Ričard Grenel, bivši ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Nemačkoj i izaslanik za Zapadni Balkan tokom predsednikovanja Donalda Trampa, mogao bi postati savetnik za nacionalnu sigurnost u novoj administraciji, nakon pobede Donalda Trampa na izborima.
Grenel je dugogodišnji blizak saradnik Donalda Trampa, a bio je aktivno uključen i u njegovu predizbornu kampanju.
„Veliko hvala hiljadama volontera koje sam sreo tokom poslednjih 7 nedelja, posebno u Mičigenu, Viskonsinu i Pensilvaniji. Vaše priče su me promenile. Vaš patriotizam je inspirativan. Vaša posvećenost da učinite Ameriku boljom je motivišuća. Kapiteni ‘Tramp Force 47’ su srce onoga što se upravo desilo. Nikada neću zaboraviti vaša lica i zagrljaje podrške koje sam dobio. Vi svi zaslužujete ovu pobedu. Amerikanci su zaista inspirativni“, poručio je Grenel nakon što je Donald Tramp postao pobednik na održanim izborima.
Rođen je 18. septembra 1966. godine u Dženisonu, u Mičigenu. Osnovne studije završio je na Evangelističkom univerzitetu u Springfildu, a zvanje mastera stekao je na Univerzitetu Harvard.
Tokom mandata američkog predsednika Džordža Buša Grenel je radio kao predstavnik Stejt departmenta u Ujedinjenim nacijama. Potom je bio ambasador SAD-a u Nemačkoj, a onda do pre par godina šef svih tajnih službi u Americi i Trampov izaslanik u pregovorima Beograda i Prištine.
Karijeru Grenela, poznatog i kao Trampov buldožer, pratile su mnoge kontroverze, između ostalog, i jer je jedan od retkih na visokom državničkom položaju koji se javno deklariše kao gej osoba, pišu na sajtu Netlajn.
Naime, 2012. on je postao prvi otvoreno gej portparol republikanskog kandidata za predsednika u Americi, kada je bio u timu Mita Romnija.
I tada i sada, Ričard je u vezi sa čovekom koji se zove Met Leši. Njihovu veliku ljubav potreslo je saznanje da Grenel ima Non-Hočking limfom, vrstu kancera krvi. Nakon toga je počeo lečenje hemoterapijom, tokom kog je imao brojne teške nuspojave. On je i tada nastavio da ide na posao, a najveća podrška bio mu je baš partner Met.
„Srećom, podrška saradnika i Meta pomogla mi je da pregrmim ovaj strašan period”, kazao je on svojevremeno za sajt The ASCO Post.
U tim danima Met je čak osmislio aplikaciju kako bi što više olakšao lečenje Grenelu i uz koju je on mogao da prati koje lekove kad uzima i kako se nižu reakcije i nuspojave.
Zanimljivo je i da je Ričard rođen u vrlo konzervativnoj religioznoj porodici, ali roditelji su prihvatili njegovu seksualnu orijentaciju. Odrastao je uz dva brata i sestru, a sa majkom ima poseban odnos.
Grenel je Trampov blizak saradnik, posebno kada je u pitanju spoljna politika. Tokom prvog mandata Trampove administracije, 58-godišnji Grenel obavljao je funkciju vršioca dužnosti direktora Nacionalne obaveštajne službe i ambasadora u Nemačkoj.
„Grenelove privatne veze sa stranim liderima i često oštra ličnost učinili su ga centrom nekoliko kontroverzi, što bi moglo otežati proces njegove potvrde u Senatu. Međutim, on se smatra glavnim kandidatom za poziciju savetnika za nacionalnu bezbednost, koja ne zahteva potvrdu Senata, iako nije isključeno da bi mogao biti imenovan i na neku poziciju koja bi zahtevala potvrdu Senata“, piše Rojters.
U međuvremenu je Grenel više puta viđan u Srbiji. Grenel se u društvu ministra finansija, Siniše Malog, provodio u jednom prestoničkom lokalu, a snimak iz noćnog provoda objavio je na svom nalogu na Tviteru.
U julu 2022. godine se Grenel prilikom predavanja na Fakultetu političkih nauka u Beogradu „pravdao“ kako ga ne plaćaju srpske vlasti, navodeći da su to klevete i neistine.
Tada je istakao da je došao u Srbiju sa grupom ljudi iz privatnog sektora kako bi videli mogućnosti za investiranje u regionu, a na pitanje da li će se sastati sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, odgovario je da bi mu bila čast.
„Ja sam Amerikanac koji voli ovaj region i želim da pomognem“, tvrdio je Grenel.
Ipak, ovo je naišlo na ozbiljno negodovanje i talas uvreda od strane Albanaca, koji su putem društvenih mreža burno reagovali.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare