U Austriji nezaustavljivo raste broj pacijenata u bolnicama, intenzivne nege su pune, Grčka je produžila zabranu ulaska u zemlju, u Italji je sve više slučajeva obolelih, dok Mađarska ide po ključ.
Udruženje anesteziologa, reanimativne i intenzivne medicine izrazilo je danas zabrinutost zbog aktuelne situacije u jedinicama intenzivne nege.
U protekle dve nedelje porastao je broj pacijenata na odeljenjima intenzivne nege za više od 23 odsto.
Trenutno u Austriji ima 23.216 aktivno obolelih, od kojih je 1.522 hospitalizovano, a 331 se nalazi na intenzivnoj nezi.
Broj umrlih porastao je za 19, na ukupno 8.732.
Od početka pandemije u Austriji je pozitivno na korona virus testirano 476.980 osoba, a izlečeno 445.032.
Kada je reč o vakcinaciji, do sada je sprovedeno 815.467 vakcinacija.
U austrijskoj pokrajini Salzburg potvrđen je prvi slučaj brazilskog soja koronavirusa.
Sumnja se pojavila 23. februara, kada je uzorak poslat na sekvenciranje, koje je pokazalo da se radi o brazilskom soju.
Ovo je prvi slučaj brazilskog soja u Austriji, gde je već dominantan britanski soj, a u pokrajini Tirol prisutan je i južnoafrički.
Brazilskim sojem se zarazio jedan muškarac, koji, prema ranijim izjavama, nije putovao pre oboljenja. On je već preležao koronavirus i nakon negativnog testa pušten je iz karantina.
Ostale države
Grčka
Grčka je danas produžila zabranu dolaska vazdušnim, kopnenim i morskim putem, putnicima iz okolnih zemalja, a to pravilo važi i za putnike iz zemalja trećeg sveta, prenela je agencija MIA.
Prošle nedelje, Grčka je pooštrila mere na graničnim prelazima Evzoni i Kakaviji na severu zemlje, prema Severnoj Makedoniji, odnosno Albaniji.
Carina radi kraće (od 7.00 do 17.00) i ograničen je broj ljudi koji dnevno može da uđe u zemlju na 400, a za njih je obavezan i četrnaestodnevni karantin.
Svako ko želi da uđe u Grčku mora da prođe brzi antigen test na koronavirus, uključujući i vozače kamiona.
Nove restriktivne mere su izazvale probleme, pa su grčki i makedonski vozači protestovali na Evzoniju u petak.
Turistima takođe nije dozvoljeno da uđu, ali mogu da dođu preko prelaza sa Bugarskom Promačonas, samo je potrebno da pokažu negativan PCR test urađen u prethodna 72 sata.
Ulazak se ne zabranjuje građanima članica EU, kao i građanima Australije, Novog Zelanda, Južne Koreje, Tajlanda, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Velike Britanije, Rusije i Izraela.
Iz zabrane ulaska su izuzeti zdravstveni radnici, osobe koje imaju prebivalište u EU, članovi diplomatskih misija, diplomate, vozači kamiona, putnici koji su u tranzitu, studenti, pazitelji starijih osoba i osobe sa hendikepom i poljoprivredni sezonski radnici.
Oni mogu da uđu u Grčku, ali moraju da pokažu negativan PCR test.
Mađarska
U Mađarskoj su stupila na snagu oštrija ograničenja da bi se smanjio broj hospitalizovanih i umrlih od koronavirusa.
Po odluci Vlade, rade samo prodavnice prehrambenih proizvoda, apoteke, benzinske pumpe i trafike, većina drugih prodavnica je zatvorena na dve nedelje, a obdaništa i osnovne škola do 7. aprila.
Vlada je pozvala preduzeća da dozvole zaposlenima da rade od kuće.
U Mađarskoj đaci onlajn nastavu imaju od novembra, kada su zatvoreni kafei, restorani i teretane.
Premijer Viktor Orban upozorio je da su bolnice znatno opterećenije nego tokom prethodnih „talasa“ epidemije i da su oštre mere neophodne da ne bi došlo do „tragedije“.
„Sledeće dve nedelje biće teške … ali ako želimo da otvorimo do Uskrsa, moramo sada da zatvorimo“, rekao je Orban u petak.
Broj pacijenata na respiratorima se u mađarskim bolnicama više nego udvostručio u poslednje dve nedelje, a naglo raste i broj umrlih.
Francuska
Francuska vlada je upozorila zdravstvene radnike da će možda vakcinacija za njih biti zakonski obavezujuća, nakon što je premijer Žan Kasteks otkrio da je svega 40 odsto medicinara vakcinisano.
Portparol vlade Gabrijel Atal je apelovao na sve koji rade u zdravstvenom sektoru i imaju prioritet prilikom vakcinisanja, da to urade.
„U prethodnih godinu dana naši zdravstveni radnici su se ponašali kao heroji, ali broj vakcinisanih među njima je danas neprihvatljiv. Ukoliko ste zdravstveni radnik, bilo bi neodgovorno od vas da odbijete vakcinu“, rekao je Atal tokom pitanja čitalaca Le Parisijena.
Atal je rekao da će vlada pokušati principom štapa i šargarepe da apeluje na zdravstvene radnike da prime vakcinu, ali ukoliko ne uspeju na taj način, možda će vakcinacija biti zakonski obavezna za njih.
„Svi su zasukali rukave da nas izvedu iz ove epidemije. Sada treba da podignu rukave skroz do ramena kako bi bili vakcinisani“, poručio je Atal.
Atal je samo nastavio ono što je premijer Kasteks govorio prošlog četvrtka, kada je izjavio da medicinari imaju „obavezu prema sebi, porodicama i ljudima do kojih im je stalo“ da se vakcinišu.
Le Parisijen je opisao Atalove komentare kao „delikatnu pretnju koja snažno udara“.
Engleska
Đaci u Velikoj Britaniji su se vratili u školske klupe posle dva meseca onlajn nastave, a premijer Boris Džonson je izjavio da nastoji da zemlju „približi osećanju normalnosti“.
Milioni srednjoškolaca i studenata biće nekoliko nedelja obavezni da se testiraju, jer vlasti žele da brzo otkriju i izoluju asimptomatske slučajeve da ne bi ponovo bilo zatvaranje škola.
Zato će se srednje škole i fakulteti otvarati postepeno da bi se omogućilo testiranje, za šta je vlada školama podelila 57 miliona brzih testova, ali ima sumnji u njihovu pouzdanost.
„Oprezni smo da ne bismo poništili napredak koji smo do sada postigli“, rekao je Džonson i pozvao građane i da se vakcinišu.
Velika Britanija ima najveću smrtnost u Evropi tokom pandemije, skoro 125.000 umrlih.
Italija
U Italiji je više od 21.000 novozaraženih, još 207 osoba je preminulo od koronavirusa, a procenat inficiranih u odnosu na broj testiranih je porastao na 7,6.
Posle skoro dvomesečne stagnacije, ponovo raste broj zarženih pacijenata na bolničkom lečenju, kojih je više od 20.000, a i broj bolesnika u odeljenjima intenzivne nege takođe raste.
Mediji pišu o volonterki Crvenog krsta, koja je bila zdrava, nakon testiranja lečila se kod kuće kao asimptomatična, ali je njeno stanje naglo pogoršano do mere da je priključena na respiratore u bolnici u Firenci.
Najnovije antikovid mere vlade na snazi su tek 24 sata, ali zavničnici već najavljuju nova ograničenja jer se epidemiološka situacija pogoršva.
Ministar za zdravstvo Roberto Speranca tvrdi da će, sa epidemiološkog gledišta, ovaj mesec biti težak.
Vlada, ipak, za sada neće uvoditi karantin na celoj nacionalnoj teritoriji, jer je zaraza različito raširena u pojedinim regionima. Ali je, tvrdi ministar, već sigurno da će se proširiti u narednim danima broj takozvanih crvenih zona, područja gde je lokalna epidemiološka situacija teška a mere ograničenja blizu karantina.
Nemačka
Nemačka planira da poveća upotrebu vakcine AstraZeneke pošto su vlasti odobrile da može da se daje i starijima od 65 godina.
Stotine hiljada doza te vakcine nedeljama “skupljaju prašinu“ zbog razmatranja ko može da je dobije i sumnjičavosti među onima koji su imali uslova da je dobiju.
Po Evropskom centru za prevenciju i kontrolu bolesti, Nemačka je dobila 2,1 milion doza vakcine AstraZeneka, a upotrebila je samo 721.000.
Berlin danas otvara šesti centar za vakcinaciju na bivšem aerodromu Templehof u centru grada gde će se davati samo vakcina AstraZeneke koju su nemački regulatori odobrili prošle nedelje i za starije od 65 godina.
Po vakcinaciji Nemačka zaostaje za Velikom Britanijom i SAD. Do nedelje je u Nemačkoj dato 5,2 miliona doza vakcine, a obe doze su dobila 2,5 miliona ljudi, ili svega tri odsto od 83 miliona stanovnika.
Ministar finansija Olaf Šolc rekao je za televiziju ZDF da očekuje da će se krajem marta ubrzati taj proces i da će nedeljno moći da se daje i po 10 miliona vakcina.
BONUS VIDEO:
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: