Navodni kineski špijun otkriven je u ponedeljak kao osnivač projekta princa Endrua, vojvode od Jorka, čiji je cilj bio da zaradi novac u Kini.
Jang Tengbo je imenovan za osumnjičenog stranog agenta u centru špijunskog skandala nakon što je ukinut sudski nalog koji mu je dao anonimnost. Kineski biznismen, navodni špijun koji se mešao sa ličnostima iz britanskog establišmenta, bio je jedan od osnivača vojvodinog projekta Pitch@Palace China. Veruje se da je vojvoda imao finansijsku korist od šeme zahvaljujući klauzuli koja mu omogućava da zadrži 2 odsto investicionih poslova, prenosi Jutarnji list.
Ovo otkriće vrši pritisak na princa Endrua da otkrije koliko je zaradio od partnerstva i da li su neka sredstva promenila vlasnika. Ranije ove godine ispostavilo se da on sada privatno finansira svoj dom i bezbednost, ali izvor finansiranja nije poznat. „Svako ko je zaradio proviziju ili profit radeći sa navodnim kineskim špijunom mora da bude čist kako bi sprečio dalju zabrinutost zbog masovnog zataškavanja“, rekao je Ričard Tajs, zamenik lidera političke partije reformista.
Princ Endru se neće pridružiti kraljevskoj porodici za Božić u Sandringemu nakon što je pozvan da „uradi pravu stvar“ i da bude diskretan kako bi izbegao da izazove dodatnu neugodnost kralju. I vojvoda i njegova bivša supruga, vojvotkinja od Jorka, izbegavaće porodična okupljanja, saznaje The Telegraph.
Jangov identitet je otkriven nakon pritiska poslanika tokom velike rasprave oko odluke o anonimnosti. Iain Dankan Smit, bivši lider Torijevaca, kritikovao je sudski nalog. Ali u ponedeljak Jangov advokat, rekao je da njegov klijent želi da se nalog poništi i da je Viši sud odlučio da se njegov identitet otkrije.
U izjavi izdatoj nakon što je nalog ukinut, Jang (50) je negirao navode da je špijun i insistirao da voli Veliku Britaniju „kao svoju drugu domovinu“.
„Zbog visokog nivoa spekulacija i lažnog izveštavanja u medijima i drugde, zatražio sam od svog pravnog tima da otkrije moj identitet. Nisam učinio ništa loše ili nezakonito i zabrinutosti koje je protiv mene izneo Ministarstvo unutrašnjih poslova su neosnovane. Široko rasprostranjen opis mene kao ‘špijuna’ je potpuno netačan. Politička klima se promenila i ja sam, nažalost, postao žrtva toga“, rekao je on.
„Kada su odnosi dobri i traže kineske investicije, dobrodošao sam u Veliku Britaniju. Kada se odnosi pogoršaju, zauzima se antikineski stav i ja sam isključen. Gradio sam svoj privatni život u Velikoj Britaniji tokom dve decenije i volim zemlju kao moj drugi dom nikada ne bih učinio ništa što bi naštetilo interesima Ujedinjenog Kraljevstva“, dodao je on.
Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova rekao je u ponedeljak da je Kina uvek bila otvorena i transparentna i da se nikada nije bavila prevarom ili mešanjem u poslove. Portparol je dodao da neosnovane spekulacije „nisu vredne pobijanja”. U saopštenju na svom sajtu, kineska ambasada u Londonu pozvala je „britansku stranu da odmah prestane da stvara problematičnu situaciju, zaustavi političku manipulaciju protiv Kine i prestane da podriva normalnu razmenu osoblja između Kine i Ujedinjenog Kraljevstva“.
