Policija i obaveštajne službe u Srbiji koriste napredne forenzičke alate za mobilne uređaje i do sada nepoznati špijunski softver kako bi nezakonito nadzirali novinare, ekološke aktiviste i borce za ljudska prava, prema izveštaju "Amnesty Internationala".
Gardijan je danas objavio obiman tekst na ovu temu, čije delove prenosimo u nastavku.
Izveštaj ukazuje na to da srpske vlasti koriste forenzičke proizvode izraelske kompanije „Cellebrite“ za otključavanje i vađenje podataka sa mobilnih uređaja, dok je novi špijunski softver „NoviSpy“ korišćen za zaražavanje tih uređaja.
Prema Dinušiki Disanajake, zamenici regionalnog direktora „Amnesty Internationala“ za Evropu, srpske vlasti primenjuju „tehnologiju nadzora i digitalnu represiju kao instrumente šire državne kontrole i represije usmerene protiv civilnog društva“.
„Cellebrite“ proizvodi omogućavaju vladinim i policijskim agencijama da izvuku podatke sa raznih uređaja, uključujući najnovije Android i iPhone telefone, bez potrebe za šifrom uređaja.
Iako „NoviSpy“ nije tehnički toliko napredan kao „Pegasus“, on omogućava srpskim vlastima da prikupljaju osetljive lične podatke sa ciljanih telefona, uključujući mogućnost daljinskog aktiviranja mikrofona ili kamere.
Izveštaj je otkrio da su srpske vlasti koristile „Cellebrite“ alate za omogućavanje infekcija sa „NoviSpy“ na telefonima novinara i aktivista, uključujući najmanje dva slučaja kada su telefoni zaraženi tokom policijskih ispitivanja.
Jedan od najpoznatijih slučajeva dogodio se u februaru ove godine, kada je srpski novinar Slaviša Milanov kratko priveden pod izgovorom testa na alkohol. Njegov Android telefon je bio isključen kada ga je predao policiji, a šifra nikada nije tražena.
Nakon što je pušten, Milanov je primetio da je njegov telefon, koji je ostavljen na policijskoj stanici, bio izmenjen i da su podaci sa njega bili obrisani. Analiza Amnesty-jevog laboratorija pokazala je da je telefon otključan pomoću „Cellebrite“ alata i da je instaliran „NoviSpy“.
Slični dokazi pronađeni su za telefon ekološkog aktiviste Nikole Ristića, koji je takođe bio zaražen ovim špijunskim softverom.
Prema rečima Donnche Ó Cearbhailla, šefa Amnesty-jevog laboratorijskog tima za bezbednost, forenzički dokazi jasno pokazuju da je „NoviSpy“ instaliran dok je policija držala Milanov telefon, što potvrđuje da je infekcija bila moguća samo uz upotrebu naprednih alata kao što je „Cellebrite UFED“.
Amnesty International sa „visokim stepenom poverenja“ tvrdi da je za špijunski softver „NoviSpy“ odgovorna BIA (Bezbednosno-informativna agencija Srbije). Među metama špijuniranja našli su se i članovi organizacije Krokodil, koja se bavi pomirenjem na Balkanu.
Amnesty je obavestio Google o postojanju špijunskog softvera pre objave izveštaja. Google je uklonio softver sa pogođenih Android uređaja i poslao obaveštenja korisnicima o „državno podržanim napadima“.
Aktivisti koji su bili meta „Pegasus“ špijuniranja u Srbiji rekli su da su ostali duboko traumatizovani. Jedan od njih je izjavio:
„Ovo je izuzetno efikasan način da se potpuno obeshrabri komunikacija među ljudima. Sve što kažete može biti upotrebljeno protiv vas, što paralizuje i na ličnom i na profesionalnom nivou“.
Drugi je dodao: „Ili ćete se odlučiti za samocenzuru ili ćete govoriti, ali morate biti spremni da se suočite sa posledicama“.
Srpske vlasti nisu odgovorile na zahteve za komentar.
„NSO Group“, izraelska kompanija koja je razvila „Pegasus“, nije potvrdila da je Srbija njihov korisnik, ali je navela da ozbiljno shvata odgovornost u vezi sa ljudskim pravima i da se protivi bilo kakvoj zloupotrebi svojih proizvoda. Kompanija je saopštila da preispituje sve optužbe za zloupotrebu svojih alata.
„Cellebrite“ je nakon objave izveštaja izjavio da je „etičko, pravosudno i zakonito korišćenje“ njihove tehnologije ključni cilj kompanije i da njihovi proizvodi „ne instaliraju malver niti obavljaju nadzor u stvarnom vremenu“. Kompanija je dodala da istražuje tvrdnje i da je spremna da preduzme mere, uključujući prekid saradnje sa relevantnim agencijama.
Iako „Cellebrite“ tvrdi da su njihovi proizvodi „strogo licencirani za zakonitu upotrebu“ i da im je potrebna sudska naredba, Amnesty International ističe da istraživanje pokazuje kako ovi alati mogu biti zloupotrebljeni za „instalaciju špijunskog softvera i prikupljanje širokog spektra podataka sa mobilnih telefona izvan pravno opravdanih istraga“.