Sastanci ruskog predsedika Vladimira Putina i njegovog beloruskog kolege Aleksandra Lukašenka nisu ništa neobično, ali današnji susret se ipak razlikuje od svih koji su održani tokom prethodne dve godine. U čemu je razlika? Putin je prvi put, posle 12 sastanaka, došao "na noge" Lukašenku. Zašto baš sada i šta to znači?
Kremlj je ovu posetu najavio kao radnu i dodao da će tokom sastanka lideri zvanično razgovarati o „strateškom partnerstvu“ dveju zemalja.
Putin/Lukashenko meetings:
— Steve Rosenberg (@BBCSteveR) December 18, 2022
22.02.21 in Russia
22.04.21 Russia
28.05.21 Russia
13.07.21 Russia
29.12.21 Russia
18.02.22 Russia
11.03.22 Russia
12.04.22 Russia
16.05.22 Russia
23.05.22 Russia
25.06.22 Russia
26.09.22 Russia
19.12.22 in Belarus
Pattern broken. Wonder why.
Ipak, zapadni mediji spekulišu da je u centru razgovora bio rat u Ukrajini, dok Bild prenosi da postoji sumnja da bi Putin ovu posetu mogao da iskoristi kako bi direktno uvukao Lukašenka u sukob.
Analitičari smatraju da Lukašenko nema mnogo načina na se izmigolji i „ne usliši“ Putinove želje. Iako do sada nije želeo da pošalje svoje trupe na front, ovoga puta bi mogao da poklekne.
Belorusija je ekonomski zavisna od Rusije, a Lukašenko ne bi ostao na vlasti nakon najvećih demonstracija u zemlji 2020. godine da nije bilo podrške Putina.
Takođe, naznake moguće veće vojne saradnje je i to što će ruske trupe održati vojne manevre u Belorusiji. Po završetku „taktičkih bataljonskih vežbi“ trebalo bi da bude konačno ocenjena „borbena sposobnost i borbena gotovost jedinica“, saopštilo je u ponedeljak Ministarstvo odbrane Rusije.
Belorusija je stavila Rusiji na raspolaganje svoje vojne baze za napade na Ukrajinu. U oktobru je Belorusija najavila i uspostavljanje zajedničkog vojnog saveza sa Rusijom. U tu svrhu u Belorusiji su stacionirane hiljade ruskih vojnika.
Uz to, i sam Lukašenko je pre nekoliko dana izjavio da su suverenitet i nezavisnost Belorusije nepovredivi, ali da se njegova zemlja neće nikada okrenuti protiv Rusije.
„Mi nikada nećemo biti neprijatelji Rusije. I nikada se nećemo okrenuti protiv Rusije. Ta zemlja i njeni ljudi su nam najbliži. Mislim da ćemo se držati te strategije sve dok smo na vlasti. Da smo postupali drugačije, završili bismo kao Ukrajina“, poručio je Lukašenko.
Da sumnje nisu neosnovane smatra i ukrajinski lider Vladimir Zelenski koji je rekao da je njegova zemlja spremna za sve moguće odbrambene scenarije protiv Moskve i njenog saveznika Belorusije.
„Šta god da Lukašenka ubede da uradi za Rusiju, to im nece pomoći, kao ni sve druge bolesne ideje u ovom ratu protiv Ukrajine i Ukrajinaca“, poručio je Zelenski.
Takođe, zvaničnici u Kijevu mesecima upozoravaju da bi susedna Belorusija mogla da se pridruži ruskim snagama i ponovo posluži kao lansirna platforma za novi napad i formiranje drugog fronta u višemesečnom ratu.
Sa druge strane, vojni eksperti, među kojima su i oni sa Instituta za proučavanje rata (ISW) smatraju da je sastanak sa Lukašenkom deo nastojanja da se pokaže „pokornost“, ali ne i da stvarno beloruske jedinice u rat.
BONUS VIDEO Kako je Makron dočekao Olenu Zelenski u Parizu