Jang, kome je zabranjen ulazak u Veliku Britaniju iz razloga nacionalne bezbednosti, možda stoji iza Hampton Group International, lobističke firme sa jakim vezama sa Kinom. Do sada su kompanija i preduzetnik uglavnom bili neprimećeni. Ali njegova navodna mreža uticaja, koja se proteže kroz Peking, Vestminster i kraljevske palate, sada može biti potpuno razotkrivena. Radio je kao mlađi državni službenik u Kini pre nego što se preselio u Jork 2003. Tamo je njegovo znanje engleskog jezika brzo napredovalo i diplomirao je javnu administraciju, navodi Bi-Bi-Si. Jang je 2005. godine osnovao stratešku konsultantsku firmu kako bi pomogao poslovnim rukovodiocima u Pekingu da se umreže na međunarodnom nivou.
Počeo je da koristi anglizovano ime Kris Jang i bio je centralna figura u organizovanju prvog britansko-kineskog samita poslovnih lidera. Čini se da je prvi put bio povezan sa vojvodom preko Pitch@Palace, inicijative koju je vojvoda pokrenuo 2014. godine, tri godine nakon što je bio primoran da se povuče sa mesta trgovinskog izaslanika.
Šema, osmišljena da privuče investicije za ambiciozne preduzetnike, omogućila je vojvodi da nastavi sa jednim od svojih omiljenih obrazaca – korišćenjem kraljevskog brenda za razvoj poslovnih dogovora i odnosa. Kada je Pitch@Palace China pokrenut 2016. godine, pozdravljen je kao platforma za podsticanje saradnje Kine i Velike Britanije tokom „zlatne ere“ odnosa između dve zemlje. Navodni špijun je nekoliko meseci kasnije javno progovorio o ovom slučajnom razvoju događaja, rekavši da je „kroz veoma neočekivanu priliku, princ poverio da ovaj projekat donesemo u Kinu“.
Ali dok je operacija Pitch@Palace sa sedištem u Velikoj Britaniji bila neprofitna kompanija, prekomorska podružnica Pitch@Palace Globala bila je u vlasništvu samog vojvode i bila je postavljena da ostvaruje profit posredovanjem u poslovima između tehnoloških startapova i bogatih investitora. Uslovi i odredbe za Pitch@Palace Global pokazali su da kompanija – koju je vojvoda značajno kontrolisao – ima pravo na 2 procenta udela u bilo kom investicionom ugovoru tokom tri godine. U 2017. godini, Sia Hua, izvršni potpredsednik Pitch@Palace China, rekao je da je pokrenuo fond od 10 milijardi juana (1 milijardu funti) za odabrana nova preduzeća.
Jang je takođe pomogao u posredovanju u kineskim planovima za proširenje Gordonstouna, prinčeve bivše škole. Škola je potpisala ugovor sa Hampton Group International za otvaranje kampusa u Kini. Nakon što je The Telegraph razotkrio dogovor, Gordonstoun – internat u Škotskoj koji je pohađao i kralj Čarls III. – saopštio je da je raskinuo partnerstvo sa Hempton grupom.
Detalji o vojvodinoj vezi sa Jangom pokrenuli su ozbiljna pitanja o tome kako on finansira svoj raskošan životni stil, koji uključuje održavanje Rojal Lodža, njegove kuće od 30 soba u Vindzoru, kojoj su potrebne opsežne popravke. Smatra se da se troškovi održavanja, kao i njegov privatni račun osiguranja, kreću u milione funti godišnje. Ranije ove godine, kralj Karlo III. je smanjio finansiranje princa Endrua, nadajući se da će ga to podstaći da se preseli na jeftiniju nekretninu. Ali onda se ispostavilo da je vojvoda imao sredstva da sam plati održavanje i obezbeđenje. Izvor ovih sredstava nikada nije otkriven.
Zabrinutost zbog Jangove umešanosti u Pitch@Palace nije prvi put da se poslovni poduhvat nađe pod lupom. Selman Turk, koji je optužen za krađu više od 40 miliona funti od turske naslednice Nebahat Evijap Isbilen, osuđen je na 12 meseci zbog nepoštovanja suda ranije ove godine nakon što nije dao iskaz uprkos tome što mu je to naložio sudija. Vojvoda i vojvotkinja od Jorka, kao i njihove ćerke, dobili su 1,4 miliona funti koje je bivši bankar Goldman Saksa navodno uzeo od Nebahat Evijap Isbilen.
Nakon što je Jangov identitet otkriven, ispostavilo se da je organizacija sa obeležjima uticaja kineske vlade pohvalila njegov pristup dvojici britanskih premijera. Fotografije Janga sa bivšim premijerom Dejvidom Kameronom i bivšom premijerkom Terezom Mej predstavljene su kao dokaz njegovog uticaja kada mu je uručena nagrada 2019. godine, preneo je Radio Slobodna Azija. Organizacija je takođe izvestila da je Jang kineskoj državnoj televiziji rekao da je susret sa Kameronom u Dauning stritu bio prekretnica u njegovoj karijeri. Princ Endru je rekao da je „prekinuo svaki kontakt“ sa Jangom kada je vlada prvi put izrazila zabrinutost u vezi sa njim.
Veruje se da je vojvoda od Jorka – koji ima istoriju sramotnih i privatnih i poslovnih kontroverzi – sreo Janga oko 2015. Okolnosti tog prvog susreta su nejasne, ali su u oktobru 2015. kineski predsednik Si Đinping i njegova supruga Peng Lijuan boravili u državnoj poseti Velikoj Britaniji. Princ Endru se pridružio predsedniku na banketu u Guildholu. Sledećeg dana, vojvoda od Jorka i Si posetili su Inmarsat, vodećeg provajdera globalnih satelitskih komunikacionih usluga, pre nego što su se pridružili konferenciji u hotelu Mandarin Oriental. Godinu dana kasnije, lansiran je Pitch@Palace China.
U maju 2017, princ Endru je bio domaćin „promotivne večere“ Pitch@Palace u zamku Vindzor. Među gostima su bili Liu Sjaoming, kineski ambasador u Britaniji, njegova supruga Hu Pinghua, Rupert Pirs, izvršni direktor Inmarsata, i oko 100 kineskih i britanskih biznismena. Liu je u svom govoru izrazio nadu da će poslovne zajednice obe zemlje iskoristiti priliku koju pruža Pitch@Palace China za jačanje odnosa, a princ Endru je okupljenim gostima rekao da je Sijeva državna poseta postavila odnose između dve zemlje na put razvoja bez presedana. Rekao je da bi želeo da iskoristi svoj poseban uticaj da pomogne kineskim preduzetnicima da razviju svoje poslovne inicijative u Velikoj Britaniji i ostatku sveta.
Godinu dana kasnije, vojvoda je bio u Kini na nizu zvaničnih angažmana – među njima i dva sastanka sa osnivačima kineskog kluba Pitch@Palace u dva različita hotela u Pekingu. Vojvoda od Jorka je pozvao Janga u Bakingemsku palatu na sastanak 25. juna 2018. i ponovo četiri dana kasnije, ovog puta zajedno sa Vang Binganom, kineskim zamenikom ministra trgovine, a zatim je otputovao u Kinu, kao i njegova sekretarica.
U februaru 2020, Bakingemska palata je osetila potrebu da se distancira od njegovih aktivnosti nakon što se pokazalo da je prisustvovao večeri koju je priredio Liu. Sastanak je zabeležen na fotografijama koje su vojvoda, vojvotkinja od Jorka, princeza Beatris i njen verenik Edoardo Mapeli Moci postavljeni na Liuov nalog na Tviteru, što je jedno od prvih pojavljivanja vojvode od Jorka otkako je bio primoran da se povuče sa javnih dužnosti.
Liu je rekao da je vojvoda „prosledio“ poruku od kraljice, izražavajući saučešće zbog izbijanja korona virusa, dok su kraljevski pomoćnici insistirali da se svaka zvanična poruka monarha postavi na kanale društvenih medija i objavi na uobičajen način. U godinama nakon toga, Jang, isprva poznat samo kao H6, dok Viši sud nije naredio da se ukine nalog za anonimnost, izrastao je u „bliskog poverenika“ vojvode od Jorka, prema sudskim dokumentima, prenosi The Telegraph.