Prva grupa borbenih aviona Dassault Mirage 2000-5, nekada u sastavu francuskih vazdušnih snaga, stigla je u Ukrajinu. Ovi avioni su modifikovani kako bi nosili krstareće rakete SCALP-EG, koje je Francuska takođe isporučila Ukrajini, objavio je Forbs Hrvatska.
Dolazak ovih aviona predstavlja značajno pojačanje ukrajinskom ratnom vazduhoplovstvu u trenutku kada su im sposobnosti za duboke udare ključne. Ukrajinske vazdušne snage ciljaju ruske komandne tačke, nastojeći da poremete koordinaciju neprijateljskih jedinica na frontu i pruže podršku trupama na terenu.
Francuski predsednik Emanuel Makron obećao je Ukrajini višak ovih aviona još u junu prošle godine. Ukrajinski piloti i tehničari su u međuvremenu prošli ubrzanu obuku u Francuskoj, a sada su prva tri aviona spremna za akciju. „Sada će učestvovati u odbrani ukrajinskog neba“, izjavio je francuski ministar odbrane Sebastijen Lekornu.
Avioni Miraž (Mirage) se pridružuju rastućoj floti zapadnih borbenih letelica u Ukrajini, uključujući bivše evropske avione Lockheed Martin F-16. Ove letelice su namenjene da nadomeste gubitke ukrajinske avijacije, koja je do sada uglavnom koristila sovjetske avione iz skladišta ili preostale iz ranijih sukoba. Tokom rata Ukrajina je izgubila oko 100 sovjetskih aviona zbog ruskih projektila, a dodatnih 85 F-16 i potencijalno 12 ili više Miraža 2000 pomoći će u očuvanju vazdušne borbene moći, piše Forbs Hrvatska.
F-16 avioni, uključujući desetak isporučenih iz Danske i Holandije, uglavnom su angažovani na protivvazdušnim misijama, ciljajući ruske bespilotne letelice i krstareće rakete koje pogađaju ukrajinske gradove.
Za razliku od F-16, Miraž avioni su posebno prilagođeni za napade na kopnene ciljeve. Francuzi su modifikovali Miraž 2000-5 tako da mogu nositi ne samo rakete SCALP-EG, već i klizne bombe Hammer. Rakete SCALP-EG imaju domet do 250 kilometara i bojeve glave od 1.300 kilograma, što ih čini ključnim za uništavanje ruskih komandnih centara i drugih strateških ciljeva.
Ukrajinske vazdušne snage već mesecima ciljaju komandne tačke ruskih trupa, uključujući položaje 810. brigade marinske pešadije, čime su oslabili koordinaciju neprijateljskih snaga u regionu Kurska. Ovi napadi omogućili su ukrajinskim trupama da izvedu uspešne kontraofanzive u tom području.
Efikasnost Miraž aviona zavisiće od dostupnosti kvalitetne municije. Nije poznato koliko je raketa SCALP-EG Ukrajina dobila od Francuske i Italije, ali se procenjuje da je reč o oko stotinu projektila. Francuska radi na povećanju proizvodnje i planira da proizvede novu seriju raketa SCALP-EG, od kojih bi deo mogao završiti u Ukrajini. „Da, nastavljamo isporuke raketa SCALP“, potvrdio je francuski ambasador u Ukrajini Gael Aler.
Paralelno, Ukrajina razvija sopstvenu municiju za duboke udare, koja se trenutno testira na starim sovjetskim avionima poput Suhoja Su-24. U budućnosti, ova municija bi mogla biti korišćena i na Miraž avionima, što bi omogućilo njihovo angažovanje čak i u slučaju iscrpljenosti zaliha SCALP-EG raketa.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare