Skoro čim su se javile vesti o zemljotresu u Maroku, stigle su ponude pomoći iz celog sveta. Ali zemlja je do sada bila selektivna u onome što je odlučila da prihvati.
U saopštenju Ministarstva unutrašnjih poslova u nedelju se navodi da je Maroko „u ovoj fazi odgovorio na ponudu podrške prijateljskih nacija: Španije, Katara, Velike Britanije i Ujedinjenih nacija“.
Španija je poslala jedinicu za traženje i spasavanje sa psima tragačima, a Velika Britanija je rasporedila sličan tim, ali je bilo pitanje zašto Maroko spora prihvata druge ponude, prenosi BBC.
Francuska pomoć je u nadležnosti, ali je šef jedne humanitarne organizacije za spasavanje, Secouristes sans Frontieres, rekao je da njegovi humanitarni radnici nisu dobili zeleno svetlo od marokanske vlade vlade.
Alžir, koji je pre dve godine prekinuo diplomatske veze sa severnoafričkim susedom, rekao je da bi mogao da pošalje 80 specijaliziranih spasilaca iz svojih snaga civilne zaštite.
Bilo je i ponuda iz SAD, Tunisa, Turske i Tajvana, između ostalih.
Ali odluka o tome koju pomoć treba da se prihvati zaplela se u pitanja suvereniteta i geopolitike.
Postoje zategnuti odnosi između Francuske i Maroka, na primer, delom kao rezultat poteza francuskog predsednika Emanuela Makrona da se približi Alžiru.
Međutim, francuske vlasti su pokušale da umanje svaku ideju da su bile odbijene.
„Ovo je pogrešno postavljena kontroverza“, rekla je ministarka spoljnih poslova Ketrin Kolona, a prenosi agencija Rojters.
„Spremni smo da pomognemo Maroku. To je marokanska odluka i na njima je da odluči“, rekla je ona.
Maroko kaže da želi da zadrži kontrolu i ne želi da rizikuje potencijalno haotičnu situaciju sa desetinama zemalja i organizacija koje dolaze u pomoć.
„Nedostatak koordinacije u takvim slučajevima bio bi kontraproduktivan“, kažu tamošnje vlasti.
Ali vladin kritičar i aktivista Mati Munjib rekao je da je to pogrešan odgovor kada je pomoć očajnički potrebna, posebno u udaljenim oblastima.
„Mislim da je greška insistirati na suverenitetu i nacionalnom pitanju. Ovo nije trenutak za odbijanje, jer je pomoć neophodna, čak i razvijene zemlje prihvataju spoljašnju pomoć u katastrofama“, rekao je on za BBC-jev program Njuzdaj.
Hosam Elšarkavi, regionalni direktor za Bliski istok i severnu Afriku za Međunarodnu federaciju društva Crvenog krsta i Crvenog polumeseca (IFRC), nije bio voljan da kritikuje marokanske vlasti u tako teškom trenutku.
Organizacija daje novac lokalnom ogranku Crvenog polumeseca, ali IFRC takođe ima specijalističke timove u nadležnosti, spremne da odu u zemlju.
„Imamo iskustvo od 30 godina u ovakvim scenarijima, znamo sveobuhvatno – biće im potrebna međunarodna pomoć. Lokalni odgovor je do sada radio fantastičan posao, ali su iscrpljeni trećeg dana i biće im potrebna dodatna pomoć“, rekao je Elšarkavi.