Deo velikog silosa za žito, oštećen u razornoj eksploziji pre dve godine, srušio se posle požara koji je tinjao nedeljama. Nije se odmah znalo da li je neko povređen u rušenju severnog bloka silosa, koje je zvučalo kao eksplozija.
Asad Hadad, generalni direktor Lučkog silosa, rekao je za AP da je „sve pod kontrolom“, ali opasnost nije tada sasvim prošla. Nekoliko minuta kasnije prašina se slegla i ponovo je zavladala tišina.
JUST IN: Part of the Beirut port silos badly damaged in the 2020 explosion has collapsed, large cloud of smoke and dust seen in area. - Reuters pic.twitter.com/mKv9Obwr2m
— X News Alerts (@XNewsAlerts) July 31, 2022
Jusef Malah iz Odeljenja za civilnu zaštitu upozorio je međutim da mogu da se sruše i drugi delovi gigantskog silosa.
Pedeset godina star i 48 metara visok gigantski silos je izdržao snagu eksplozije u avgustu 2020. godine, u kojoj je poginulo više od 200 ljudi, a oko 6.000 je ranjeno i zaštitio od razaranja zapadni deo grada.
Triggering in so many ways. As we approach the second ‘anniversary’ of the Beirut blast that almost killed us all - and killed/injured many others, here we are, witnessing the partial collapse of the grain Silos. #Lebanon
— Luna Safwan - لونا صفوان (@LunaSafwan) July 31, 2022
pic.twitter.com/Y3IZuLptdh
Ovog meseca je izbio požar u severnom bloku silosa usled fermentisanja zrna.
Vatrogasci i libanski vojnici nisu mogli da ugase vatru i ona je tinjala nedeljama, a smrad se širio po gradu. Ubrzo se odustalo od takvih nastojanja, jer je vlaga samo pogoršala stanje.
Ministarstvo unutrašnjih poslova je kasnije reklo da se požar proširio pošto je zahvatio električne kablove u blizini.
Ministarstva ekologije i zdravlja su prošle nedelje dala instrukcije stanovnicima koji žive kraj luke da ostanu u svojim domovima i dobro provetrenom prostoru, a da napolju nose maske.
Stanovnike je smrad podsećao na traume koju su doživeli zbog eksplozije.
Libanski Crveni krst podelio je onima koji žive u blizini maske KN-95 i zvaničnici su naredili vatrogascima i lučkim radnicina da se ne približavaju silosima.
Emanuel Diran, francuski građevinski inženjer koji se dobrovoljno prijavio da bude član državnog tima eksperata, izjavio je još ranije za AP da je oštećeni silos oslabljen požarom što je očito ubrzalo pad.
Libanske vlasti su prethodno upozorile da se rušenje silosa očekuje. To se danas i dogodilo, a sa mesta rušenja podigao se veliki oblak prašine.
U aprilu je Vlada Libana odlučila da silos sruši, ali je ta odluka suspendovana zbog protesta porodica žrtava i preživelih. Oni su smatrali da u silosima možda ima dokaza korisnih za istragu, te da bi mogao da ostane kao spomenik tragičnog incidenta.
Istraga je pokazala da su visoki bezbednosni i zvaničnici vlade znali da je opasan materijal uskladišten u luci, ali niko do sada nije optužen.
Eksplodiralo je gotovo 3.000 tona amonijum nitrata, visokoeksplozivnog materijala, koji se koristi za đubrivo.
Osumnjičeni zvaničnici su tužili sudiju koji je vodio istragu, pa je ona suspendovana od decembra.
BONUS VIDEO: Bejrut godinu dana od eksplozije
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: