Vlade Evropske unije i dalje su podeljene oko toga na koji nivo ograničiti cene ruske nafte kako bi se obuzdala sposobnost Moskve da finansira rat u Ukrajini, ali i da se ne izazove globalni šok u snabdevanju naftom.
Države EU u sredu nisu uspele da postignu dogovor o nivou cena ruske nafte, jer su predlog Grupe sedam zemalja (G7) za ograničenje od 65-70 dolara po barelu neke zemlje smatrale previsokom cenom, dok su je druge zemlje smatrale preniskom.
Evropska komisija, češki predstavnici u EU, Sjedinjene Države i predsedavajuća G7 Nemačka su u četvrtak razgovarali kako bi premostili razlike i postigli dogovor pre nego što gornja granica cena stupi na snagu 5. decembra.
Diplomate su rekle da se šest od 27 zemalja EU protivi limitu cena koji je predložila G7.
Poljska želi da se limit postavi na 30 dolara, tvrdeći da bi s ruskim proizvodnim troškovima, koje neki procenjuju na 20 dolara po barelu, predlog G7 omogućio Moskvi previše profita.
Litvanija i Estonija podržale su Poljsku u ovim tvrdnjama.
Kipar, Grčka i Malta, zemlje s velikom brodarskom industrijom koje mogu najviše izgubiti ako se ruska nafta ometa, tvrde da je gornja granica preniska i žele kompenzaciju za gubitak poslovanja ili više vremena za prilagođavanje.
„Sada se vodi mnogo bilateralnih razgovora na veoma visokim nivoima. Nakon napretka održaće se sastanak predstavnika svih zemalja EU. Nema smisla sazivati još jedan sastanak ako nema promena“, naveo je jedan diplomata EU, prenosi Rojters.
***
BONUS VIDEO: Osam uhapšenih zbog krimskog mosta: Curenje u naftovodu „Družba“