Ana Kotur-Erkić je pre osam meseci izgubila bebu. Živela je tri dana po rođenju. Dok je sakupljala dokumentaciju za sahranu bebe, saznala je da ima zakonsko pravo na porodiljsku naknadu, budući da je rodila živo dete. Kontakt je dala Gradskoj upravi Banjaluke i odlučila da prihvati naknadu. Međutim, nedavno je s nepoznatog broja dobila poruku koja ju je uznemirila.
“Ponosni smo na činjenicu da Banjaluka može biti uz Vas u svim važnim trenucima, posebno u trenucima kada se ostvarujete u ulozi roditelja. Podrška porodiljama samo je jedna od značajnih politika koje smo ostvarili u našem gradu, jer Banjaluka je porodica”, pisalo je u poruci.
Broj s kojeg je Ana dobila poruku nije registrovan na aplikacijama za komunikaciju Viber i WhatsApp, niti u imeniku operatera Mtel iz kojeg navode da nije reč o pretplaćenom broju, već dopuni za koju, ukoliko se radi o uznemiravaju, upućuju na prijavu policiji, prenosi N1 Sarajevo.
Kotur-Erkić kaže da ju je, kao roditelja koji je izgubio bebu, poruka uvredila i podsetila na političke slogane.
“Prva asocijacija koju sam imala kada sam pročitala poruku – ‘o ne, političko lešinarstvo’, jer je poruka obilovala rečenicom ‘Banjaluka je porodica, nama je važno’. Kome nama?“, pita se Ana.
Podršku porodiljama pruža Grad Banjaluka na čijem sajtu je navedena procedura za slanje zahteva Odeljenju za društvene delatnosti, ali i informacije o broju odobrenih pomoći. Broj Odeljenja kojem je Ana dala svoj kontakt prilikom slanja zahteva nije isti kao broj s kojeg je dobila poruku.
U ovom Odeljenju negiraju da su prosledili dalje broj telefona.
Novinarima Detektora javili su se i drugi građani koji su prijavili neovlašćeno deljenje njihovih brojeva telefona različitim kompanijama i u različite svrhe.
Iz Agencije za zaštitu ličnih podataka su potvrdili da je broj telefona lični podatak i da se tako tretira u skladu sa zakonom, ukoliko se uz pomoć njega može utvrditi identiet.
Dragana Obančić, referent za demografiju Odeljenja za društvene delatnosti Uprave Grada Banjaluka kaže da je pristup bazi podataka koji su dobijeni za ostvarivanje prava porodiljske naknade vrlo ograničen.
“Suštinski, Odeljenje ima pristup ili ako je još uključeno neko drugo odeljenje ili recimo kabinet, ali koristi se isključivo u te svrhe. Mi te brojeve koristimo da dopunimo njihovu dokumentaciju”, kaže Obančić.
Na pitanje da li pod kabinet misli na kabinet gradonačelnika, Obančić je potvrdila. “Da, ali konkretno nisu koristili”, objašnjava ona.
Poruke sadržaja kakav je dobila Ana, koja je jedino ovom odeljenju dala broj telefona, kaže da nisu slali.
“Što se mene tiče, ja nisam. Ali treba proveriti i sa ostalim šefovima odeljenja. Ipak, koliko ja imam informaciju, nismo slali”, dodaje ona.
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković nije odgovarao na pozive i poruke za komentar.
Ana Kotur-Erkić danas pokreće pravne korake zbog kršenja prava na porodični život i privatnost. Ona smatra da njen porodični status majke deteta kojeg više nema ne sme da zna i koristi niko izuzev osobe koja odlučuje o određenom pravu za koju je ona dala saglasnost.
“Ovde je stvar i krivičnih odgovornosti, odgovornosti institucija koje se bave zaštitom ličnih podataka, i ovde je stvar odgovornosti prema javnosti, sad govorimo o gradonačelnikovom bilbordu na kojem on kaže ‘Banjaluka je porodica, srećni praznici’, ta rečenica ista je korišćena u poruci koju sam ja dobila”, objašnjava Kotur-Erkić.
Kotur-Erkić kaže da slučajevi kao njen kod pojedinaca mogu izazvati ozbiljne posledice.
“Ja šest meseci već radim sa psihologom na onome što sam preživela kao traumu i stvarno se dobro nosim s tim, ali ovo znači da se ja vraćam pet koraka unazad. I šta je osobama koje nemaju nikakav kapacitet za oporavak”, pita ona.
BONUS VIDEO: Kuća porodice u kojoj je dogodila tragedija