Nezavisni ekspert za ljudska prava danas je izrazio zabrinutost zbog neprekidnog i nepovratnog uništavanja istorijskih zgrada u Beogradu i represije nad onima koji pokušavaju da zaštite te lokalitete.
„Jednostranim uklanjanjem statusa kulturnog dobra istorijskih lokaliteta, Vlada Srbije ih je lišila pravne zaštite. Ovo je otvorilo vrata privatnim interesima da kupuju lokacije i započnu rušenje“, rekla je Aleksandra Ksantaki, specijalna izvestiteljka UN za oblast kulturnih prava.
„Međunarodno pravo priznaje ključnu ulogu kulturnog nasleđa u zaštiti i uživanju ljudskih prava. Namerno uništavanje ili oštećenje kulturnog nasleđa predstavlja ne samo kršenje kulturnih prava već i kršenje šireg spektra ljudskih prava.“
Odluka Vlade od 14. novembra nije sledila zakonske procedure propisane nacionalnim zakonom o nasleđu i doneta je bez javne rasprave o budućoj upotrebi ovih lokacija i bez odgovarajuće konsultacije, rekla je Ksantaki.
Kolektivi građana koji pokušavaju fizički da spreče uništavanje Starog savskog mosta kroz mirna okupljanja uklonjeni su od strane policije, a navodno je primenjen značajan politički pritisak na institucije koje se bave kulturnim nasleđem kako bi se smanjio javni otpor prema odlukama.
„Potpuno ignorisanje stručnosti i neuspeh u sprovođenju inkluzivnih javnih konsultacija sa svim pogođenim populacijama direktno potkopava obaveze Srbije da zaštiti svoje kulturno nasleđe. Takve akcije krše obavezu da se dobije slobodna, prethodna i informisana saglasnost od pogođenih zajednica pre nego što se krene sa uništavanjem ili izmenom lokacija kulturnog nasleđa“, rekla je Ksantaki.
„Takođe sam veoma zabrinuta zbog mešanja vlade u autonomiju kulturnih institucija i opšte klime straha koju je stvorila u vezi sa zaštitom nasleđa u zemlji.“
Ekspertkinja je bila u kontaktu sa Vladom Republike Srbije u vezi sa ovim pitanjima i čeka odgovor od nadležnih vlasti.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare