Foto: Beta/AP Photo/Omar Albam

Novi islamistički vladari Sirije počeli su danas dugo očekivanu konferenciju o nacionalnom dijalogu, ocenjujući je kao "retku istorijsku šansu" za ponovnu izgradnju zemlje posle pada bivšeg predsednika Bašara al Asada i gotovo 14 godina građanskog rata.

Oko 600 ljudi iz različitih delova Sirije pozvano je na skup u Damasku čiji su domaćini nove vlasti predvođene bivšom pobunjeničkom islamističkom grupom Hajat Tahrir al Šam (HTS). Ta grupa je predvodila blic ofanzivu u kojoj je svrgnut Asad početkom decembra.

„Kao što je Sirija oslobodila samu sebe prikladno je da se sama i izgradi“, rekao je privremni predsednik Ahmad al Šara okupljenima na konferenciji.

PROČITAJTE JOŠ:

„Ono što danas vidimo je izuzetna i retka istorijska šansa u kojoj moramo da iskoristimo svaki trenutak da služimo interesima našeg naroda i naše nacije i poštujemo žrtve njene dece“, rekao je on.

Na konferenciji u Damasku, gde je namera organizatora da predstavlja sve Sirijce posle više godina građanskog rata, prisutni su predstavnici građanskog društva, verskih zajednica, opozicione ličnosti i umetnici.Ali autnomna uprava koju predvode Kurdi, koja kontroliše veliki deo severoistoka Sirije i njihovo oružano krilo Sirijske demokratske snage, nisu pozvani. Prema organizatorima ni jedna oružana grupa nije dobila pozivnicu.

Danas je 35 stranaka autonomne kurdske administracije osudilo čisto simbolično predstavljanje na konferenciji, koje, prema njima, „ne odražava realnost sastavnih delova sirijskog društva“.

Takve konferencije „nemaju ni smisao ni vrednost i neće doprineti nalaženju konkretnih rešenja za krizu kroz koju prolazi zemlja“, saopštile su te stranke.

Foto: Beta/AP Photo/Omar Albam

Novi vladari Sirije, koji su obećali inkluzivnu političku tranziciju od kada su preuzeli vlast, biće pažljivo posmatrani i od strane Sirijaca i od međunarodne zajednice, pa i od zemalja koje još procenjuju da li da ukinu sankcije uvedene tokom Asadove autoritarne vladavine.

Sirija se suočava sa velikim izazovima, od ponovne izgradnje privrede i infrastrukture uništene ratom, do usvajanja novog ustava i pravnih mehanizama za osobe optužene za ratne zločine.

Iako je bilo mnogo manje incidenata osvete i kolektivnog kažnjavanja nego što se očekivalo, mnoge sirijske manjinske zajednice, uključujući Kurde, Hrišćane, Druze i Asadove alauite, zabrinute su za svoju budućnost i još nisu uverene u obećanja novih vladara o inkluzivnoj vladavini.

Grupa HTS ranije je bila povezana sa Al Kaidom, mada je prekinula veze s njima, a Al Šara se od tada zalaže za koegzistenciju.

Organizatori konferencije u Damasku rekli su da su pozvane sve sirijske zajednice. Danas su bile prisutne žene i članovi manjih verskih zajednica.

Na skupu treba da se donesu neobavezujuće preporuke za privremene vlasti u zemlji uoči sastavljanja novog ustava i formiranja nove vlade.

Nove sirijske islamističke vođe takođe se suočavaju sa izazovom transformisanja bivših pobunjeničkih frakcija u jedinstvenu nacionalnu vojsku i kažu da ona treba da kontroliše celu sirijsku teritoriju.

Neke sirijske oružane grupe, uglavnom kurdske Sirijske demokratske snage, koje podržavaju SAD i koje drže pod kontrolom severoistok Sirije do sada su odbile da se razoružaju i raspuste svoje jedinice.

Takođe izraelski premijer Benjamin Netanjahu rekao je  u nedelju da Izrael neće dozvoliti novoj sirijskoj vojsci ili HTS-u, bivšoj pobunjeničkoj grupi koja je predvodila svrgavanje Asada da uđe u oblasti južno od Damaska.

Foto: Beta/AP Photo/Omar Albam

Posle pada Asada izraelske snage ušle su u teritoriju u južnoj Siriji pored Golanske visoravni koje je Izrael anektirao i jasno dale do znanja da tu planiraju da ostanu neograničeno.

Nove sirijske vlasti nisu direktno odgovorile na Netanjahuovo upozorenje ali je Al Šara rekao na konferenciji u Damasku da Sirija mora čvrsto da se suoči sa bio kim ko hoće da „dira njenu bezbednost ili jedinstvo“.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar