefon. A ono za novac, nije lagala da ga nema, rekao je njen branilac, neho samo nije mogla da se seti svih finansijskih detalja u trenutku kada je baš hapse. Stvarno, ko bi u tom trenutku mogao da se seti koliko miliona dolara ima na računu.