Kineske vlasti sankcionisale su organizacije i pojedince iz Velike Britanije zbog širenja "laži i dezinformacija" da se muslimanska manjina Ujguri muče i zlostavljaju u zapadnoj provinciji Ksindžijang.
Kinesko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da su sankcionisali četiri entiteta i devet pojedinaca, uključujući lidera Konzervativne stranke Ijana Dankana Smita i njihovu Komisiju za ljudska prava.
Sankcije su, između ostalog, uvedene Istraživačkoj grupi za Kinu, koju su formirali konzervativci, nezavisnoj istraživačkoj grupi Ujgur tribunal i londonskoj firmi Eseks Kort Čejmbers, piše Gardijan.
Dankan Smit je poručio da sankcije shvata kao nešto na šta treba i hoće da se ponosi.
„Naša je dužnost da proivamo kinesku vladu zbog kršenja ljudskih prava u Honkongu i genocida nad Ujgurima“, poručio je on. „Mi koji živimo slobodno u vladavini prava moramo da govorimo u ime onih koji nemaju glas. Ako to znači da će bes Kine pasti na moju glavu, nosiću ga kao medalju“, naveo je on na Tviteru.
It’s our duty to call out the Chinese Govt’s human rights abuse in #HongKong & the genocide of the #Uyghurs. Those of us who live free lives under the rule of law must speak for those who have no voice. If that brings the anger of China down on me, I’ll wear that badge of honour. pic.twitter.com/kLqgd6Krpy
— Iain Duncan Smith MP (@MPIainDS) March 26, 2021
Sankcionisanim pojedincima i entitetima je zavranjeno da uđu na teritoriju Kine a kineskim državljanima i institucijama je onemogućeno da sarađuju sa njima.
Sankcije su osveta za set sankcija koje su Kini uvele SAD, EU, Britanija i Kanada zbog kršenja ljudskih prava Ujgura. Peking je već odvratio sankcijama protiv EU.
Aktivisti i UN kažu da je najmanje milion muslimana zatvoreno u kampovima u Ksindžijangu gde su naterani da rade i nad kojima se sprovodi nasilna sterilizacija i „prevaspitavanje“, što su optužbe koje Kina demantuje.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: