Uticajni šiitski sveštenik Muktada al-Sadr najavio je da će podneti ostavku sa pozicije u iračkoj politici, a stotine njegovih nezadovoljnih sledbenika upali su u vladinu palatu kao odgovor, što je izazvalo nasilne sukobe sa snagama bezbednosti u kojima je najmanje pet demonstranta ubijeno.
Medicinski zvaničnici su saopštili da je najmanje 60 demonstranata povređeno zbog suzavca i fizičkog obračuna sa policijom u protestima koji su usledili nakon najave sveštenika da se povlači iz političkog života.
Sustained gunfire heard near Iraqi parliament complex in Baghdad's Green Zone amid reports of heavy fighting involving Iran-backed and pro-Sadrist militants pic.twitter.com/w00IZ3EW19
— Factal News (@factal) August 29, 2022
Iračka vojska objavila je policijski čas širom zemlje, a privremeni premijer je suspendovao sednice kabineta kao odgovor na nemire.
Iračka vlada je u ćorsokaku otkako je Al-Sadrova stranka osvojila najveći deo poslaničkih mesta na oktobarskim parlamentarnim izborima, ali nedovoljan broj da obezbedi većinsku vladu.
The fire raged towards some tents in front of the Iraqi parliament.#Baghdad, #Iraq pic.twitter.com/BxWJVWi2mr
— خالد اسكيف (@khalediskef) August 29, 2022
Njegovo odbijanje da pregovara sa svojim šiitskim rivalima, koje podržava Iran, i izlazak iz pregovora dovelo je zemlju u političku neizvesnost i nestabilnost usred intenziviranja međušiitskih prepirki.
Da bi unapredio svoje političke interese, Al-Sadr je svoju retoriku umotao u nacionalističku i reformsku agendu koja snažno odjekuje medju njegovom širokom bazom birača uglavnom iz najsiromašnijih slojeva iračkog društva.
The Pro Sadrist tents are on fire which is near Iraqi Parliament and inside the Baghdad Green Zone. pic.twitter.com/nMyB1BuUN8
— Real Mac Report (@RealMacReport) August 29, 2022
Oni pozivaju na raspuštanje parlamenta i vanredne izbore bez učešća grupa koje podržava Iran, a koje vide kao odgovorne za status kvo.
Tokom današnjih demonstracija, stotine demonstranata su užadima srušile barijere postavljene ispred vladine palate i probile kapije palate.
Mnogi su pohrlili u raskošne salone i mermerne dvorane palate, ključnog mesta susreta šefova iračkih država i stranih zvanica.
Protesti su takođe izbili u južnim provincijama sa većinskim šiitskim stanovništvom, pristalice Al-Sadra palile su gume i blokirale put u naftom bogatoj provinciji Basra, a stotine demonstriraju ispred zgrade guvernera u Misanu.
BONUS VIDEO: Upad demonstranata u zgradu parlamenta u Bagdadu
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: